به روز شده:  11:52 گرينويچ - سه شنبه 16 نوامبر 2010 - 25 آبان 1389

قوه قضائیه ایران

پخش تلویزیونی 'اعترافات' سکینه آشتیانی و پسرش، وکیل مدافع و دو مرد آلمانی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

تلویزیون جمهوری اسلامی "اعترافات" زن ایرانی محکوم به سنگسار، پسر و وکیل مدافع جدید او و دو شهروند آلمانی بازداشتی در ایران را پخش کرده است.

شامگاه روز دوشنبه شبکه تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی در برنامه ای موسوم به بیست و سی فیلمی را از سکینه محمدی آشتیانی، سجاد قادرزاده، پسر، و هوتن کیان، وکیل مدافع جدید وی و همچنین دو شهروند آلمانی که در ارتباط با پرونده خانم آشتیانی بازداشت شده اند پخش کرد که در آن، همگی به اشتباه خود در تلاش برای برانگیختن تلاش بین المللی علیه حکم سنگسار این زن ایرانی اعتراف کرده اند.

در این برنامه، تصاویر خانم آشتیانی و آقای قادرزاده ظاهرا به خاطر شناخته نشدن در مجامع، به صورت مبهم نشان داده شد هر چند کوششی برای پنهان کردن هویت آنان صورت نگرفت.

این نخستین باری نیست که برنامه بیست و سی نواری از اظهارات سکینه آشتیانی، زن محکوم به سنگسار را پخش می کند که در آن از تصمیم قوه قضاییه جمهوری اسلامی حمایت به عمل آورده و کسانی را که برای جلوگیری از سنگسار او تلاش کرده اند مورد انتقاد قرار داده است.

در برنامه شامگاه دوشنبه، مجری برنامه گفت که باشگاه خبرنگاران جوان از "حوادث پشت پرده پرونده جنجالی که علیه ایران به راه افتاده برنامه ای تهیه کرده اند که خیلی از رابط ها و رابطه ها را لو می دهد."

در ابتدای این برنامه که عنوان "ماجرای سکینه محمدی: کلافی سر درگم از کارهای نبایسته" را داشت، تصویر مبهمی از خانم آشتیانی نشان داده شد که به زبان ترکی آذربایجانی بار دیگر اظهار می داشت که مردی او را فریب داد و وادار به ارتکاب جرم کرد و در پی آن، مجری برنامه اعلام کرد: "پس از این جنایت آلوده به فساد، راه برای سودجویی بسیاری فراهم شد."

در ادامه این برنامه، مینا احدی، عضو کمیته بین المللی علیه سنگسار، به عنوان عامل بین المللی شدن پرونده سنگسار خانم محمدی آشتیانی، مورد انتقاد قرار گرفت و ضمن محکوم شدن دیدگاه سیاسی او، گفته شد که این خانم احدی بود که به بستگان سکینه محمدی آشتیانی توصیه کرد محمد مصطفایی را به عنوان وکیل مدافع برگزینند.

احدی

تلویزیون ایران مینا احدی را از عوامل اصلی واکنش جهانی به حکم سنگسار معرفی کرده است

در این برنامه، سجاد قادرزاده، پسر سکینه محمدی آشتیانی، اظهار داشت که به توصیه خانم احدی، با انتخاب محمد مصطفایی به عنوان وکیل مدافع پرونده موافقت کرد و افزود که آقای مصطفایی به او گفته بود که این پرونده راه حلی ندارد.

سجاد قادرزاده سپس وکیل مدافع سابق مادرش را متهم کرد که به خاطر بهره برداری شخصی، این پرونده را رسانه ای کرد و افزود: "نقش مصطفایی مفید نبود، بلکه منفی بود."

آقای قادرزاده انعکاس جهانی اخبار مربوط حکم سنگسار مادرش را مورد انتقاد قرار داد و با یادآوری پناهندگی محمد مصطفایی به خارج، گفت: "خانواده ما از قضیه با خبر نبودند که حالا با خبر شدند و آبروی باقی مانده ما هم از بین رفت به خاطر آقای مصطفایی، و حالا هم فرار کرده."

در این برنامه، خانم آشتیانی بار دیگر از تلاش محمد مصطفایی برای برانگیختن افکار عمومی جهانی علیه اجرای حکم سنگسار انتقاد کرد و گفت که در نتیجه این اقدامات، تصویرش در تمام تلویزیون های دنیا پخش شده است.

مجری برنامه با ابراز این نظر که "نقشه مصطفایی عملی می شود و او در آن سوی مرزها با استقبال رسانه های ضد ایرانی مواجه می شود" افزود که پس از سخنان رئیس جمهوری آمریکا، صدر اعظم آلمان و وزیر امور خارجه فرانسه علیه سنگسار سکینه آشتیانی، "تجمع های کوچکی در مناطق کمونیست نشین آلمان که بیشتر از دوستان مینا احدی هستند تشکیل می شود که با پوشش بزرگنمایانه رسانه های غربی انعکاس می یابد."

تلویزیون ایران پس از نشان دادن فیلمی از این تجمع ها، سخنان خانم آشتیانی را پخش کرد که می گفت: "من اصلا اینها را نمی شناسم."

اتهام علیه وکیل مدافع جدید و شهروندان خارجی

مجری برنامه تلویزیونی سپس با پخش گفتگویی کوتاه از هوتن کیان، وکیل مدافع جدید خانم آشتیانی، اظهار داشت که "از این پس، پیگیری پرونده را شخص دیگری بر عهده می گیرد که او هم سعی داشت راه مصطفایی را ادامه بدهد و برای خود از این پرونده، نمدی بسازد که نشد."

