دیپلمات ایرانی در فنلاند به مخالفان حکومت ایران پیوست

حسین علیزاده
توضیح تصویر،

وزارت امور خارجه ایران می گوید که در حال بررسی موضوع "استعفای" آقای علیزاده است

حسین علیزاده، دیپلمات سفارت ایران در فنلاند، می گوید که از سمت خود استعفا کرده و به 'جنبش سبز' مخالفان جمهوری اسلامی پیوسته است.

آقای علیزاده به بی بی سی فارسی گفت که به "تقلب تاریخی" در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران، نحوه برخورد حکومت با اعتراضات انتخاباتی و سیاست خارجی ایران که شرایط نگران کننده ای را برای این کشور ایجاد کرده، معترض بوده است.

او گفت: "برای من امکان اینکه بتوانم با این تعارض زندگی کنم و فرزندانم را با این تعارض پرورش دهم، مقدور نبود".

آقای علیزاده همچنین گفت که از مدت ها پیش، مطابق فراخوان میرحسین موسوی، از رهبران مخالف دولت ایران مبنی بر ضرورت گسترش "شبکه های اجتماعی"، به تلاش برای تشکیل چنین شبکه ای در میان همکاران خود مشغول بوده، اما اخیرا احساس کرده که ممکن است مسئولان دولتی متوجه فعالیت های او شده باشند.

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به انتشار خبر استعفای آقای علیزاده گفت که او "کارشناس اقتصادی سفارت ایران در هلسینکی" بوده، اما دوره مأموریت او در مردادماه تمام شده است.

آقای مهمانپرست گفت که آقای علیزاده درخواست کرده بود که تا پایان امتحانات فرزندانش در فنلاند بماند و افزود: "موضوع در حال بررسی است".

اما آقای علیزاده می گوید که تصمیم او برای کناره گیری و پیوستن به مخالفان دولت ایران محصول روندی طولانی بوده است: "باید صبر می کردم تا زمان مناسب فرا برسد".

او گفت از دیروز که تصمیم خود را علنی کرده، چند ای-میل تهدیدآمیز دریافت کرده است، اما آمادگی دارد با پیامدهای تصمیم خود روبرو شود.

آقای علیزاده گفت: "خون من از خود سهراب اعرابی، کیانوش آسا، ندا آقا سلطان و کسانی که هم اکنون در ایران در بند هستند رنگین تر نیست".

پیش تر خبرگزاری آسوشیتدپرس هم به نقل از آقای علیزاده نوشته بود: "من دیگر خود را دیپلماتی نمی دانم که در کنار رژیم ستمگر ایران ایستاده است."

او به این خبرگزاری گفته بود: "من به سفارت اطلاع داده ام که از کارم استعفا داده ام... من دیگر دیپلمات نیستم، مخالف سیاسی هستم."

محمد رضا حیدری، کنسول سابق ایران در نروژ که اوایل امسال از سمتش کناره گیری کرد و به این کشور پناهنده شد، روز جمعه (۱۰ سپتامبر) به بی بی سی فارسی گفته بود که آقای علیزاده از چند ماه پیش با "کمپین سفارت سبز" همکاری داشته است.

"کمپین سفارت سبز" که توسط محمدرضا حیدری به راه افتاده است، یکی از اهداف خود را "اعلام همبستگی دیپلمات های ایران، با جنبش سبز آزادیخواهانه مردم ایران و ترک سفارتخانه های جمهوری اسلامی" بیان می کند.

آن طور که محمد رضا حیدری به بی بی سی فارسی گفت، آقای علیزاده پیش از کناره گیری، از "داخل سیستم" اطلاعاتی را در اختیار کمپین او قرار می داده است.

آقای علیزاده به بی بی سی فارسی گفت که هنوز از هیچ کشوری تقاضای پناهندگی نکرده است.

او دومین دیپلمات ایرانی است که می گوید در اعتراض به نحوه برخورد حکومت ایران با معترضان به نتایج انتخابات خرداد ۱۳۸۸ از سمت خود کناره گیری می کند.

کنسول سابق ایران در نروژ در اوایل ژانویه امسال و پس از وقایع عاشورای تهران استعفا داده بود.

دولت نروژ به آقای حیدری و اعضای خانواده اش پناهندگی سیاسی داده است.

محمدرضا حیدری در مصاحبه ای در ماه ژانویه گفته بود که شمار دیگری از کارمندان وزارت امور خارجه ایران از شرایط داخلی ناراضی هستند و ممکن است تعدادی از آنان از سمت های خود کناره گیری کنند و به کشورهای خارجی پناهنده شوند.

وی گفته بود که در نظر دارد در زمینه مبارزه با نقض حقوق بشر و آزای زندانیان سیاسی در ایران فعالیت کند.

برخی از مقام های وزارت امور خارجه ایران اقدام آقای حیدری برای کناره گیری از شغل او را ناشی از فرصت طلبی قلمداد کردند.

اما آقای حیدری گفته است که انگیزه او صرفا اعلام حمایت از مردم ایران بوده است و با اقدام خود، در واقع امتیازات شغلی متعددی را از دست داده است.