آزادی پنج نفر و کشته شدن یکی از گروگان‌ها در بلوچستان ایران

نقشه ایران
Image caption استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران قرار دارد

جلال سیاح، معاون امنیتی استاندار سیستان و بلوچستان گفته است که پنج نفر از شش نفری که روز پنجشنبه در این استان گروگان گرفته شده بودند، با عملیات نیروهای سپاه پاسداران آزاد شده اند، اما نفر ششم کشته شده است.

این افراد در منطقه سرباز استان سیستان و بلوچستان گروگان گرفته شده بودند.

پیشتر، علی عبداللهی، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور ایران از آزادی دو تن از این گروگان ها خبر داده بود.

آقای عبداللهی این موضوع را که گروگان ها مقام های بلندپایه نیروی هوایی بوده اند، رد کرد و گفت آنها سربازان عادی بوده اند.

او افزود: "قطعا گروگان گیری از سوی افراد گروه جندالله و ریگی نبوده است و گروگان گیران اشرار بوده اند."

فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان نیز در این مورد به خبرگزاری ایسنا گفت هنوز مشخص نیست چه گروهی این افراد را گروگان گرفته است و بررسی های بیشتر توسط نیروهای امنیتی ادامه دارد.

روز پنجشنبه گزارش شد که شش تن از نیروهای نظامی و اداری ایران در جاده چابهار به زاهدان و در نزدیکی شهرستان سرباز گروگان گرفته شده اند.

در همین ارتباط، یک خبرنگار در استان سیستان و بلوچستان به بی بی سی فارسی گفت که شنیده ها در سطح این استان حکایت از آن دارد که گروگانگیران، گروهی محلی بوده اند که در ابتدا اتوبوس را به قصد راهزنی متوقف کرده و با مشاهده پنج نظامی و یک کارمند، آنها را با خود برده و احتمالا در اختیار گروه جندالله قرار داده اند.

عبدالمالک ریگی، رهبر گروه "جنبش مقاومت ملی ایران" موسوم به جندالله روز یکشنبه 30 خرداد اعدام شد.

ایران جندالله را گروهکی تروریستی می داند که قصد ایجاد ارعاب و تنش در منطقه جنوب شرق ایران و ایجاد "تفرقه" میان مسلمانان سنی و شیعه در این کشور را دارد و توسط سرویس های اطلاعاتی کشورهای غربی و اسرائیل حمایت می شود.

جندالله که عبدالمالک ریگی تا پیش از دستگیری رهبری آن را برعهده داشت، ظاهرا در سال ۱۳۸۲ در مخالفت با سیاست جمهوری اسلامی در قبال آنچه که تبعیض علیه اهل سنت در سیستان و بلوچستان می خواند تشکیل شد و مسئول یک رشته عملیات انفجاری و خشونت آمیز در شرق ایران شناخته شده و در طول سالهای گذشته مسئولیت چند مورد گروگانگیری، ترور و انفجار را هم بر عهده گرفت.

مقامات امنیتی ایران چندین نفر را به اتهام ارتباط با گروه جندالله و عملیات آن محاکمه و اعدام کرده اند و عبدالمالک ریگی و برادرش عبدالحمید، از جمله کسانی بودند که به همین اتهام محاکمه و اعدام شدند.