یکی از دو شهروند بازداشتی آلمانی

شهروندان بازداشتی آلمانی هم خود را فریب خورده دانسته و به اشتباه خود "اعتراف" کرده اند

در توضیح اظهارات مجری برنامه، سخنان سجاد قادرزاده پخش شد که اگرچه آقای کیان هم در صدد بهره برداری شخصی از پرونده بود اما "خوشبختانه جلوی این کار گرفته شد."

آقای قادرزاده گفت که هوتن کیان توصیه کرده بود تا برای بیشتر شدن حساسیت نسبت به این پرونده، به رسانه های غربی دروغ بگوید و از جمله موضوع ممنوع الملاقات شدن خانم آشتیانی و شکنجه در زندان را مطرح کند.

در این برنامه، سجاد قادرزاده از اقدامات خود ابراز پشیمانی کرد و گفت: "من هم متاسفانه به حرفش گوش دادم و به رسانه های خارجی همه چیز را دروغ گفتم" و خانم آشتیانی نیز در مورد وکیل مدافع جدید خود اظهار داشت: "من از هوتن اصلا چیزی ندیدم، به من دروغ گفت."

در ادامه برنامه بیست و سی، ماجرای دستگیری دو شهروند آلمانی در ارتباط با پرونده سنگسار نیز مطرح شد.

به گفته مجری برنامه، این دو تبعه آلمانی با عنوان جعلی خبرنگار وارد ایران شدند و در دفتر هوتن کیان "زمانی که قصد مصاحبه با پسر سکینه آشتیانی و گرفتن عکس های بیشتری از مناطقی مانند زندان تبریز و اماکن دولتی استان را داشتند" توسط وزارت اطلاعات بازداشت شدند اما "در اعترافات خود صریحا ابراز می کنند که از طرف مینا احدی برای این کار اجیر شده بودند و حالا مسبب اصلی دستگیری خود، او را می دانند."

در ادامه این برنامه، فیلم هایی از دو تبعه آلمانی بازداشت شده و ترجمه سخنان آنان پخش شد.

سجاد قادرزاده

سجاد قادرزاده در تلویزیون گفت از اینکه "پرونده روال عادی خود را" طی نکرده پشیمان است

یکی از این دو نفر خانم احدی را متهم کرد که با سوء استفاده از ناآگاهی آن دو نفر از این ماجرا، برای "سود تبلیغاتی" آنان را روانه ایران کرد و افزود که در نظر دارد پس از بازگشت به آلمان، از این خانم شکایت کند.

آلمانی دیگر نیز گفت که "گول خانم احدی" را خورد و به ایران سفر کرد.

در پایان برنامه، پس از اینکه مجری اعلام کرد که "سکینه آشتیانی و فرزندش که خود را محصور حیله و نیرنگ احدی ها، مصطفایی ها و کیان ها می بینند اینگونه از اقدامات و صحبت های خود ابراز ندامت می کنند" بار دیگر تصاویر خانم آشتیانی و آقای قادرزاده پخش شد.

خانم آشتیانی در این بخش از برنامه گفت: "من می گویم خانم مینا احدی، هیچ ربطی به شما ندارد، من گناه کردم" و سجاد قادرزاده نیز اظهار داشت: "من پشیمانم چون فکر می کنم که اگر این دوتا وکیل و خانم احدی را نشناخته بودم، حالا پرونده روال عادی خود را طی می کرد."

همزمان با پخش این گزارش، شبکه تلویزیونی پرس تی وی، متعلق به دولت ایران، به نقل از دادستان استان آذربایجان شرقی گزارش های منتشر شده در برخی رسانه های غربی در مورد اجرای حکم اعدام خانم آشتیانی را تکذیب کرده و گفته است در این مورد، دستوری از تهران نرسیده است.

در هفته های اخیر، منابع دولتی و مقامات قضایی جمهوری اسلامی این نظر را مطرح کرده اند که حکم "قصاص" سکینه محمدی آشتیانی به جرم مشارکت در قتل همسرش بر حکم سنگسار او به جرم ارتباط جنسی تقدم دارد اما این پرونده هنوز در دست بررسی است.

در حالیکه وکلای مدافع خانم محمدی آشتیانی گفته اند که وی در ارتباط با اتهام مشارکت در قتل همسرش به ده سال حبس محکوم شده، گروه های فعال در زمینه جلوگیری از سنگسار خانم آشتیانی ابراز نگرانی کرده اند که ممکن است جمهوری اسلامی که تحت فشار شدید بین المللی قرار گرفته، ممکن است با استناد به اتهام مشارکت در قتل، سکینه محمدی آشتیانی را اعدام کند.

در خبری دیگر در همین زمینه، روز سه شنبه، 25 آبان (16 نوامبر)، مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت که رسیدگی به پرونده دو تبعه آلمانی در قوه قضاییه ادامه دارد و پس از به نتیجه رسیدن این روند، درباره آن اطلاع رسانی خواهد شد.

همزمان، به گزارش خبر گزاری آشوشیتدپرس، باشگاه خبرنگاران آلمان با صدور بیانیه ای خواستار آزادی دو خبرنگار آلمانی بازداشتی در ایران شده و گفته است که اقدام به گردآوری و مخابره خبر از جمله در زمینه نقض حقوق بشر، فعالیت معمولی خبرنگاران است و نمی تواند جاسوسی یا اقدامی خلاف محسوب شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.