طرح نمایندگان مجلس ایران برای استیضاح وزیر جهاد کشاورزی

صادق خلیلیان
Image caption صادق خلیلیان، از مرداد سال گذشته مسئولیت وزارت جهاد کشاورزی را بر عهده دارد

گروهی از نمایندگان مجلس ایران طرح استیضاح صادق خلیلیان، وزیر جهاد کشاورزی را در ۳۰ محور به هیات رئیسه مجلس ارائه دادند.

محمد کرمی راد نماینده مجلس ایران و یکی از طراحان استیضاح وزیر جهاد کشاورزی، روز سه شنبه ۲۲ تیرماه(۱۳ ژوئیه) به خبرگزاری مهر گفت که هیات رئیسه مجلس باید این ۳۰ محور را بررسی کند و به همین دلیل اعلام وصول طرح استیضاح به فردا (چهارشنبه) موکول شده است.

او تعداد نمایندگان امضا کننده این طرح را ۲۱ نفر اعلام کرد.

مهرداد لاهوتی، دیگر نماینده امضا کننده این استیضاح نیز به خبرگزاری دانشجویان ایران گفت که عدم توجه وزیر کشاورزی به مسئله واردات بی رویه محصولاتی مانند برنج، چای، مرکبات، ماهی و دام زنده و سایر محصولات کشاورزی علت اصلی استیضاح است.

او همچنین در گفت وگو با خبرگزاری مهر از واردات پیله ابریشم و تغییر کاربری باغ های کشاورزی انتقاد کرد و گفت: علت همه این بی سامانی ها در بخش کشاورزی آن است که وزیر تخصص لازم را ندارد و توجه کافی به بخش کشاورزی نمی کند.

صادق خلیلیان، وزیر جهاد کشاورزی دکترای اقتصاد منابع طبیعی دارد و پیش تر معاون امور اقتصادی و قائم مقام وزارت جهاد کشاورزی بوده و ظاهرا به دلیل اختلاف با وزیر وقت از سمت خود استعفا کرده است.

"واردات بیش از اندازه محصولات کشاورزی، نداشتن تخصص لازم وزیر برای اداره وزارتخانه و بی توجهی به صندوق بیمه محصولات کشاورزی" از محور های طرح استیضاح آقای خلیلیان است.

یک هفته پیش، کاظم فرهمند، نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس ایران گفته بود که اکثر اعضای این کمیسیون با استیضاح وزیر مخالف هستند.

آقای فرهمند در دفاع از وزیر کشاورزی، مشکلاتی مثل واردات در بخش کشاورزی را خارج از اختیارات وزیر دانسته و مسئولیت آن را متوجه وزارت بازرگانی خوانده بود.

بخش کشاورزی در ایران با مشکلات زیادی روبه روست. محمد رضا اسکندری، وزیر جهاد کشاورزی دولت نهم نیز منتقدان زیادی در مجلس داشت.

او نیز یک بار استیضاح شد اما دوباره از مجلس رای اعتماد گرفت و طرح استیضاح دوباره او نیز رد شد.

مطالب مرتبط