پیشنهاد تشکیل شورایی برای 'اسلامی کردن' دانشگاه‌ها در ایران

دانشگاه تهران
توضیح تصویر،

حکومت ایران در پی اسلامی کردن دانشگاه‌ها و علوم انسانی است

غلامرضا خواجه‌سروی، معاون فرهنگی-اجتماعی وزارت علوم ایران پیشنهاد کرد که برای "محقق کردن دغدغه وزیر علوم در خصوص اسلامی کردن دانشگاه‌ها" شورایی با عنوان "شورای راهبری دانشگاه" تشکیل شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای سروری امروز ۱۸ آبان (۱۰ نوامبر) خواستار به اجرا درآمدن "سند دانشگاه اسلامی" شد تا این طرح که "از سال ۶۰ تاکنون عملیاتی نشده"، صورت اجرایی پیدا کند.

"سند دانشگاه اسلامی"، در بر گیرنده مجموعه ای از راهکارها برای "اسلامی کردن دانشگاه ها" است که به دنبال انجام "انقلاب فرهنگی" و بسته شدن موسسات آموزش عالی ایران در سال ۱۳۵۹، در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد.

از زمان روی کار آمدن محمود احمدی نژاد در ۱۳۸۴، مسئولان حکومتی ایران به موضوع "اسلامی کردن دانشگاه ها" توجه ویژه ای کرده اند.

بعد از شروع دوره دوم ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، با توجه به اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری که دانشجویان در آن حضور گسترده ای داشتند، انتقاد از فضای دانشگاه ها و متون درسی دانشگاهی به ویژه درباره رشته های علوم انسانی بیشتر شده است.

در همین ارتباط، آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران و تعدادی از مقامات این کشور، در اظهار نظر های جداگانه ای بر لزوم تغییر محتوای دروس علوم انسانی دانشگاه ها تاکید کرده اند.

پاییز سال گذشته نیز، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، مصوبه این شورا را در زمینه "اسلامی کردن علوم انسانی در ایران" ابلاغ کرد.

در اظهار نظری خبرساز در مورد لزوم انجام تغییرات در دانشگاه ها، کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران، یک ماه و نیم پیش گفت: "اگر دانشگاهی وجود داشته باشد که در آن متدینین، فرهنگ انتظار و بسیج مورد تمسخر قرار گیرد و به بهانه آنکه به کلاس های درسی آسیبی نرسد، صدای اذان در آن بلند نشود، در یک کلام بهتر است چنین دانشگاهی وجود نداشته باشد، چون در غیر این صورت مردم، دانشجویان و اساتید این دانشگاه را با خاک یکسان می کنند."