واکنش رهبر ایران و مخالفان دولت به واقعه غزه

درگیری میان سرنشینان کشتی و کماندوهای اسرائیلی
Image caption دولت اسرائیل می گوید که کماندوهای اسرائیلی پس از ورود به کشتی مورد حمله قرار گرفتند و در دفاع از خود تیراندازی کردند

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران و همچنین میرحسین موسوی و محمد خاتمی، از رهبران مخالفان دولت این کشور حمله تکاوران اسرائیلی به یک کشتی امدادرسان به غزه را محکوم کردند.

آقای خامنه ای روز سه شنبه ۱۱ خرداد (اول ژوئن) با صدور پیامی، کشتی مذکور را نه یک کاروان اسلامی یا عربی، بلکه نماینده "افکار عمومی و وجدان های بشری از سراسر جهان" دانست و گفت که دولت های آمریکا، انگلیس، فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی باید به دلیل حمایت های سیاسی، نظامی، اقتصادی و رسانه ای خود از اسرائیل، پاسخگوی واقعه روز دوشنبه باشند.

او با تجلیل از اعزام کاروان دریایی امدادی به غزه گفت که این کار باید با ده ها شکل و شیوه دیگر، بارها و بارها تکرار شود.

کماندوهای اسرائیلی بامداد روز دوشنبه ۱۰ خرداد در تلاش برای جلوگیری از ورود شش کشتی امدادرسان به غزه، با سرنشینان یکی از این کشتی ها درگیر شدند که این درگیری بیش از ده کشته به جا گذاشت.

اسرائیل در پی به قدرت رسیدن گروه حماس در غزه این منطقه را محاصره زمینی و دریایی کرده است و می گوید که قصد دارد از این طریق جلوی رسیدن تجهیزات نظامی به پیکارجویان فلسطینی را در غزه بگیرد.

درگیری خونین روز دوشنبه میان کماندوهای اسرائیلی و سرنشینان کشتی امدادرسان، واکنش شخصیت های سیاسی از جناح های مختلف را در ایران برانگیخت.

میرحسین موسوی، از رهبران جنبش اعتراضی ایران موسوم به "جنبش سبز" نیز با انتشار پیامی این اقدام نظامیان اسرائیلی را محکوم کرده است.

آقای موسوی این اقدام را "نقض فاحش مقررات بین المللی و حقوق اولیه انسانی" دانسته و نوشته است: "اینجانب همراه با جنبش حق جوی سبز در سراسر جهان، همصدا با همه آزادی خواهان، این جنایت بین المللی را محکوم می کنم... و خواستار برخورد جدی با عاملین این عمل غیر انسانی و متجاوزین به کرامت انسانی می باشم".

همچنین محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران در دیدار جمعی از بانوان فرهنگی و دانشگاهی که به مناسبت نزدیک شدن سالروز تولد حضرت فاطمه انجام شد، حمله کماندوهای اسرائیلی به کشتی امدادرسان به غزه را به شدت محکوم کرد.

آیت الله یوسف صانعی، از مراجع تقلید منتقد دولت ایران در قم نیز با صدور پیامی، این حمله را محکوم کرده و به قدرتمندان هشدار داده است که "تقیه و مراعات مصلحت های سیاسی" در مقابله با دولت اسرائیل از نظر او "حرام" است.

انجمن کلیمیان تهران هم "به نمایندگی از جامعه ایرانیان یهودی" حمله نظامیان اسرائیل به کاروان کشتی های امدادرسان را محکوم کرده و هشدار داده است که چنین اقداماتی می تواند تحقق صلح در خاورمیانه را به تعویق بیندازد.

مطالب مرتبط