به روز شده:  18:56 گرينويچ - شنبه 24 ژوئيه 2010 - 02 مرداد 1389

ایران پس از انتخابات

نظر سنجی در ایران : اعتراضات به صورت پنهانی ادامه دارد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی، نتایج نظر سنجی جهاد دانشگاهی را در باره وضعیت ایران بعد از انتخابات منتشر کرده که اکثر پاسخگویان به نظر سنجی معتقدند که دولت اعتراضات را کنترل نکرده بلکه این اعتراضات به صورت پنهانی همچنان ادامه دارد.

در این نظرسنجی که به نوشته کلمه "به سفارش مراجع امنیتی" انجام شده در باره نه مسئله اصلی کشور از ۱۱۷۲ شهروند تهرانی سئوال شده که ۶۰۸ نفر از آنها مرد و بقیه زن هستند.

از نظر این گروه، تنها ۲۱۴ نفر از افراد معتقدند که دولت اعتراضات بعد از انتخابات را کنترل کرده ولی ۷۴۶ نفر از آنها می گویند که اعتراضات به صورت پنهانی ادامه دارد.

نیمی از شرکت کنندگان در نظر سنجی معتقدند که عملکرد صدا و سیما در قانع کردن معترضان به نتایج انتخابات ضعیف و بسیار ضعیف بوده است.

یکی از پرسش های این نظرسنجی دیدگاه افراد در باره آینده ایران است، در پاسخ به این پرش کمتر از یک چهارم شرکت کنندگان در نظرسنجی، وضع موجود را امیدوار کننده می دانند و بقیه اوضاع کشور را مبهم و نگران کننده ارزیابی کرده اند.

نظر بخش عمده ای از پاسخگویان این است که وضع موجود باید تغییر کند یا به صورت تدریجی یا به صورت اساسی. در این میان تعدادی کمی نظرشان این است که وضع موجود باید حفظ شود.

از مجموع افرادی که در این نظر سنجی شرکت کرده اند تنها ۱۵.۷ درصد خواهان حفظ وضع موجود هستند و نظر بقیه تغییر وضع موجود است.

شرکت کنندگان در نظر سنجی که نیمی از آنها شاغل هستند، مهمترین مسئله اول کشور را مشکلات اقتصادی مانند گرانی، مسکن و بیکاری عنوان کرده اند اما مشکل دوم از نظر این گروه کمبود آزادی های سیاسی و اجتماعی است.

در پرسش مربوط به مهمترین مسائل کشور علاوه بر مشکلات اقتصادی و کمبود آزادی های سیاسی، پاسخ دهندگان تهدید های بین المللی مانند حمله نظامی یا تحریم اقتصادی را به عنوان اولویت سوم انتخاب کرده اند.

تاریخ دقیق این نظر سنجی مشخص نیست اما از پرسش های مطرح شده نشان می دهد که این نظرسنجی بعد از نیمه خرداد انجام شده است چون یک سئئوال مربوط به وقایع روز چهاردهم خرداد است که گروهی در هنگام سخنرانی حسن خمینی نوه آیت الله خمینی بنیادگذار جمهوری اسلامی با سردادن شعار مانع از سخنرانی وی شدند.

از میان شرکت کنندگان در نظر سنجی ۹۸۱ نفر این اقدام را نادرست و نامناسب دانسته و تنها ۱۱۲ نفر از این کار دفاع کرده و آن را درست و مناسب ارزیابی کرده اند.

از شرکت کنندگان در نظر سنجی سئوال شده که حوادث بعد از انتخابات چه میزان بر محبوبیت محمود احمدی نژاد، میرحسین موسوی، مهدی کروبی و اکبر هاشمی رفسنجانی تاثیر داشته است.

از مجموع افراد شرکت کننده بیشتر از ۵۶ درصد معتقدند که محبوبیت آقای احمدی نژاد کم شده در حالی که این رقم در مورد آقای موسوی بیشتر از ۳۸ درصد است.

بنابر این نظر سنجی، حدود ۴۸ درصد از محبوبیت آقای کروبی و حدود ۴۴ درصد نیز از محبوبیت آقای هاشمی رفسنجانی هم کم شده است.

در مقابل، نتایج این نظر سنجی نشان می دهد که وقایع بعد از انتخابات باعث شده تا محبوبیت آقای موسوی نزدیک به ۳۷ درصد افزایش پیدا کند در حالیکه بر محبوبیت آقای احمدی نژاد بیشتر از ۲۲ درصد اضافه شده است.

تاثیر وقایع بعد از انتخابات ریاست جمهوری بر میزان مشارکت مردم در انتخابات بعدی موضوع پرسش دیگری است که بیشتر از نیمی از شرکت کنندگان در نظر سنجی معتقدند که میزان مشارکت کمتر خواهد شد و در مقابل ۱۶ درصد هم می گویند که بر عکس، میزان مشارکت مردم در انتخابات بعدی بیشتر هم خواهد شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.