به روز شده:  14:50 گرينويچ - شنبه 21 اوت 2010 - 30 مرداد 1389

هشدار در باره مشکلات بهداشتی کلاس اولی ها در ایران

دانش آموزان کلاس اول

وزارت آموزش و پرورش ایران گزارشی از وضعیت بهداشتی کلاس اولی های سال گذشته منتشر کرده و نسبت به بالا بودن اختلالات بهداشتی و سلامتی آنها هشدار داده است.

عباس حیصمی معاون سلامت وزارت آموزش و پرورش به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته که بررسی های این وزارتخانه نشان می دهد که از بین ۹۵۵ هزار نوآموز ۵۴۰ هزار نفر آنها با مشکل دهان و دندان مواجه بودند.

به گفته معاون سلامت وزارت آموزش و پروش، این آمار نشانه "اختلال رفتاری و تغذیه ای" است که اگر به موقع درمان نشود "علاوه بر مشکلات روحی و روانی برای دانش آموزان، هزینه های سنگین درمانی را نیز به خانواده ها تحمیل می کند."

گزارش وزارت آموزش پرورش مربوط به نتایج طرح سنجش سلامت است که هر ساله از سوی آموزش و پرورش و با همکاری وزارت بهداشت انجام می شود و در آن وضعیت سلامت دانش آموزان کلاس اولی پیش از ورود به مدرسه بررسی می شود.

در این طرح که از حدود ۱۷ سال پیش انجام می شود دانش آموزان کلاس اول هنگام ورود به دبستان معاینه می شوند و اگر دچار اختلال گفتاری، بینایی، شنوایی، حرکتی و آمادگی های تحصیلی باشند، به متخصص معرفی می شوند.

علاوه بر این، قلب، سینه، ستون فقرات، دستگاه گوارش و دهان و دندان آنها پیش از ورود به مدرسه توسط پزشکان عمومی معاینه می شود.

پوستر طرح سنجش سلامت

بیشتر از نیمی از دانش آموزان کلاس اول سال گذشته دچار بیمارهای دهان و دندان بودند

به گفته آقای حیصمی، نتایج این طرح اطلاعات لازم را برای سلامت جسم و روح نوآموزان در اختیار "وزارتخانه های آموزش و پرورش و بهداشت و درمان و همچنین برنامه ریزان کشور قرار می دهد."

گزارش وزارت آموزش و پرورش نشان می دهد که از بین ۹۵۵ هزار دانش آموز کلاس اولی، در سال گذشته ۳۰ هزار نفر از دانش آموزان کلاس اولی مشکل بینایی، ۱۱ هزار نفر مشکل "دید رنگی یا کوررنگی"، ۱۶ هزار نفر اختلال شنوایی و ۶۰ هزار نفر مشکل پوست و مو داشتند.

بنابر این گزارش، ۱۵۴ هزار نفر از دانش آموزان کلاس اولی مشکلی چاقی داشتند که به گفته آقای حیصمی، "این مسئله نوعی هشدار نسبت به نوع تغذیه کودکان ایرانی است."

به گفته معاون وزیر آموزش و پرورش، نزدیک به یکصد هزار نفر از دانش آموزان نیز دچار مشکلات قامتی بوده اند که بخشی از آن "ژنتیکی" است اما بخش دیگر "مربوط به تغذیه و رفتارهای کم تحرکی است که باید اصلاح شود."

پیش بینی می شود که در سال جاری خورشیدی نزدیک به یک میلیون کودک آماده ورود به دبستان در ایران در طرح سنجش سلامت از سوی پزشکان عمومی معاینه شوند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.