آمار قربانیان بمبگذاری انتحاری زاهدان افزایش یافت

محل بمب گذاری
Image caption دو حمله انتحاری پی در پی دهها کشته و زخمی برجای گذاشته است

مقامات محلی در زاهدان از افزایش تلفات بمبگذاری انتحاری در این شهر خبر داده، سه نماینده مجلس در اعتراض به ضعف تشکیلات دولتی در حفظ امنیت استان تهدید به استعفا کرده و گزارشهایی از تنش در زاهدان مخابره شده است.

روز جمعه، 25 تیر (16 ژوئیه)، تلویزیون دولتی ایران، شبکه رادیو و تلویزیون دولتی ایران به نقل از رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان سیستان و بلوچستان گزارش کرد که در انفجار شامگاه گذشته در برابر مسجد جامع زاهدان، مرکز استان، بیست و هفت نفر کشته و یکصد و شصت و نه نفر دیگر زخمی شده اند.

وی افزود که حال یازده تن از زخمی های این انفجار وخیم است و در بخش های مراقبت های ویژه بستری شده اند.

در همانحال، به گزارش خبرگزاری مهر، مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعداد قربانیان این انفجار را بیست و هفت کشته و دویست و هفتاد زخمی اعلام کرده و گفته است که حال یازده تن از زخمی ها وخیم است.

در مورد شمار مجروحان حادثه آمار متفاوتی گزارش شده است و اورژانس سیستان و بلوچستان تعداد زخمی ها را بیش از سیصد نفر اعلام کرده است.

بنابر گزارش اورژانس ایران، دوازده پزشک متخصص جراحی، عروق، ارتوپد و اعصاب از تهران و کرمان برای مداوای مجروحان به زاهدان اعزام شده اند.

شامگاه پنجشنبه، هنگام برگزاری مراسمی در مسجد جامع شیعیان در زاهدان دو انفجار در فاصله زمانی کوتاه روی داد و شماری کشته و زخمی برجای گذاشت.

به گفته منابع دولتی ایران، این مراسم به مناسبت سوم شعبان، زادروز امام حسین، برگزار شده بود که روز پاسدار نیز نامگذاری شده است.

Image caption سایتهای مرتبط با جندالله تصاویر دو نفر را به عنوان عاملان عملیات انتحاری منتشر کرده اند

در گزارش های اولیه، تعداد کشته شدگان این حادثه بیست تن مخابره شده بود اما بامداد روز جمعه، علی محمد آزاد، استاندار سیستان و بلوچستان، در مصاحبه با رادیو و تلویزیون دولتی ایران، شبکه خبر، شمار کشته شدگان را بیست و دو نفر و شمار زخمی ها را بیش از یکصد و شصت تن اعلام کرده بود.

به نظر می رسد که تعدادی از زخمی های این انفجارها بعدا جان خود را از دست داده اند و به این ترتیب، آمار کشته شدگان افزایش یافته است.

در همانحال، برخی گزارش ها حاکی از آن است که گروه هایی در زاهدان به فروشگاه های متعلق به بلوچ های این شهر حمله کرده و تعدادی از فروشگاه ها را به آتش کشیده اند.

مقامات استان سیستان و بلوچستان در این استان سه روز عزای عمومی اعلام کرده اند.

محکومیت حمله و انتقاد نمایندگان مجلس

همزمان، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان و رئیس شورای هماهنگی حوزه های علمیه اهل سنت ایران، در بیانیه ای حمله انتحاری به مسجد جامع زاهدان را محکوم کرده است.

مولوی عبدالحمید دراین بیانیه گفته است "از مردم شریف زاهدان و استان اعم از شیعه و سنی می خواهم با بیداری و هشیاری آرامش خود را حفظ نموده و خصوصا از برادران اهل سنت می خواهم با برادران و خواهران دینی خود احساس همدردی نمایند."

در مورد جزئیات حمله انتحاری شامگاه پنجشنبه، علی محمد آزاد، استاندار سیستان و بلوچستان، گفته است که ابتدا انفجاری در ورودی مسجد رخ داد که بر اثر آن تعدادی از مردم و مامورانی که برای کنترل اوضاع در مسجد بودند کشته و زخمی شدند.

Image caption تعدادی از نمایندگان مجلس ضعف مدیریتی در استان را عامل نا امنی دانسته اند

به گفته وی، پس از آنکه ماموران و امدادگران برای کمک و رسیدگی به وضعیت قربانیان در محل تجمع کردند، فرد دیگری بمب همراه خود را در بیرون از مسجد منفجر کرد که شمار بیشتری از حاضران را کشت و زخمی کرد.

آقای آزاد در مورد عاملان این انفجار گفت که "گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده گرفته است اما با توجه به نوع اطلاعیه ای که داده اند، تفاوت هایی وجود دارد و موضوع در دست بررسی است."

پس از وقوع انفجار، گروه جندالله با صدور اعلامیه در سایت این گروه مسئولیت این اقدام را برعهده گرفت و از دو نفر به اسامی عبدالباسط ریگی و محمد ریگی نام برد و گفت که آنان پاسداران و نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی را که در مراسمی به مناسبت روز سوم شعبان - روز پاسدار - در مسجد جامع زاهدان اجتماع کرده بودند هدف حمله قرار دادند.

استاندار سیستان و بلوچستان بدون نام بردن از جندالله، گفت که افرادی که مسئولیت انفجار را برعهده گرفته اند در بیرون مرز مستقر هستند و اظهار داشت که هدف آنان بر هم زدن امنیتی کشور و منطقه است.

