به روز شده:  15:55 گرينويچ - چهارشنبه 28 ژوئيه 2010 - 06 مرداد 1389

ایران پس از انتخابات

اتهامات تازه جنتی علیه مخالفان دولت

احمد جنتی

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان، امام جمعه موقت تهران و از حامیان محمود احمدی نژاد است

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان قانون اساسی ایران در یک سخنرانی اتهام های تازه ای را علیه سران مخالفان دولت این کشور که از آنها به عنوان سران فتنه نام برده، مطرح کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا آقای جنتی طی سخنرانی در مسجد جمکران در روز سه شنبه ۵ مرداد (۲۷ ژوئیه) گفت که سندی را به دست آورده مبنی بر اینکه ایالات متحده آمریکا از طریق عربستان سعودی یک میلیارد دلار به "سران فتنه" داده است.

او که به تازگی از سوی رهبر ایران در سمت دبیر شورای نگهبان ابقا شده بود، گفت: " همین سعودی ها که به نمایندگی از طرف آمریکا صحبت می کردند، (به سران فتنه) گفتند که اگر توانستید نظام را منقرض کنید، تا پنجاه میلیارد دلار دیگر هم می دهیم، اما خداوند این فتنه را به دست بندگان صالحش خاموش کرد."

آقای جنتی توضیح بیشتری درمورد سند مورد اشاره اش نداد.

علی شکوری راد، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت در این مورد به بی بی سی فارسی گفت که حرف های آقای جنتی "بی پایه است" و نباید آنها را خیلی جدی گرفت.

او با ابراز تاسف از اینکه فردی با موقعیت و سمت آقای جنتی چنین حرف هایی می زند گفت: "فکر می کنم آنقدر این ادعا باورنکردنی و غیر واقعی است که نیازی نیست حتی در رد آن هم صحبتی بشود."

آقای شکوری راد گفت: "آقای جنتی یا نمی داند که یک میلیارد یا ۵۰ میلیارد دلار چقدر است یا اینکه چیز های دیگری را نمی داند."

آقای شکوری راد تاکید کرد که اگر واقعا سند یا مدرکی وجود داشت، دستگاه قضایی آن را پیگیری می کرد.

او احتمال داد که آقای جنتی این مطلب را در یک بولتن خصوصی که به دستش رسیده خوانده است و در سخنرانی در مسجد جمکران "در جمع خودی ها جو گیر شده است" و این حرف ها را مطرح کرده است.

'رهبری منصوب خداوند است'

آقای جنتی در بخش دیگری از سخنان خود، به واقعه انفجار بمب در مسجد ابوذر تهران در سال ۱۳۶۰ که به مجروح شدن آیت الله علی خامنه ای، رهبر کنونی ایران منجر شده بود اشاره کرد و گفت که در حالیکه همه دکتر ها از آقای خامنه ای قطع امید کرده بودند، خدا او را "ذخیره ای برای روز مبادا قرار داد."

او درباره انتخاب آقای خامنه ای به عنوان رهبر ایران پس از درگذشت آیت الله خمینی گفت: " خداوند متعال، سمت رهبری انقلاب را بر مقام معظم رهبری محول کرد و ایشان از طرف خدا مامور شد که این انقلاب و این نظام را حفظ کند و ادامه دهد."

او گفت که از آغاز ۲۱ سال رهبری آقای خامنه ای "فتنه های داخلی و خارجی" بسیاری شروع شد که "رذیلانه ترین و خبیثانه ترین آن فتنه سال ۸۸"، یعنی اعتراضات انتخاباتی یک سال پیش بوده است.

مقامات دولت ایران اعتراضات به نتیجه دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در این کشور در سال ۱۳۸۸ خورشیدی را "فتنه" و رهبران مخالفان را "سران فتنه" نامیده اند.

پیش از این آقای جنتی، در خطبه های نماز جمعه تهران از اعدام دو نفر از متهمانی که در دادگاه های بعد از انتخابات محاکمه شده بودند، دفاع کرده بود و خواهان ادامه برخورد قاطعانه قوه قضائیه با معترضان شده بود.

آقای جنتی گفته بود: "هر جا سستی و ضعف داشته ایم، ضربه خورده ایم، مثل ۱۸ تیر که ضعف نشان دادیم. باید پرسید دستگاه قضایی چند نفر را اعدام کرد که عاشورا به وجود آمد؟ می گویم اگر ضعف نشان دهید، آینده بدتری در انتظار شماست."

احمد جنتی یکی از اعضای شورای نگهبان است که پیش از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری خرداد ماه گذشته، از آقای احمدی نژاد حمایت کرده بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.