به روز شده:  03:40 گرينويچ - 20 ژوئن 2010 - 30 خرداد 1389

عبدالمالک ریگی اعدام شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد عبدالمالک ریگی رهبر گروه جندالله که به "محاربه و افساد فی الارض" متهم شده بود بامداد یکشنبه به دار آویخته شد.

به گزارش ایرنا آقای ریگی مرتکب 79 مورد قتل، جرح، اخاذی، ایجاد رعب و وحشت، آدم ربایی و گروگانگیری، همکاری با بیگانگان و اخذ کمک های مالی و اطلاعاتی شده بود.

عبدالمالک ریگی در یکی از شعبه های دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی توحیدی به اعدام از طریق آویختن از چوبه دار محکوم شد.

گفته می شود خانواده برخی از مجروحین و قربانیان فعالیت های گروه جند الله نیز در مراسم اعدام حضور داشتند.

دادگاه انقلاب عبدالمالک ریگی را عامل تشکیل گروه جند الله، 15 فقره آدم ربایی مسلحانه، قتل عمدی دهها نظامی و غیرنظامی، سرقت مسلحانه و موارد متعدد دیگری دانست.

او همچنین متهم به ارتباط با سرویس های غربی بود.

دولت های غربی حمایت از او را رد کردند.

دادسرای عمومی و انقلاب تهران پیش تر اعلام کرد آقای ریگی در جریان محاکمه مسئولیت کلیه اقدامات جند الله را بر عهده گرفت و تمامی موارد اتهامی مطروحه در کیفرخواست صادره از سوی دادستانی را پذیرفت.

ریگی

عبدالمالک ریگی در اسفند ماه گذشته بازداشت شد

دادستان خواستار اشد مجازات برای آقای ریگی شد.

گفته می شود او "تقاضای عفو" کرده بود که توسط رئیس قوه قضائیه رد شد.

به گزارش ایرنا گروه جند الله از سال 1382 تاکنون مرتکب قتل 152 نفر از نیروهای انتظامی و مردم غیرنظامی و نیز مجروح شدن 320 نفر شده است.

عبدالمالک ریگی، تا پیش از دستگیری در اسفند سال گذشته رهبری جند الله را برعهده داشت.

این گروه مسلح، مخالف نظام جمهوری اسلامی است و هدف خود را حمایت از حقوق اقلیت سنی های ایران به خصوص در استان سیستان و بلوچستان اعلام کرده است.

عبدالحمید ریگی، برادر عبدالمالک ریگی که دو سال پیش بازداشت شد، دوشنبه سوم خرداد (۲۴ مه) در زاهدان اعدام شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.