علی بهزادی، روزنامه نگار قدیمی، درگذشت

علی بهزادی
Image caption علی بهزادی در سال های آخر عمرش کتاب "شبه خاطرات" را منتشر کرد - عکس برگرفته از تصاویر تلویزیون فارسی بی بی سی

علی بهزادی، از روزنامه نگاران قدیمی ایران، روز شنبه ۶ شهریور ۱۳۸۹ در سن ۸۵ سالگی در تهران درگذشت.

مهم ترین دستاورد مطبوعاتی آقای بهزادی انتشار مجله "سپید و سیاه" از سال ۱۳۳۲ تا ۱۳۵۸ و مجله دانستنیها در سال های بعد از انقلاب بود.

آقای بهزادی در گفتگویی پیش از مرگش به بی بی سی گفته بود در طول زندگی اش ۵۰ سال کار روزنامه نگاری کرده، ۴۰ سال در دانشگاه ها (دانشگاه علوم ارتباطات، دانشکده حقوق دانشگاه تهران و دانشکده شهربانی) تدریس کرده و سی و چند سال هم کار وکالت دادگستری کرده است.

آقای بهزادی که روز اول فروردین سال ۱۳۰۴ در رشت متولد شده بود، در سال ۱۳۳۲ و بعد از بازگشت از تحصیلات در اروپا، مجله "سپید و سیاه" را منتشر کرد.

علی بهزادی به بی بی سی گفته بود به علت علاقه ای که به نهضت ملی ایران و محمد مصدق داشته، روی جلد اولین شماره مجله "سپید و سیاه" عکس بزرگی از آقای مصدق چاپ کرده است.

مجله سپید و سیاه در سال ۱۳۵۳ بعد از ۲۲ سال انتشار توقیف شد. اما بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ آقای بهزادی مجددا انتشار این مجله را از سر گرفت.

در تابستان ۱۳۵۸ و در موج توقیف مطبوعات در ایران، مجله "سپید و سیاه" نیز برای همیشه توقیف شد و آقای بهزادی تحت تعقیب قرار گرفت.

ناصر تقوایی، کارگردان ایرانی و از دوستان نزدیک و بستگان آقای بهزادی، به بی بی سی فارسی گفت: "آقای بهزادی مدتی پنهانی زندگی می کرد و در بخشی از این دوران در خانه من زندگی می کرد. او بعد از مدتی وکیل گرفت و از اتهاماتش تبرئه شد."

علی بهزادی در سال های بعد از انقلاب ایران نیز سعی کرد به کار مطبوعاتی بازگردد و این بار امتیاز مجله "دانستنیها" را به نام دخترش گرفت و آن را منتشر کرد.

به گفته ناصر تقوایی، این مجله در دوره انتشارش حتی به تیراژ ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نسخه نیز رسید.

ناصر تقوایی درباره مجله دانستنیها به بی بی سی گفت: "این مجله در دوران جنگ ایران و عراق با چاپ تازه ترین مطالب درباره تسلیحات و ارتش های جهان، اطلاعات وسیع نظامی به مردم و نظامی ها می داد و یکی از مشتری های اصلی این مجله، نظامی های ما بودند."

آقای تقوایی می گوید بعدها این مجله به دلایلی که "مطلقا سیاسی هم نبود"، تعطیل شد و آقای بهزادی مجددا خانه نشین شد.

آقای بهزادی در سال های آخر عمرش مجموعه ای از خاطرات خود را با عنوان "شبه خاطرات" در سه مجلد منتشر کرد.