به روز شده:  16:45 گرينويچ - چهارشنبه 13 اکتبر 2010 - 21 مهر 1389

خاورمیانه

بازتاب گسترده سفر احمدی نژاد به لبنان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه ۲۱ مهر (۱۳ اکتبر) و به هنگام ورود به لبنان با استقبال هزاران نفر رو به رو شد و پس از دیدار با رئیس جمهوری، نخست وزیر و رئیس مجلس این کشور و همچنین شرکت در یک کنفرانس خبری، برای سخنرانی به میدان الرایه در منطقه ضاحیه رفت.

او در سخنرانی خود در این منطقه شیعه نشین در جنوب بیروت که از جمله مراکز اصلی قدرت حزب الله محسوب می شود، دولت اسرائیل را "رژیم نامشروع" خواند و از کشورهای غربی به دلیل حمایت از این دولت انتقاد کرد.

او به اسرائیل هشدار داد که در صورت دست زدن به هرگونه "شیطنت جدید" در منطقه، عمر خود را کوتاه می کند.

آقای احمدی نژاد همچنین با انتقاد شدید از گفت و گوهای صلح خاورمیانه گفت که تنها راه حل مسئله فلسطین از نظر او، شناسایی حق حاکمیت فلسطینی ها بر سرزمین خود، بازگشت آوارگان فلسطینی به این سرزمین و بازگشت "اشغالگران" به "خانه هایشان" است.

پیش از سخنرانی آقای احمدی نژاد، سید حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان از طریق ویدیو کنفرانس برای حاضران سخنرانی کرد و به آقای احمدی نژاد خیر مقدم گفت.

استقبال از احمدی نژاد در بیروت

استقبال از آقای احمدی‌نژاد بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های منطقه داشت

پیش تر گفته می شد که ممکن است آقای نصرالله برای نخستین بار در سال های اخیر به منظور استقبال از آقای احمدی نژاد در یک مراسم عمومی حاضر شود.

آقای نصرالله پس از جنگ ۳۳ روزه حزب الله با اسرائیل در سال ۲۰۰۶ مخفی شده است و تنها از طریق ارتباط ویدیویی سخنرانی کرده یا پیام داده است.

به گزارش مهرداد فرهمند، خبرنگار بی بی سی فارسی در بیروت، آقای احمدی نژاد در مسیری که فرودگاه را به شهر بیروت وصل می کند، به گرمی مورد استقبال افرادی که بیشترشان را شیعیان، هواداران حزب الله و گروه های فلسطینی تشکیل می دادند قرار گرفت.

بسیاری از شخصیت های سیاسی لبنان که پیشتر با سفر آقای احمدی نژاد به این کشور مخالفت کرده بودند، امروز به استقبال او رفتند.

از جمله سمیر جعجع، سیاستمدار مسیحی و رهبر حزب "قوات" لبنان که امروز به دیدار آقای احمدی نژاد آمد، سابقه جدال دیرینه ای با حزب الله دارد و به شدت مخالف ایران است.

آن گروه از رسانه ها و چهره های سیاسی کشورهای عربی که با توسعه نفوذ ایران در لبنان مخالف هستند، از برنامه هایی که گفته می شد برای این سفر در نظر گرفته شده است انتقاد کرده بودند.

مروان حماده هم که از اولین نمایندگان مجلس لبنان بود که در روزهای اخیر با سفر آقای احمدی نژاد مخالفت کرده بود، در مراسم استقبال حضور یافت.

ایران به دلیل حمایتی که از حزب الله لبنان می کند و نقشی که در بازسازی مناطق جنگ زده جنوب این کشور به عهده داشته، در میان مردم این منطقه شیعه نشین از محبوبیت برخوردار است.

گزارش ها حکایت از آن دارد که بعضی از مدارس شهر بیروت در زمان ورود آقای احمدی نژاد به این شهر تعطیل شده بود.

این سفر که نخستین سفر آقای احمدی نژاد به لبنان است، در روزهای گذشته موضوع بحث ها و گفت و گوهای داغ رسانه ای بود.

آن گروه از رسانه ها و چهره های سیاسی کشورهای عربی که با توسعه نفوذ ایران در لبنان مخالف هستند، از برنامه هایی که گفته می شد برای این سفر در نظر گرفته شده است انتقاد کرده بودند.

سفارت ایران در لبنان بعضی از نکات مطرح شده در گزارش های رسانه ای را تکذیب کرد و آقای احمدی نژاد هم شب پیش از سفر خود به لبنان به صورت تلفنی با پادشاه عربستان سعودی و پادشاه اردن گفت و گو کرد.

گفته می شود که هدف از این گفت و گوهای تلفنی، کاستن از نگرانی های سران کشورهای عربی منطقه از پیامدهای این سفر بوده است.

آقای احمدی نژاد امروز هم پس از دیدار با میشل سلیمان، همتای لبنانی خود که پشت درهای بسته انجام شد، در یک کنفرانس مطبوعاتی با خبرنگاران رو به رو شد.

مهرداد فرهمند، خبرنگار بی بی سی فارسی در بیروت درباره این کنفرانس می گوید که بسیاری از خبرنگاران منتظر بودند که روسای جمهور دو کشور درباره موضوع کمک تسلیحاتی ایران به ارتش لبنان صحبت کنند، اما هیچ اشاره ای به این موضوع نشد و حتی آقای احمدی نژاد در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در این باره، پاسخ روشنی نداد.

پیش از این سرتیپ احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران و سید حسن نصر الله درباره این کمک تسلیحاتی ایران به ارتش لبنان صحبت کرده بودند.

واکنش آمریکا و اسرائیل

همزمان با سفر آقای احمدی نژاد به لبنان، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نسبت به هر گونه تلاشی برای متزلزل کردن حاکمیت ملی لبنان هشدار داد.

خانم کلینتون که در کوزوو به سر می برد، گفت که دولت آمریکا با هر کوششی برای بی ثبات کردن لبنان یا دامن زدن به تنش های داخلی در این کشور مخالف است.

مقامات دولت اسرائیل هم به سفر آقای احمدی نژاد به لبنان به تندی واکنش نشان دادند و آن را نشانه ای از روند تبدیل شدن این کشور به یک "کشور تندرو" دانستند.

یک مقام عالی رتبه اسرائیلی که نخواست نامش فاش شود، به خبرگزاری فرانسه گفت: "سفر احمدی نژاد تبدیل شدن لبنان به عامل ایران در منطقه را کامل کرد و مورد تأکید قرار داد".

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.