ویلیام هیگ: قطعنامه برای فشار بر دولت ایران و سپاه است

ویلیام هیگ
توضیح تصویر،

وزیر امور خارجه بریتانیا می‌گوید که مردم ایران هدف تحریم‌ها نیستند

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا دقایقی پس از تصویب ششمین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران، در گفت و گو با بی بی سی فارسی گفت که این قطعنامه فشاری مشروع و صلح آمیز بر دولت ایران و سپاه پاسداران وارد می کند.

او گفت: "هدف از این تحریم ها مردم ایران نیستند و ما با آنها مشکلی نداریم".

آقای هیگ همچنین بر اهمیت موضوع حقوق بشر در ایران تأکید کرد و گفت که رعایت حقوق بشر در تمام دنیا مهم است، اما مسئله هسته ای ایران و خطر گسترش سلاح های اتمی می تواند امنیت تمام جهان را به مخاطره بیندازد.

او در واکنش به این گفته محمود احمدی نژاد که در صورت تصویب قطعنامه جدید، ایران به مذاکره با غرب ادامه نخواهد داد، گفت که ایران قبلا هم به مذاکره و همکاری تمایلی نداشت، اما تأکید کرد که پیشنهاد مذاکره با ایران همچنان به قوت خود باقی است.

مشروح این گفت و گو به زودی در تلویزیون فارسی بی بی سی پخش می شود.

شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه جدیدی علیه ایران تصویب کرد که تحریم ها علیه این کشور را تشدید می کند.

این قطعنامه در روز چهارشنبه ۱۹ خرداد (۹ ژوئن) با ۱۲ رأی به تصویب رسید.

ترکیه و برزیل، اعضای غیر دائم شورای امنیت به این قطعنامه رأی منفی دادند و لبنان رأی ممتنع داد.

نماینده برزیل و ترکیه از اینکه به توافقنامه ای که میان این دو کشور و دولت ایران بر سر پیشنهاد تبادل سوخت امضا شده بود، توجه کافی نشد و پیش از رأی گیری برای تحریم های جدید، برای پیگیری این توافقنامه فرصت کافی در نظر گرفته نشد، انتقاد کردند.

سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل که در جلسه شورای امنیت حاضر بود، بلافاصله پس از تصویب قطعنامه جدید گفت که دولت آمریکا همچنان مایل به انجام گفت و گوهای سازنده با مسئولان دولت ایران است، اما دولت ایران بارها فرصت هایی که برای برطرف کردن نگرانی های جامعه جهانی در اختیار این کشور قرار گرفته را نادیده گرفته است.