ممنوعیت فعالیت شرکت مواد آرایشی سوئدی در ایران

اوریف لیم
Image caption این شرکت سوئدی حدود ۷۰ میلیون دلار از طریق ۲۵۰ هزار نفر و به صورت بازاریابی و فروش هرمی بدست آورده است

فعالیت یک شرکت محصولات آرایشی سوئدی در ایران که به شکل هرمی اقدام به بازاریابی و فروش محصولات خود می کرده است، طی یک حکم قضایی در ایران ممنوع اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، مقام های قضایی ایران روز دوشنبه، اول شهریورماه ۱۳۸۹ علاوه بر توقیف فعالیت شرکت آرایشی "اوریف لیم"، سه نفر از کارکنان آن را بازداشت کرده اند.

رادیو دولتی ایران نیز در خبری اعلام کرد که چهار نفر از کارکنان این شرکت به اتهام کلاهبرداری بازداشت شده اند.

رادیو ایران در ادامه افزود که دلیل اصلی ممنوعیت فعالیت این شرکت سوئدی، تخلف از قوانین مالیاتی و تجارت در ایران بوده است.

این شرکت سوئدی طی فعالیت خود در ایران حدود ۷۰ میلیون دلار از طریق ۲۵۰ هزار نفر و به صورت بازاریابی و فروش هرمی بدست آورده است.

طبق قوانین ایران فعالیت شرکت های هرمی در این کشور ممنوع است.

این در حالیست که گابریل بنت، مدیر مالی شرکت اوریف لیم معتقد است دلیل اصلی ممنوعیت فعالیت این شرکت از سوی مقامات جمهوری اسلامی این بوده که در این شرکت امکان فعالیت برای زنان به عنوان مشاوران فروش مستقیم کالاهای آرایشی فراهم بوده است.

در حدود ۴۰ هزار زن در ساختار هرمی این شرکت آرایشی سوئدی در ایران عضو بوده اند.

این ادعای مدیر مالی شرکت اوریف لیم در حالی مطرح شده که در سال های گذشته مسئولان قضایی ایران از فعالیت شرکت های دیگری نظیر گلدکوئست تنها به دلیل داشتن ساختار هرمی و مسایل متعدد مرتبط با آن جلوگیری کرده بودند.

هفته گذشته وزارت بازرگانی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران هر گونه فعالیت و تبلیغ برای محصولات این شرکت را مخالف قوانین اعلام کرده بودند.

با این حال گابریل بنت، مدیر مالی شرکت اوریف لیم می گوید تا پیش از این هیچ هشداری از سوی مقامات ایرانی مبنی بر غیر قانونی بودن فعالیت این شرکت دریافت نکرده بودند.

طی چند سال گذشته فعالیت تعدادی دیگر از شرکت های هرمی از جمله گلد کوئست در ایران با مشکل مواجه شد و در مراحل مختلف تعدادی از اعضای شاخه های بالای هرم در ایران بازداشت شدند.

آنطور که مسئولان شرکت اوریف لیم در سایت اینترنتی این شرکت اعلام کرده اند، استقبال مردم برای عضویت در هرم بازاریابی این شرکت در حدی بوده است که تا پیش از توقیف فعالیت آن، سرعت رشد شعبه ایران بسیار بیشتر از تمامی دیگر شعبه های اوریف لیم در سراسر جهان بوده است.

شرکت اوریف لیم اعلام کرده که تنها در ۳ ماهه دوم سال جاری، در حدود ۵ میلیون و پانصد هزار دلار درآمد داشته است.

سایت اینترنتی تابناک ضمن انتشار این خبر اعلام کرده که ماموران مالیاتی با حکمی که از سوی دادسرای جرایم رایانه ای صادر شده است با حضور در دفتر مرکزی این شرکت هرمی بخشی از اسناد مالی این شرکت را برای "بررسی و تحقیق" با خود برده اند.

به نظر می رسد تخلفات مالیاتی تنها اتهاماتی نیستند که در حال حاضر علیه این شرکت سوئدی مطرح شده است.

روزنامه کیهان ضمن متهم کردن این شرکت لوازم آرایشی به حمایت از مخالفان دولت در ایران اعلام کرده که به زودی مدارکی را در این زمنیه منتشر خواهد کرد.

گابریل بنت این ادعای روزنامه کیهان را رد کرده و ابراز امیدواری کرده است که فروش محصولات اوریف لیم در ایران ادامه پیدا کند.

مطالب مرتبط