مصلحی: به هشدارهای 'بدنه وزارت اطلاعات' قبل از انتخابات توجه نشد

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران
Image caption وزیر اطلاعات در مورد طرح های "منافقین و سرویس های بیگانه" برای برقراری ارتباط با "آقازاده ها" هشدار داد

حیدر مصلحی وزیر اطلاعات گفت که "بدنه وزارت اطلاعات" در ارتباط با وقایع بعد از انتخابات پیش‌بینی‌هایی کرده و هشدارهایی داده بود ولی عده ای "به راحتی از کنار آن عبور کردند".

آقای مصلحی امروز ۴ آبان (۲۶ اکتبر) تاکید کرد: "این گونه که کسی فکر کند وزارت اطلاعات تحت امر شخص دیگری است و فرد یا افرادی در کار آن مداخله دارند، خیال خام و باطلی است. وقتی وارد وزارت اطلاعات شدم بدنه این وزارت را بسیار سالم و برخوردار از افراد ولایتمدار دیدم."

وزیر اطلاعات، که در اولین گردهمایی مسئولان و هادیان سیاسی نیروهای مسلح سخن می گفت، توضیح بیشتری در مورد افرادی که به آنها اشاره کرد، نداد.

پیشتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، از عملکرد وزارت اطلاعات ایران بعد از انتخابات در زمان مدیریت وزیر سابق، غلامحسین محسنی اژه ای، انتقاد کرده بود.

آقای احمدی نژاد در مرداد ۱۳۸۸، در یک نطق تلویزیونی گفت: "اگر وزارت اطلاعات ماموریتش را درست انجام می داد این آسیب ها را در سطح خیابان نداشتیم."

سه ماه بعد از آن، علیرضا زاکانی عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس، "جریاناتی درون وزارت اطلاعات" را متهم کرد که بعد از انتخابات "سرخط‌هایی برای هدایت آشوب‌های بعد از انتخابات می‌دادند".

"در مورد آقا زاده ها به آقایان تذکر داده ایم"

وزیر اطلاعات در بخش دیگری از اظهارات خود نمایندگان اصلاح طلب مجلس ششم را متهم به خط گرفتن از سازمان مجاهدین خلق کرد و اظهار داشت: "خط ‌دهی بیش از ۷۰ درصد اتفاقاتی که در مجلس ششم افتاد توسط نفاق صورت می‌گرفت و اسناد این مساله موجود است".

وی همچنین از طرح‌های "منافقین" و "سرویس‌ها و سازمان‌های استکباری" برای برقراری ارتباط با "آقازاده‌ها" سخن گفت و افزود: "ما به بخش‌ها و نتایجی در این رابطه رسیده‌ایم و به برخی آقایان هم تذکراتی داده‌ایم".

حیدر مصلحی ادامه داد: "اسنادی در دست است که یک فرد فراری در رابطه با مقوله ولایت با مجلس خبرگان ما مکاتبه کرده است. حال چه کسی باید جواب او را بدهد؟ چه اقدامی در این رابطه صورت گرفته و چرا اقدامی صورت نمی‌گیرد؟"

حدود سه ماه پیش، محسن کدیور، از مخالفان جمهوری اسلامی در خارج از کشور، در نامه ای سرگشاده به اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان، صلاحیت آیت الله خامنه ای را برای رهبری به زیر سوال برد و بعد از آن، برخی محافظه کاران از آقای رفسنجانی به خاطر پاسخ نگفتن به این نامه انتقاد کردند.

پیش بینی "کمترین تنش" درهدفمند کردن یارانه ها

آقای مصلحی در ادامه سخنان خود، در زمینه طرح هدفمندکردن یارانه‌ها گفت: "با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده، ‌اجرای این طرح کمترین تنش را خواهد داشت؛ البته نه اینکه هیچ تنشی به همراه نداشته باشد، ولی نکته قابل توجه این است که نظرسنجی‌های صورت گرفته حاکی از همراهی خوب مردم با این طرح است".

مقامات بلند پایه انتظامی ایران پیشتر چندین بار در باره آنچه "فتنه اقتصادی" خواندند، هشدار داده بودند و گفته بودند که برای مقابله با آن آمادگی کامل دارند.

وی تاکید کرد که "تمام حرکت‌های دشمن در فضای مجازی زیر ذره‌بین وزارت اطلاعات قرار دارد" و این وزارتخانه طرح های مختلفی را برای "مقابله با کارهای دشمن در اینترنت و به ویژه در بخش شبکه‌های اجتماعی" به اجرا گذاشته است.

وی همچنین به بحث تحریم‌ها علیه ایران اشاره کرد و افزود: "بسیاری از تجار خارجی به تجار ما اعلام کرده اند که ما کاری به دولت خود نداریم و روابط خود را خواهیم داشت".

نحوه دستگیری ریگی

حیدر مصلحی در بخش پایانی صحبت های خود به ارائه توضیحاتی در مورد نحوه دستگیری عبدالمالک ریگی، رهبر گروه مسلح جندالله پرداخت که در تیرماه گذشته به دار آویخته شد.

خبرگزاری رسمی دولت، ایرنا، در خبر مربوط به این بخش از اظهارات وزیر اطلاعات، آورده است: "هواپیمایی که از دوبی قصد داشت به سمت قرقیزستان برود، زمان کوتاهی داشت تا به آسمان بندرعباس برسد، ولی در همین زمان کوتاه هواپیماهای ما بالای سر آن حاضر شدند و آن را مجبور به فرود آمدن کردند".

در خبری دیگر، خبرگزاری فارس از قول وزیر اطلاعات نوشته است: "خلبانان آموزش دیده نیروی هوایی دو ساعت در آسمان با هواپیمای حامل ریگی درگیر بودند که این امر به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها صورت گرفت؛ چرا که هواپیمای حامل ریگی با باند فرودگاه مهرآباد تماس گرفته و گزارش کرده بود که جنگنده‌های ارتش بالای سر من قرار دارند، اما چون فرودگاه تهران هماهنگ نبود به این هواپیما گفته بودند که مشکلی نیست و به راه خود ادامه بدهد". روایت خبرگزاری ایسنا از همین قسمت از اظهارات وزیر اطلاعات نیز حکایت از آن دارد که: "این مساله با یک درگیری دو ساعته همراه بود که آن هم به خاطر ناشی‌گری ما بود. البته ناشی‌گری هم نبود بلکه به دلیل مسائل اطلاعاتی بود؛ چرا که هواپیمای حامل ریگی به یک باند فرود در تهران اعلام می‌کرد که به من می‌گویند به دلیل نقص فنی باید فرود بیایی و ما چون به خاطر مسائل اطلاعاتی نمی‌توانستیم برخی مسائل را اعلام کنیم به آن اعلام کردیم که باید به پرواز خود ادامه دهد".

اسفند ماه گذشته، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی گزارش کرد که ماموران این وزارتخانه عبدالمالک ریگی را در حالی که سوار بر هواپیما از دوبی به سمت قرقیزستان می رفته شناسایی و بعد از فرونشاندن هواپیما توسط نیروی هوایی، دستگیر کرده اند.

مطالب مرتبط