بزرگترین شرکت فولاد آلمان به فعالیت در ایران خاتمه می دهد

تیسن کروپ
Image caption تیسن کروپ "در حمایت از سیاست آلمان، اتحادیه اروپا و ایالات متحده" از ایران خارج می شود

یک شرکت عمده فولاد سازی آلمان فعالیت خود را در ایران متوقف کرده است.

شرکت تیسن کروپ، بزرگترین تولید کننده فولاد در آلمان و یکی از بزرگترین تولیدکنندگان این کالا در جهان، اعلام کرده که در راستای اجرای تحریم های تجاری و مالی علیه برنامه های اتمی ایران، به فعالیت خود در این کشور خاتمه می دهد.

سخنگوی تیسن کروپ گفته است که "با توقف معاملات با ایران، شرکت ما از سیاست های آلمان، اتحادیه اروپا و ایالات متحده در تحریم این کشور حمایت کرده است."

این شرکت می گوید که با توقف مبادلات تجاری با ایران از عقد هرگونه قرارداد جدید با طرف های ایرانی خودداری می کند و در نظر دارد تا به تمامی فعالیت های خود در این کشور هر چه سریعتر خاتمه دهد و از این کشور خارج شود.

سخنگوی شرکت آلمانی گفته است که ارزش معاملات با ایران به حدود دویست میلیون یورو (دویست و شصت و پنج میلیون دلار) در سال می رسد که تنها معادل نیم درصد کل درآمد شرکت است و تاثیر چندانی بر وضعیت مالی آن ندارد.

اقدام شرکت تیسن کروپ در تحریم روابط تجاری با ایران در پی تصمیم شمار دیگری از شرکت های آلمانی، از جمله "زیمنس"، "دیملر"، "آلیانز" و "مونیخ ره" در قطع ارتباط مالی و تجاری با جمهوری اسلامی صورت می گیرد.

آلمان، با صدور کالا و خدماتی به ارزش بیش از چهار میلیارد دلار در سال 2009، از شرکای تجاری مهم ایران و از صادرکنندگان اصلی کالا به این کشور محسوب می شود هر چند صادرات آن کشور به ایران از سال 2005 به این سو عموما روندی نزولی را طی کرده است.

پس از صدور قطعنامه شماره 1929 شورای امنیت در ماه ژوئن سال جاری، بسیاری از شرکت های آلمانی طرف معامله ایران گفتند که این مصوبه نمی تواند تاثیر چندانی بر روابط آنها با ایران داشته باشد.

به گفته این شرکت ها، تحریم های شورای امنیت متوجه برنامه های هسته ای و تسلیحاتی ایران است و ارتباطی با فعالیت های این شرکت ها ندارد.

با اینهمه، اقدام ایالات متحده و اتحادیه اروپا در افزودن تحریم های یکجانبه به تحریم های بین المللی مصوب شورای امنیت، ادامه این فعالیت ها را دشوار کرده است.

شرکت های آلمانی از یکسو با محدودیت های ناشی از تحریم های اتحادیه اروپا مواجه هستند بلکه از بیم واکنش منفی مقامات آمریکایی و از دست دادن بازارهای آن کشور، عملا از تحریم های ایالات متحده نیز تبعیت کرده اند.

مطالب مرتبط