جلسه آخر دادگاه متهمان کهریزک برگزار شد

بازداشتگاه کهریزک
Image caption بازداشتگاه کهریزک در جریان اعتراضات بعد از انتخابات به عنوان یکی از محل های نگهداری و بازجویی از بازداشت شدگان مورد استفاده قرار گرفت

در حالی که تنها چند روز به نخستین سالگرد حوادث مربوط به بازداشتگاه کهریزک تهران باقی مانده است، دادگاه آخرین جلسه رسیدگی به متهمان این پرونده برگزار شد و قاضی پرونده از صدور حکم نهایی متهمان طی ده روز آینده خبر داد.

بنابر گزارش ها، آخرین جلسه رسیدگی به پرونده کهریزک (هشتمین جلسه) روز گذشته (دوشنبه ۱۷ خرداد - هفتم ژوئن) برگزار شده است و قاضی پرونده پس از اخذ دفاعیات ۱۲ متهم این پرونده و سخنان خانواده های کشته شدگان اعلام کرده است که در مهلت قانونی هفت تا ده روز آینده به صدور حکم اقدام خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، برخی از متهمان پرونده کهریزک از رده های نظامی مختلف نظیر سرتیپ، سرهنگ و پایین تر هستند و در میان متهمان یک مقام سابق نیروی انتظامی ایران هم وجود دارد.

بنابر گزارش مهر، بخش مهمی از پرونده کهریزک به اتهامات مقامات قضایی است که حکم انتقال بازداشت شدگان ناآرامی های پس از انتخابات خرداد ۸۸ را به بازداشتگاه کهریزک صادر کرده اند.

بازداشتگاه کهریزک که در جنوب تهران واقع است، در جریان اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری، به عنوان یکی از محل های نگهداری و بازجویی از بازداشت شدگان سر زبانها افتاد.

در جریان وقایع بعد از انتخابات خرداد ۸۸ گروهی از معترضان انتخاباتی به این بازداشتگاه در جنوب تهران که تحت نظارت نیروی انتظامی قرار داشت، منتقل شدند و بنابر گزارشهای رسمی به دلیل بدرفتاری ماموران دست کم چهار نفر از دستگیر شدگان در این بازداشتگاه کشته شدند.

این بازداشتگاه با دستور مستقیم آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران و به دلیل "غیر استاندارد بودن" شرایط آن در پنجم مرداد ۸۸ تعطیل شد.

در ماههای گذشته روایت هایی متفاوتی از این بازداشتگاه، نحوه برخورد با بازداشتی ها و تعطیلی آن منتشر شده است.

محسن روح الامینی، محمد کامرانی، امیر جوادی فر و رامین آقازاده قهرمانی کشته شدگان بازداشتگاه کهریزک بودند که نام آنها بارها در گزارش ها مورد اشاره قرار گرفت.

بدرفتاری با بازداشت شدگان، آزار جنسی و شکنجه، نبود امکانات بهداشتی و نگهداری تعداد زیادی از بازداشت شدگان در فضای محدود از جمله مواردی است که در مورد وقایع بازداشتگاه کهریزک مطرح می شود.

مطالب مرتبط