به روز شده:  18:54 گرينويچ - پنج شنبه 15 ژوئيه 2010 - 24 تیر 1389

روابط ایران-آمریکا

آمریکا: امیری اطلاعات مهم و دست اولی ارایه کرده است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

یک مقام آمریکایی به بی بی سی گفت شهرام امیری اطلاعات "مهم و دست اولی" داده اما پولی که در قبال آن دریافت کرده است، بدلیل تحریم های ایران در آمریکا باقی مانده است.

شهرام امیری که روز چهارشنبه به ایران بازگشت گفته است اطلاعاتی در اختیار سازمان جاسوسی آمریکا قرار نداده است.

اما این مقام آمریکایی گفت خارجیانی که اطلاعات خوبی داشته باشند با توجه به درجه اهمیت این اطلاعات مبلغی دریافت می کنند.

وی افزود اگر این افراد به آمریکا پناه آورند، یک بسته مالی دراز مدت دریافت می کنند که بتوانند زندگی خود را تامین کنند: "آنها به ایالات متحده کمک کرده اند و ما هم در مقابل به آنها کمک می کنیم."

مقام یاد شده در مورد شهرام امیری گفت پولی که به شهرام امیری داده شد دیگر در اختیار او نیست: "او رفته، اما آن پول همچنان اینجاست. ما اطلاعاتش را داریم و ایران خود او را."

او افزود امنیت شهرام امیری اکنون در گروی این است مقام های امنیتی ایران "داستانهای خیالی" ربودن و شکنجه وی را باور کنند.

شهرام امیری گفته است سازمان های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل او را در جریان سفر مکه ربوده و به آمریکا آورده اند.

شهرام امیری

مقام های آمریکایی می گویند امیری راه "احمقانه ای" را برای پیوستن به خانواده اش انتخاب کرد

اما این مقام آمریکایی گفت شهرام امیری که نه ربوده و نه شکنجه شده، تنها بر روی "حماقت" ماموران امنیتی ایران قمار کرده است.

وی گفت این کارشناس ایرانی تصمیم گرفت بدون خانواده اش به آمریکا بیاید، اما مدتی بعد خواهان دیدن آنها شد و با "دروغگویی درباره آنچه رخ داد" راه "احمقانه ای" را برای پیوستن به همسر و فرزندش انتخاب کرد.

آقای امیری پنجشنبه، ۲۴ تیر حدود ساعت پنج و نیم صبح به وقت محلی وارد فرودگاه امام خمینی شد و از سوی خانواده اش و تعدادی از مقام های ایرانی از جمله حسن قشقاوی، از معاونان وزیر امور خارجه، مورد استقبال قرار گرفت.

شهرام امیری در بدو ورود به کشور اعلام کرد که دانشمند هسته ای نیست و آمریکا برای تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی در یک جنگ روانی او را به برنامه اتمی ایران مرتبط کرده بود.

خبرگزاری مهر به نقل از شهرام امیری گزارش داد: "من پژوهشگر ساده ای هستم که در یک دانشگاه کار می کنم و کار محرمانه ای انجام نمی دهم. علاوه بر آن درب دانشگاهی که بنده در آن مشغول فعالیت هستم، به روی همکاری باز است و کار محرمانه ای در آن صورت نمی گیرد."

خبرگزاری مهر به نقل از حسن قشقاوی نوشت: "مطلبی که شهرام امیری مطرح کرد کاملا روشن و زلال همچون آب است چرا که امیری یک پژوهشگر در یکی از ‏دانشگاههای ایران است.‏"

اما منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه در پاسخ به این سئوال که آیا از شهرام امیری هنگام ورود به ایران مانند "یک قهرمان" استقبال می شود گفت: "باید اول ببینیم که در این دو سال چه گذشته و بعد ببینیم آیا او قهرمان است یا نه."

او که در پرتغال به سر می برد گفت: "باید برای ایران محرز شود که ادعاهای او در خصوص ربوده شدنش درست است."

روزنامه واشنگتن پست پیش تر به نقل از مقام های آمریکایی گزارش کرد سازمان سیا، بیش از پنج میلیون دلار به آقای امیری داد بود تا او در ازای آن، اطلاعاتی در مورد برنامه هسته ای ایران در اختیار این سازمان قرار دهد.

به نوشته واشنگتن پست، شهرام امیری ملزم به پس دادن این پول نیست اما بعد از قطع آنچه مقام های آمریکایی همکاری قابل توجه او با سیا خوانده اند، ممکن است نتواند به آن دسترسی داشته باشد.

در همین حال خبرگزاری مهر به نقل از آقای امیری گزارش داد:" آنها یک موبایل به بنده دادند و تا روز آخر تاکید داشتند که در صورت همکاری علاوه بر دادن ۵۰ میلیون دلار شرایط زندگی در یکی از کشورهای اروپایی را برایم فراهم خواهند کرد."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.