وی در عین حال اظهار داشت که "آنچه که مسلم است اینکه دست سرویس های بیگانه در این انفجار در کار است" اما در مورد این سرویس ها و اطلاعاتی احتمالی که در زمینه ارتباط آنها با انفجار زاهدان به دست آورده توضیح بیشتری نداد.

پیشتر، خبرگزاری کار ایران - ایلنا - که تصاویری از این انفجار را هم انتشار داده، به نقل از حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان در مجلس، شمار کشته شدگان را بیست و شش تن و شمار زخمی ها را سیصد تن گزارش کرده بود.

آقای شهریاری در توضیح ماجرای انفجار شامگاه پنجشنبه در زاهدان، به ایلنا گفته است که دو نفر مرد که یکی از آنان پوشش زنانه بر تن داشت، به فاصله چند دقیقه دو عملیات انتحاری انجام داده اند.

این نماینده مجلس گروه جندالله را عامل انفجار معرفی کرده و در عین حال گفته است که "دولت اجازه دهد مردم این استان همچون گذشته مشکلات امنیتی خود را با ریش سفیدی میان قبایل حل کنند" اما در گزارش ایلنا، نظرات آقای شهریاری در مورد نوع این مشکلات و راه مورد نحوه او برای حل آنها تشریح نشده است.

ساعاتی بعد، گزارش شد که آقای شهریاری در اعتراض به نا امنی در استان سیستان و بلوچستان استعفانامه خود را به دفتر رئیس مجلس تسلیم کرده اند.

همچنین، به گزارش سایت پارلمان نیوز، متعلق به گروهی از نمایندگان اقلیت مجلس، سه نماینده استان سیستان و بلوچستان "در پی ضعف مدیریتی سیستان و بلوچستان تهدید به استعفا کردند" ضمن انتقاد از وضعیت امنیتی شهر زاهدان، تهدید به استعفا کرده اند.

'ادامه فعالیت' گروه جندالله؟

پنچ هفته پیش، خبر اعدام عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله، منتشر شد و پیش از آن نیز مقامات قضایی از اعدام عبدالحمید، برادر او، خبر داده و گفته بودند که با دستگیری اعضای اصلی و تسلیم شدن دهها نفر از اعضای جندالله، این گروه توانایی عملیاتی خود را به طور کامل از دست داده است.

مقامات امنیتی ایران در ماه اسفند سال گذشته (ماه فوریه) اعلام کردند که عبدالمالک ریگی را طی یک عملیات پیچیده و هنگام سفر با یک هواپیمای قرقیز در خاک ایران دستگیر کرده اند اما مقامات قرقیزستان بعدا این گزارش را تکذیب کردند و در مقابل، برخی از منابع پاکستانی از همکاری موثر دولت آن کشور در بازداشت آقای ریگی خبر دادند.

Image caption برخی مقامات ایران از نابودی جندالله در پی بازداشت و اعدام ریگی سخن گفته بودند

پس از بازداشت و اعدام آقای ریگی، گروه جندالله از انتخاب رهبری جدید و ادامه فعالیت خود خبر داده و گفته بود که انتقام کشته شدن برادران ریگی را خواهد گرفت.

در صورتیکه ادعای جندالله در مورد بمب گذاری شب گذشته در زاهدان صحت داشته باشد، با توجه به نحوه اجرای این عملیات و استفاده از دو بمب گذاری پی در پی، به نظر می رسد که این گروه همچنان توانایی عملیاتی خود را، دست کم از طریق انفجارهای شهری، حفظ کرده و رهبری جدید آن به شیوه هایی روی آورده که گروه های تندرو در عملیات انتحاری در برخی از کشورهای منطقه به کار گرفته اند.

سایت های اینترنتی مرتبط با این گروه هم با انتشار عکس هایی از دو نفر به اسامی عبدالباسط ریگی و محمد ریگی آنان را عوامل حمله انتحاری شامگاه پنجشنبه معرفی کرده اند.

تصاویر منتشر شده در این سایت ها این دو نفر را در حالیکه مواد منفجره به خود بسته اند نشان می دهد که بی شباهت به تصاویری نیست که گاه بعضی گروه های تندرو خارجی از عاملان عملیات انتحاری وابسته به این گروه ها منتشر کرده اند.

مقامات دولتی ایران گروه جندالله را با سازمان های اطلاعاتی و امنیتی خارجی مرتبط دانسته اند و روز جمعه، علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، به خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - گفت که "آمریکا باید در مورد حادثه تروریستی زاهدان پاسخگو باشد."

پس از انتشار خبر بمب گذاری انتحاری در زاهدان، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، با تروریستی توصیف کردن این حملات، عاملان آن را به شدت محکوم و با خانواده های کشته شدگان و زخمی های این حادثه ابراز همدردی کرد و خواستار محاکمه عاملان آن شد.

در گذشته، بعضی مقامات امنیتی ایران گفته بودند که اعضای جندالله در داخل خاک پاکستان پناه می گیرند و از آنجا عملیات خود را سازمان می دهند و حتی بخش هایی از نهادهای اطلاعاتی آن کشور را به ارتباط با این گروه متهم می کردند.

پیش از دستگیری عبدالمالک ریگی نیز وزیر کشور ایران به پاکستان سفر کرده و خواستار کمک آن کشور برای مقابله با گروه جندالله شده بود.