به روز شده:  17:26 گرينويچ - چهارشنبه 22 سپتامبر 2010 - 31 شهریور 1389

ایران پس از انتخابات

واکنش‌ها به دیدار هاشمی رفسنجانی با خانواده زندانیان سیاسی

اکبر هاشمی رفسنجانی

آقای هاشمی رفسنجانی در این دیدار بیشتر شنونده بوده است

تعدادی از حامیان دولت از دیدار اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان، با اعضای خانواده زندانیان سیاسی این کشور انتقاد کرده و خواستار آن شدند که او به حمایت از رهبر ایران بپردازد.

فاطمه آلیا، نماینده اصولگرای مجلس، روز چهارشنبه ۳۱ شهریور (۲۲ سپتامبر) گفت: "مردم توقع دارند که هاشمی رفسنجانی یار رهبر باشد نه اینکه به کانون امید فتنه گران تبدیل شود."

خانم آلیا با اشاره به دیدار آقای هاشمی رفسنجانی با خانواده زندانیان سیاسی گفته است که چنین ملاقات هایی اگر با هدف بازگشت این افراد به "صفوف عماریون نهم دی ماه" (۱۳۸۸) صورت بگیرد، "اشکالی ندارد."

به نظر می رسد اشاره خانم آلیا به تظاهرات طرفداران دولت در نهم دی ماه ۱۳۸۸ است که طی آن حاضران در این تجمع نسبت به حوادث روز عاشورای ۸۸ اعتراض کردند و احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد، شرکت کنندگان در اعتراضات خیابانی روز عاشورا در تهران را تعدادی "گوساله و بزغاله" خواند.

آقای هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت ایران، در دیدار با خانواده تعدادی از زندانیان سیاسی این کشور قول داده بود که خواسته های آنها را با رهبر ایران در میان بگذارد.

سایت رسمی آقای هاشمی رفسنجانی روز سه شنبه ۳۰ شهریور گزارش داده بود که او به مدت سه ساعت و نیم با اعضای خانواده تعدادی از زندانیان سیاسی گفت و گو کرده و در پایان به آنها گفته است: "اگر بخواهم خواسته شما را به مأموران منتقل کنم، مطمئن نیستم جواب مساعد بگیرم و شاید نتیجه عکس بدهد".

با این حال او قول داد که خواسته های این خانواده ها را از نزد آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران پیگیری کند و افزود: "امیدوارم این کار بی نتیجه نباشد؛ مقام معظم رهبری در خصوص اعمال قانون و تسریع در رسیدگی و رعایت حقوق قانونی آنها (زندانیان سیاسی) در زندان دستورات مناسبی صادر کرده بودند که می تواند بسیاری از مشکلات حاضر را رفع نماید".

'آقای هاشمی اول پسرش را تحویل دهد'

هاشمی روزهای پیری را می‌گذراند و دچار فراموشی شده و صحبت های امام را از یاد برده که حفظ نظام جزو اوجب واجبات است

محمد جواد ابطحی

اما محمد جواد ابطحی، نماینده اصولگرای دولت در واکنش به این دیدار از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران خواست که پیش از رسیدگی به خواسته های زندانیان سیاسی، فرزند خود "مهدی" را برای بررسی به اتهامات او، تحویل مقامات قضایی این کشور دهد.

آقای ابطحی با انتقاد از تلاش های آقای هاشمی رفسنجانی برای آنچه "همگرایی و وحدت ملی" خوانده شده است، گفت: "آقای هاشمی باید بداند که سیاست یکی به نعل و یکی به میخ، در عالم سیاست جوابگو نیست و او باید موضع اصلی اش را بیان کند."

این نماینده حامی دولت همچنین با اشاره به سخنی از آیت الله خمینی، بنیانگذار انقلاب اسلامی گفت: "هاشمی روزهای پیری را می گذراند و دچار فراموشی شده و صحبت های امام را از یاد برده که حفظ نظام جزو اوجب واجبات است."

حمید رسایی، یکی دیگر از نمایندگان اصولگرا و حامی دولت هم در واکنشی مشابه گفت: "هاشمی رفسنجانی به جای اینکه دنبال آزادی بقیه فتنه گران باشد، فرزند فتنه گر خود را تحویل مقامات قضایی دهد."

آقای رسایی همچنین علت مراجعه خانواده های زندانیان حوادث پس از انتخابات ۸۸ به دفتر آقای هاشمی رفسنجانی را چنین توصیف کرد: "آنان از هاشمی مطالبه می کنند تا پاسخگو باشد، زیرا آنان به تصور خود راس فتنه را هاشمی رفسنجانی می دانند."

رسیدگی عادلانه به پرونده متهمان، رعایت حقوق آنها در زندان و بررسی روند محاکمه های انجام شده توسط نهادهای مسئول از جمله خواسته های خانواده های دیدار کننده با آقای هاشمی رفسنجانی بوده است.

اعضای خانواده محسن میردامادی، مصطفی تاجزاده، محمد نوری زاد، عبدالرضا تاجیک و تعداد دیگری از فعالان سیاسی، روزنامه نگاران و فعالان دانشجویی بازداشت شده در جریان حوادث پس از انتخابات سال گذشته ایران در این دیدار حضور داشتند.

بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات و اعضای خانواده های آنها معمولا از نحوه بازداشت ها، فشارهای اعمال شده در جریان بازجویی ها، نوع اتهامات، اعترافات اجباری، نحوه محاکمه ها، شدت احکام صادر شده و شرایط زندان شکایت دارند.

بعضی از آنها گروهی از مسئولان نظامی و امنیتی را به "کودتای انتخاباتی" متهم می کنند و می گویند که تنها به دلیل شرکت در فعالیت های انتخاباتی و انتقاد از عملکرد دولت بازداشت و زندانی شده اند.

  • هاشمی رفسنجانی در دیدار با اعضای خانواده زندانیان سیاسی
  • هاشمی رفسنجانی در دیدار با اعضای خانواده زندانیان سیاسی
  • هاشمی رفسنجانی در دیدار با اعضای خانواده زندانیان سیاسی
  • هاشمی رفسنجانی در دیدار با اعضای خانواده زندانیان سیاسی
  • هاشمی رفسنجانی در دیدار با اعضای خانواده زندانیان سیاسی
  • هاشمی رفسنجانی در دیدار با اعضای خانواده زندانیان سیاسی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.