روسیه: موشک‌های اس-۳۰۰ بی تردید مشمول تحریم است

سیستم موشک های اس 300
Image caption موشک‌های زمین به هوای اس-۳۰۰ برای مقابله با هواپیماها و موشک‌های کروز به کار می‌رود

نیکولای ماکارف، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح روسیه می گوید که این کشور به دلیل تحریم های بین المللی، تصمیم گرفته است که موشک های اس-۳۰۰ را به ایران تحویل ندهد.

آقای ماکارف روز چهارشنبه ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور) به خبرگزاری ایتارتاس گفت: "از آنجا که موشک های اس-۳۰۰ بدون تردید مشمول تحریم هاست، مقامات روسیه تصمیم گرفته اند که روند تحویل این موشک ها را متوقف کنند و ما مطابق این تصمیم عمل کرده ایم".

او در پاسخ به این سئوال که آیا قرارداد مربوط به خرید این سیستم دفاع موشکی با ایران لغو خواهد شد یا خیر گفت: "این مسئله به رفتار ایران بستگی دارد".

ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه حدود سه ماه پیش و در دیدار با نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه از تعلیق تحویل موشک های اس-۳۰۰ به ایران خبر داده بود.

این تصمیم با استقبال فرانسه و آمریکا مواجه شد اما خشم مقامات ایران را برانگیخت.

مقامات نظامی ایران همان وقت اعلام کردند که ساخت سیستم دفاعی مشابهی را در داخل این کشور آغاز می کنند.

اما وزیر دفاع ایران امروز چهارشنبه ۳۱ شهریور، در حاشیه جلسه هیئت دولت به خبرنگاران گفت: "تحول جدیدی در بحث تحویل سامانه اس-۳۰۰ نداشتیم، ولی ساخت آن را در دستور کار داریم".

امروز و در جریان رژه نیروهای مسلح ایران به مناسبت سی امین سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق، چندین نمونه از موشک های تهاجمی ساخت ایران به نمایش در آمد.

مطالب مرتبط