۱۳ کشته در تصادف تریلی با اتوبوس در ایران

تصادف
Image caption آمار حوادث رانندگی در جاده های ایران بالاست

بر اثر برخورد یک دستگاه تریلی با اتوبوس مسافربری در اتوبان قزوین به کرج در نزدیکی تهران، دست کم ۱۳ نفر کشته و ۲۹ نفر مجروح شدند.

به گزارش پلیس راه ایران صبح امروز، دوشنبه ۵ مهر (۲۷ سپتامبر) یک دستگاه تریلی اسکانیا با یک اتوبوس مسافربری که از شهر بانه، در غرب ایران به سمت تهران در حرکت بود، در نزدیکی محل عوارضی اتوبان کرج برخورد کرد. بر اثر این حادثه ۱۳ نفر از مسافران اتوبوس کشته و ۲۹ نفر زخمی شدند.

پلیس می گوید که فرسوده بودن تریلی و خواب آلودگی و ناتوانی راننده در کنترل این خودرو سبب شده است که از پشت به اتوبوس مسافربری برخورد کند.

یک مقام پلیس راه به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت: "تریلی پس از برخورد با اتوبوس این خودرو را ۱۲۰ متر به جلو کشانده و پس از برخورد با گیت عوارضی (باجه دریافت عوارض اتوبان) متوقف شد."

گزارش شده است که مجروحان حادثه در بیمارستان های کرج بستری شده اند اما سه تن از آنها که حالشان وخیم بوده است با هلیکوپتر به تهران منتقل شده اند.

نزدیک به ۱۰ روز پیش نیز واژگونی یک دستگاه اتوبوس در اتوبان ساوه در نزدیکی تهران به کشته شدن ۲۹ نفر منجر شده بود.

در پی این حادثه اعلام شد که دو تن از فرماندهان پلیس راه تا انجام تحقیقات از مقام خود تعلیق شدند.

پلیس ایران برای کاهش تصادفات، میزان جریمه های رانندگی را افزایش داده است اما آمار تصادفات رانندگی همچنان در این کشور بالاست.

سخت تر شدن شرایط دریافت گواهینامه رانندگی و صدور گواهینامه های یک ساله، اجباری شدن استفاده از کمربند ایمنی، ممنوعیت استفاده از تلفن همراه، نظارت دائمی پلیس در جاده ها و بهسازی برخی مسیر های خطرناک جاده ای از جمله اقدامات پلیس و وزارت راه ایران در این زمینه بوده است.

براساس آمارهای رسمی از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۸ بیشتر از ۲۶۵ هزار نفر در حوادث رانندگی در جاده های این کشور کشته و بیشتر از دو میلیون نفر مصدوم شده اند.

مطالب مرتبط