هاشمی رفسنجانی: تحریم‌ها جدی است، شوخی نگیرید

تصویری از جلسه امروز مجلس خبرگان
Image caption وظیفه قانونی مجلس خبرگان رهبری، انتخاب رهبر در صورت فوت یا از کارافتادگی و نظارت بر عملکرد رهبری است

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان رهبری ایران، می‌گوید صدور قطعنامه‌ها و تحریم های جدید علیه این کشور در طول سه دهه گذشته و حتی نسبت به زمان جنگ و حملات نظامی، بی سابقه بوده است.

آقای هاشمی رفسنجانی امروز (سه شنبه ۲۳ شهریور - ۱۴ سپتامبر) در مراسم آغاز به کار اولین جلسه مجلس خبرگان در سال ۸۹ گفت: "در طول انقلاب هیچ وقت به این مقدار تحریم نداشتیم و درخواست من این است همه شما و همه مسئولان تحریم‌ها را جدی بگیرند و شوخی نگیرند."

او همچنین "وحدت و استفاده درست از منابع و امکانات" را به عنوان راه های اصلی برای مقابله با تحریم های وضع شده علیه ایران پیشنهاد کرد و گفت: "تردید دارم از امکانات و ظرفیت‌های علمی، انسانی و طبیعی خود در این زمینه درست استفاده کنیم، در حالی که اگر از ظرفیت‌ها استفاده کنیم، حتما پیروز و موفق خواهیم بود".

آقای هاشمی که ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران را هم بر عهده دارد، در سخنان امروز صبح خود همچنین "اهانت" و به آتش کشیدن قرآن در آمریکا را مورد انتقاد قرار داد و به طرفداران این اقدام اخطار داد.

او با اشاره به نقش کتاب آسمانی مسلمانان در مناسبات جهانی گفت: "کسانی که به قرآن متعرض می شوند، متوجه باشند که به استقبال خطر می روند."

'نیروهای خودسر سم کشورهستند'

Image caption آقای هاشمی رفسنجانی نیروهای موسوم به "خودسر" را مانند "سم" برای وحدت داخلی ارزیابی کرده است

تحولات سیاسی ایران در ماه‌های گذشته از دیگر موضوعاتی بود که آقای هاشمی رفسنجانی در مراسم آغاز به کار هشتمین اجلاس خبرگان رهبری به آن پرداخت و با تاکید بر "حرکت بر محور قانون" به عنوان عامل بازدارنده تفرقه گفت: "این جریان خودسر که الان در کشور می بینیم حقیقتا سم کشور هستند."

به نظر می رسد اشاره آقای هاشمی رفسنجانی به افراد موسوم به لباس شخصی‌ها است که در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات خرداد ۸۸، ایجاد محدودیت برای رهبران مخالفان دولت و حمله به دفتر و منزل برخی از مراجع دینی نقش داشته اند.

از تازه‌ترین اقدامات این گروه، محاصره منزل مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت، در روزهای منتهی به مراسم روز قدس و حمله به مسجد قبا در شهر شیراز بود که تحت مدیریت آیت الله علی محمد دستغیب شیرازی، اداره می شود.

اگرچه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با صدور بیانیه ای، اقدامات لباس شخصی ها را به "نیروهای خودسر" نسبت داد اما مخالفان دولت می گویند که این افراد به سلاح و ادواتی که فقط در اختیار نیروهای نظامی و امنیتی است، دسترسی دارند و آنها را وابسته به نیروی مقاومت بسیج و سپاه پاسداران می دانند.

مخدوش کردن نقش رهبری و تخلف از قانون

رئیس مجلس خبرگان که در جریان تحولات سیاسی یکسال اخیر بارها از بروز اختلاف میان او و آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، سخن به میان آمده است، در سخنان امروز خود از ارجاع فراتر از معمول مسائل کشور به رهبر ایران انتقاد کرد.

آقای هاشمی رفسنجانی با تاکید بر "نقش مرکزی" مقام رهبری در ایران، از کسانی انتقاد کرده که به "اسم ذوب در ولایت"، اقدامات صورت گرفته در این کشور را به "پای رهبری" می گذارند.

او همچنین از تمامی مسئولان این کشور درخواست کرده که در چارچوب قانون حرکت کنند و گفته است: "تخلف از قانون یعنی استبداد، دیکتاتوری و خودسری. اگر قانون ضعف دارد باید اصلاح شود اما تا هست باید به آن عمل کرد و مصوبات مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان و مجمع نشخیص مصلحت نظام باید رعایت شود."

به نظر می رسدکه اشاره رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به اختلافاتی است که میان دولت و مجلس ایران بر سر اجرا نشدن برخی قوانین بروز کرده است.

عدم اعطای تسهیلات دو میلیارد دلاری مترو تهران، مناقشه بر سر لایحه برنامه پنجم توسعه و تعیین نمایندگان ویژه رئیس جمهوری در سیاست خارجی، نمونه های هستند که با بالا گرفتن اختلافات میان دولت و مجلس، بعضا به حوزه دخالت و توصیه مستقیم رهبر ایران هم کشیده شده اند.

مجلس خبرگان رهبری دارای ۸۶ عضو است که به مدت هشت سال براساس تقسیم بندی استانی به نمایندگی مجلس انتخاب می شوند و دوره کنونی این مجلس تا سال ۱۳۹۴ ادامه خواهد داشت.

براساس آیین نامه مجلس خبرگان، اعضای این مجلس باید دست کم سالی دوبار تشکیل جلسه دهند.

اعضای هیات رئیسه مجلس برای دوره های دو ساله انتخاب می شوند و رای گیری برای گزینش اعضای جدید هیات رئیسه امسال صورت خواهد گرفت.

وظیفه قانونی مجلس خبرگان رهبری، انتخاب رهبر در صورت فوت یا از کارافتادگی و نظارت بر عملکرد رهبری است و از این نظر، دارای اهمیت بالقوه ای در نظام جمهوری اسلامی تلقی می شود.

از حواشی آغاز به کار جلسه امروز این مجلس می توان به عدم حضور آیت الله علی محمد دستغیب شیرازی، از مراجع تقلید شیعه اشاره کرد که بنابر گزارش وبسایت حدیث سرو، نزدیک به آیت الله دستغیب، در اعتراض به آنچه "عمل نکردن به وظیفه" خوانده شده، صورت گرفته است.

آقای دستغیب شنبه (۲۰ شهریور) در نامه به اعضای مجلس خبرگان نوشت که با گذشت بیش از یک سال از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، هنوز "عده زیادی از مردم" به دنبال مطالبات خود هستند و از آنها پرسید: "آیا ما خبرگان رهبری به وظیفه دینی، شرعی و عرفی خود که همان اجرای دقیق قانون اساسی، یعنی حرکت سه قوه و تذکر به خلاف قانون است، عمل کرده ایم؟"

به گزارش ایرنا، از حواشی دیگر قابل توجه در مراسم افتتاحیه امروز، ثبت نام و حضور تعداد قابل توجهی خبرنگار و عکاس رسانه های خارجی بوده که به نظر می رسد با توجه به تحولات سیاسی اخیر در این کشور، به پوشش این مراسم توجه نشان داده اند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست