واکنش ها به اظهارات احمدی نژاد درباره منشور کوروش

محمود احمدی نژاد در مراسم رو نمایی منشور کوروش
Image caption اظهارات آقای احمدی نژاد در تمجید از کوروش شاه هخامنشی انتقادات اصولگرایان را به دنبال داشت

اظهارات اخیر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران مبنی بر اینکه منشور کوروش نمونه مدیریت ایرانی دنیا است، با گذشت بیش از سه روز همچنان واکنش هایی را به دنبال داشت.

در حالیکه گروهی که همگی از اصولگرایان اند این اظهارات را "شرم آور" و آن را سبب سرخوردگی "طرفداران متدین" آقای احمدی نژاد دانسته اند، گروهی دیگر این منتقدان را به "بی بصیرتی" متهم کرده اند.

حسین شریعتمداری سردبیر روزنامه اصولگرای کیهان در سرمقاله روز دوشنبه ۲۹ شهریور (۲۰ سپتامبر) این روزنامه نوشت که اظهارات آقای احمدی نژاد "موجی از حیرت و تاسف" را به دنبال داشت.

سه روز پیش تر آقای احمدی نژاد در مصاحبه ای زنده با شبکه خبر تلویزیون ایران با تمجید از عدالت کوروش گفته بود: "به گفته کارشناسان دنیا دو مدیریت دارد، یکی آمریکایی که شکست خورد و امتحان خود را پس داده است و حال می پرسید مدیریت ایرانی چگونه است؛ که ما می گوییم نمونه ای از آن این منشور و ارزش های والای اسلامی است."

آقای شریعتمداری از این گفته های او در جایگاه رئیس جمهوری ایران انتقاد کرد و نوشت: "جناب احمدی نژاد از منشور کوروش چه انتظاری دارند که آن را به جای اسلام عزیز می گذارند و عرق شرم بر پیشانی ملت پاکباخته و ایران دوست می نشانند؟"

سردبیر کیهان با طرح این سوال که مقصود آقای احمدی نژاد از تاکید بر منشور کوروش به عنوان نسخه ای برای مدیریت جهان چه بوده است، اسلام را عامل پیشرفت ایران در سال های اخیر دانست و نوشت: "آیا اظهارات برادر عزیزمان آقای احمدی نژاد نگاهی معکوس به واقعیات ملموس و مصداق شکستن نردبان بعد از صعود به بام نیست؟"

آقای شریعتمداری همچنین بار دیگر از اظهارات اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره "مکتب ایران" انتقاد کرد.

به نوشته کیهان: "آقای احمدی نژاد نظر و دیدگاهی منطبق با آموزه های تعریف شده انقلاب و نظام را دارند هر چند که گاه در بیان و توضیح آن بی آنکه بخواهند یا متوجه شوند دچار اشتباه می شوند، که انشاالله دیگر نشوند."

چرا کوروش را برجسته می کنید؟

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران نیز روز یکشنبه ۲۸ شهریور (۱۹ سپتامبر) در شهر اصفهان "برجسته کردن" شخصیت کوروش از سوی آقای احمدی نژاد را اشتباه دانست.

او با انتقاد از اظهارات اخیر آقای احمدی نژادگفت: "کوروش و شاه عباس همه شخصیت هایی هستند که در زمان خود اقداماتی انجام دادند. نه باید خیلی منفی صحبت کرد و نه آن را برجسته کرد. مقصودشان از این برجستگی چیست؟"

او با تاکید بر اینکه اگر قرار باشد حقوق بشر نوشته شود باید بر اساس گفته های رهبران دینی صدر اسلام همچون پیامبر اسلام و امام اول شیعیان نوشته شود گفت: "اگر می خواهید منشور حقوق بشر بنویسید باید از کلام امام علی آن را بگیریم."

آقای لاریجانی با انتقاد از طرح موضوع مکتب ایران به وسیله آقای مشایی، گفت که چرا روزها وقت مردم و رسانه ها برای مکتب ایران گرفته می شود؟

او خطاب به آقای مشایی گفت: "اگر قصدتان ترویج تفکر ناسیونالیسم است اولا این حرف ها به شما نمی آید چرا این حرفها را می زنید اگر مفهوم تفکر اسلامی ایران است همان بهتر است که گفته شود مکتب اسلامی."

حدود یک ماه پیش آقای رحیم مشایی گفته بود: "از مکتب اسلام دریافت‌های متنوعی وجود دارد، اما دریافت ما از حقیقت ایران و حقیقت اسلام، مکتب ایران است و ما باید از این به بعد مکتب ایران را به دنیا معرفی کنیم."

این سخنان، که در همایش ایرانیان مقیم خارج ایراد شد، با انتقاد شماری از مقامات سیاسی و روحانی محافظه کار در جمهوری اسلامی از جمله تعدادی از حامیان شناخته شده آقای احمدی نژاد مواجه شد که آقای رحیم مشایی را به تفوق بخشیدن به "مکتب ایرانی" در برابر "مکتب اسلامی" متهم کردند.

نامه مطهری به احمدی نژاد

همچنین علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس ایران در واکنش به مصاحبه آقای احمدی نژاد با تلویزیون ایران با ارسال نامه ای از او انتقاد کرد.

در این نامه آمده است: "سخنان جناب عالی در مصاحبه زنده با شبکه خبر سیما در روز جمعه ۲۶ شهریور در واقع تبیین دوباره تز مکتب ایران به جای مکتب اسلام بود و حاکی از آن است که اجرای این تز یک برنامه طراحی شده به وسیله آقای مشایی و جناب عالی برای جمهوری اسلامی است."

او برنامه هایی همچون "چفیه انداختن بر دوش کوروش نمادین" را که در مراسم رونمایی منشور کوروش در تهران به وسیله آقای احمدی نژاد انجام شده بود، شاهدی برای ادعایش دانست.

آقای مطهری این اقدامات آقای احمدی نژاد را کج سلیقگی توصیف کرد و نسبت به نتیجه منفی این اقدامات به عنوان یک تز و پروژه برای سیاست خارجی ایران هشدار داد و آن را سبب سرخوردگی اقشار متدین و حامی اصلی انقلاب دانست.

او در این نامه به آقای احمدی نژاد توصیه کرد که برخی مواضع آقای احمدی نژاد که با "اساس اسلام سر و کار دارد و به رغم مخالفت علمای بزرگ" و بر آنها اصرار می ورزید، بر جایگاه او در میان توده مردم و اقشار متدین تاثیر می گذارد.

این نامه آقای مطهری واکنش های تند طرفداران آقای احمدی نژاد را به دنبال داشت.

احسان قاضی زاده هاشمی، مدیر کل اداره مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این نامه را نشانه "بی بصیرتی" و "عدم تشخیص مسائل مهم از مسائل فرعی" دانست.

محمد جواد ابطحی، نماینده مجلس ایران نیز آقای مطهری را به داشتن بغض و کینه شخصی علیه آقای احمدی نژاد متهم کرد و از او خواست تا از "سیاه نمایی"دست بردارد.

'واژگونی گفتمانی دولت دهم'

فاطمه رجبی،که از حامیان آقای احمدی نژاد بود سخنان آقای احمدی نژاد درباره کوروش را فاقد بار علمی دانست و گفت: "در شأن یک رئیس جمهوری نبود که نیم ساعت از وقت مردم را به مطالب اینچنینی اختصاص دهد که در کتب سال پنجم ابتدایی مطرح شده بود."

خانم رجبی، که پیشتر کتابی با عنوان "احمدی نژاد معجزه هزاره سوم " در تمجید از آقای احمدی نژاد نوشته بود، همسر غلامحسین الهام، وزیر پیشین دادگستری و سخنگوی دولت پیشین آقای احمدی نژاد است.

او در گفت و گو با خبرگزاری فارس با اشاره به "واژگونی گفتمانی" در دولت دهم دولت دهم را گرفتار "ورطه هولناک باستان گرایی" دانست.

او گفت که نباید در مقابل هر کسی که از موضع انقلاب تخطی کند، سکوت کرد و احمدی نژاد هم از این مساله مستثنی نیست.

خانم رجبی، گفت که اهدای چفیه از سوی آقای احمدی نژاد به مجسمه کوروش سبب خوشحالی فتنه گران است "چرا که آنها بر این باورند که احمدی نژاد با این رفتارها، پشتوانه فکری خود را نابود می کند."

او اعلام کرد که شخص آقای احمدی نژاد را در برخی "انحرافات فکری" دولت مقصر می داند.

به تازگی منشور کوروش، پس از ماه ها کشمکش از سوی موزه بریتانیا به ایران امانت داده شده است.

در مراسمی که به مناسبت رو نمایی منشور در ایران برگزار شد، آقای احمدی نژاد چفیه خود را بر گردن سرباز هخامنشی، کاوه آهنگر که درفش کاویانی را در دست داشت و سپس یک جوان بسیجی انداخت تا به صورت نمادین پیوستگی میان آنان و بسیجیان پاسدار جمهوری اسلامی ایران را نشان دهد.

مطالب مرتبط