نماینده تهران: برای ازدواج مجدد، رضایت همسر الزامی نیست

تصویری از مراسم ازدواج
توضیح تصویر،

لایحه حمایت از خانواده در مجلس ایران دوباره مورد بررسی قرار گرفته است

در حالی که برخی از زنان نماینده دوره‌های پیشین مجلس ایران، در اعتراض به موادی از لایحه خانواده به مجلس رفته اند، برخی از نمایندگان فعلی مجلس، از این لایحه دفاع کرده و شرط‌هایی که برای ازدواج مجدد مردان در نظر گرفته شده را مغایر با "شرع مقدس" دانسته اند.

در تازه‌ترین واکنش به بررسی لایحه حمایت از خانواده در مجلس ایران، امروز (سه شنبه دوم شهریور - ۲۴ اوت) جمعی از زنان نماینده دوره های پیشین مجلس ایران، به ساختمان بهارستان رفتند تا با نمایندگان فعلی مجلس درباره این لایحه گفت و گو کنند.

شهربانو امانی، نماینده سابق ارومیه؛ فاطمه راکعی، نماینده سابق تهران؛ الهه کولایی؛ نماینده سابق تهران؛ الهه راستگو، نماینده سابق ملایر و اکرم مصوری منش، نماینده سابق اصفهان، از نمایندگان زن مخالف لایحه حمایت از خانواده بودند که با حضور در مجلس خواستار حذف یا اصلاح مواد ۲۲، ۲۳ و ۲۴ این لایحه شدند.

خانم امانی که از نمایندگان اصلاح طلب مجلس پنجم و ششم بود، امروز در گفت و گو با ایلنا گفت: "بیشتر نمایندگان (فعلی) زن مجلس با لایحه حمایت از خانواده موافق هستند، درحالی که اگر با بدنه جامعه در ارتباط بودند هرگز از مواد جنجال برانگیز این لایحه دفاع نمی کردند."

خانم کولایی، از دیگر نمایندگان اصلاح طلب مجلس ششم نیز علت مخالفت نکردن نمایندگان زن مجلس با این لایحه را بیانگر نوع "نگرش آنها به زنان و انسانها" دانسته است.

الهه راستگو، از دیگر نمایندگان سابق مجلس که امروز برای رایزنی به بهارستان رفته بود، به خبرگزاری ایلنا گفت که پس از بحث و گفت و گو، نمایندگان فعلی مجلس "قول مساعد" داده اند تا به مواد مناقشه برانگیز این لایحه رای موافق ندهند.

اعتراض بیشتر مخالفان این طرح به مواد ۲۲، ۲۳ و ۲۴ این طرح است که طی آن موضوع ازدواج مجدد و ازدواج موقت مورد توجه قرار گرفته است.

ماده ۲۲ این لایحه ثبت ازدواج موقت را در صورت باردار شدن زن الزامی دانسته و در سایر موارد، ثبت آن را به توافق میان زوجین واگذار کرده است.

ماده ۲۳ این لایحه هم به مردان اجازه می دهد در صورت توانایی مالی که مورد تایید دادگاه باشد و به شرط اجرای عدالت میان همسران، با مجوز دادگاه همسران جدیدی اختیار کنند.

بنا به قانون فعلی ایران، مرد تنها در صورتی می تواند مجددا ازدواج کند که اجازه همسر اول را داشته باشد.

ماده ۲۴ این لایحه نیز که مربوط به تعیین میزان مهریه "متعارف" است از جمله موارد اعتراض مخالفان این لایحه است.

'شرط گذاشتن برای ازدواج مجدد، در شرع مقدس وجود ندارد'

در همین حال، برخی از نمایندگان زن مجلس ایران با دفاع از لایحه حمایت از خانواده، خواستار حذف تمامی شروط پیش بینی شده برای ازدواج مجدد مردان شده اند و آن را مغایر با "حکم خداوند و شرع مقدس" می دانند.

لاله افتخاری، سخنگوی فراکسیون زنان مجلس، امروز (دوم شهریور) در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: "در شرع مقدس الزام رضایت همسر اول برای ازدواج مجدد مرد نیامده است."

خانم افتخاری از نمایندگان مجلس خواسته است تا در زمان بررسی این لایحه، ۱۰ شرطی که برای ازدواج مجدد مردان در لایحه پیش بینی شده است، حذف شود.

چند روز پیش هم، زهره الهیان، از دیگر نمایندگان زن مجلس، گفته بود: "فضای کلی مجلس به نفع لایحه حمایت خانواده است."

در ماده ۲۳ لایحه حمایت از خانواده، ۱۰ شرط برای موافقت مرجع قضایی با ازدواج مجدد مردان لحاظ شده است:

۱. رضایت همسر اول ۲. عدم قدرت همسر اول به ایفای وظایف زناشویی ۳. عدم تمکین زن از شوهر پس از صدور حکم الزام تمکین وی ۴. ابتلا زن به جنون یا امراض صعب العلاج ۵. محکومیت قطعی زن در جرایم عمدی به مجازات حبس بیش از یکسال ۶. ابتلا زن به هرگونه اعتیاد مضر که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد کند ۷. سوء رفتار و سوء معاشرت زن به حدی که ادامه زندگی برای مرد را غیر تحمل کند ۸. ترک زندگی خانوادگی توسط زن بیش از شش ماه ۹. عقیم بودن زن ۱۰. غایب شدن زن به مدت بیش از یکسال

اما سخنگوی فراکسیون زنان مجلس این شروط را مغایر با "حکم خداوند و شرع مقدس" می داند و احتمال داده است در صورت پافشاری نمایندگان مجلس بر حفظ این شروط در لایحه حمایت از خانواده، شورای نگهبان آنها را مغایر شرع تشخیص داده و حذف کند.