مجاهدین انقلاب اسلامی: جنتی باید در برابر دادگاه پاسخگو باشد

احمد جنتی
Image caption مجاهدین انقلاب اسلامی جنتی را به گفتن دروغ بزرگتر از حد و اندازه لازم متهم کرده است

یک تشکل اصلاح طلب دیگر خواستار پیگیری قضایی اتهام دبیر شورای نگهبان علیه رهبران مخالف شده است.

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، از تشکل های اصلاح طلب در جمهوری اسلامی، با صدور بیانیه ای خواسته است اتهام احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و امام جمعه موقت تهران، درباره دریافت پول از خارج توسط رهبران جنبش مخالف دولت، مورد رسیدگی قضایی قرار گیرد.

چندی پیش احمد جنتی در سخنانی در شهر قم گفت که سندی به دست آورده حاکی از اینکه دولت آمریکا مبلغ یک میلیارد دلار پول برای سرنگونهی رژیم جمهوری اسلامی به "سران فتنه" پرداخته بود.

مقامات حکومتی جمهوری حرکت اعتراضی نسبت به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری را "فتنه" و رهبران کسانی را که این نتیجه را تقلب آمیز دانسته اند "سران فتنه" می نامند.

آقای جنتی در سخنان خود به مناسبت نیمه شعبان گفته بود که این مبالغ هنگفت توسط دولت عربستان سعودی در اختیار رهبران معترضان قرار گرفت و دولت سعودی وعده داده بود که اگر آنان بتوانند رژیم را سرنگون کنند، پنجاه میلیارد دلار دیگر هم به آنان خواهد پرداخت.

احمد جنتی، که هشتاد و پنج سال سن دارد، از دوره اول شورای نگهبان در سال 1359 به عنوان عضو فقهای این نهاد منصوب شد و از سال 1371 تا کنون دبیری شورا را برعهده داشته و رهبر جمهوری اسلامی اخیرا حکم او را برای یک دوره دیگر تمدید کرده است.

Image caption احمد جنتی از اعدام مخالفان حکومت ابراز شادمانی کرده بود

وی از جمله روحانیون تندرو طرفدار دولت است که از سرکوب شدید معترضان و مخالفان دولت حمایت کرده و چند ماه پیش در خطبه های نماز جمعه تهران با ابراز شادمانی از اعدام چند تن از مخالفان، از قوه قضائیه خواست تا تعداد هر چه بیشتری را به مرگ محکوم کند.

اگرچه مقامات، نهادها و رسانه های تندرو طرفدار حکومت پیش از این هم معترضان را به داشتن انواع ارتباط ها با خارج متهم کرده و حرکت اعتراضی مردم را به دولت ها و حتی رسانه های گروهی خارجی نسبت داده بودند، اما اظهارات احمد جنتی ظاهرا به خاطر موقعیت او در تشکیلات حکومتی واکنشی جدی تر را در پی آورده و گروه ها و شخصیت های مختلف، از جمله رهبران ارشد مخالفان دولت، بیانیه هایی در محکومیت آن صادر کرده اند.

آقای جنتی در مقام دبیر شورای نگهبان، مسئول تایید و رد صلاحیت نامزدهای انتخاباتی و همچنین ارزیابی مصوبه های مجلس بوده و به عنوان امام جمعه موقت تهران، از جمله روحانیون ارشد حکومتی محسوب می شود.

جنتی 'سند خود را منشر کند'

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در بیانیه خود گفته است که "ما نه تنها انتظار، بلکه اصرار داریم که آقای جنتی سند ادعایی خود را منتشر و برای پیگیری و اثبات ادعای خود رسما به دادگاه شکایت کند" و افزوده است که وظیفه دادستان این است که برای دفاع از حقوق ملت، به این اتهام رسیدگی کند و اگر این اتهام ثابت نشد، وی به عنوان مفتری تحت تعقیب قرار گیرد و عواقب سیاسی و اجتماعی این جرم را هم متحمل شود.

Image caption سازمان مجاهدین هشدار داده است که احمد جنتی باید در آینده پاسخگوی اقدامات خود باشد

این سازمان با اظهار اینکه "جنتی و حزب پادگانی متبوع او، در استفاده از شیوه گوبلزی (وزیر تبلیغات آلمان هیتلری) زیاده روی می کند" گفته است که اگرچه به گفته گوبلز، دروغ هرچه بزرگتر باشد مردم فریب تر است، اما "دروغ وقتی از حد لازم بزرگتر شد، به ضد خود تبدیل می شود."

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در عین حال گفته است که بعید به نظر می رسد قوه قضائیه جمهوری اسلامی کمترین اقدامی در این زمینه بکند و افزوده است اگر چه این اولین باری نیست که آقای جنتی و سایرین، جنبش اعتراضی و رهبران آن را متهم به ارتباط با بیگانگان می کنند اما "اگر یکبار یک دادگاه واقعی تشکیل و به اتهامات وارده از سوی امثال آقایان جنتی، مصباح یزدی و ... علیه مخالفان رسیدگی می کرد و آنان را پاسخگوی تهمت و افتراهایشان می کرد، شاید امروز دوباره شاهد تکرار چنین دروغ ها و تهمت هایی نبودیم."

در این بیانیه آمده است که وارد کردن چنین اتهامی از سوی احمد جنتی نشان می دهد که جنبش سبز با وجود "همه سرکوب ها، زندان ها و سانسورها و صرف بودجه های هنگفت تبلیغاتی، سیاسی و امنیتی و نظامی یک ساله گذشته، همچنان زنده است و این ادعا، همه بافته های کودتاگران مبنی بر پایان یافتن جنبش سبز را پنبه کرد."

مجاهدین انقلاب اسلامی در این بیانیه می نویسد که "شورای نگهبانی که دبیری آن را آقای جنتی برعهده داشته باشد آن هم با جعل و بدعتی به نام نظارت استصوابی، آیا می تواند نگهبان شرع و قانون اساسی و حافظ حقوق ملت در برگزاری انتخاباتی آزادانه و منصفانه باشد؟"

این بیانیه با اظهار اینکه ادعای آقای جنتی به خاطر باورنکردنی بودن آن حتی باعث عصبانیت برخی از "هم مسلکان" او هم شده، افزوده است که اگرچه "هیچ مرجع داوری مستقل و منصفی برای پیگیری و رسیدگی به افترائات و اتهامات وجود ندارد، اما آقای جنتی بدانند که در آینده، علاوه بر محکمه عدل الهی، در برابر دادگاه مستقل و عادلانه ای باید پاسخگوی گفته ها و کرده های خود باشند."

مطالب مرتبط