قوه قضائیه: مهدی هاشمی برگردد دستگیر می شود

مهدی هاشمی
Image caption ابراهیم رئیسی گفت که "انتصاب به افراد شناخته شده" تاثیری در نحوه برخورد با مهدی هاشمی نخواهد داشت

ابراهیم رئیسی معاون اول قوه قضاییه گفت که حکم جلب مهدی هاشمی، پسر اکبر هاشمی رفسنجانی صادر شده است و در صورتی که او به ایران باز گردد، "ضمن دستگیری روانه زندان می‌شود".

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای رئیسی امروز ۲ آذر (۲۳ نوامبر) و در حاشیه همایش فرماندهان پایگاه‌های مقاومت بسیج و ائمه جماعت مساجد تاکید کرد که به پرونده مهدی هاشمی "همچون سایر پرونده‌ها، عادلانه رسیدگی می‌شود".

اظهارات معاون اول قوه قضائیه در مورد دستگیری مهدی هاشمی درصورت بازگشت به ایران، یک روز بعد از آن منتشر می شود که غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور گفته بود که اگر وی برای رسیدگی به اتهاماتش در مدت مشخص شده در احضاریه خود به دادگاه مراجعه نکند، پس از ورود بازداشت خواهد شد.

سه روز پیش، نامه ای از سوی مهدی هاشمی خطاب به غلامحسین محسنی اژه ای در رسانه های نزدیک به اصلاح طلبان منتشر شد که نویسنده آن، با اشاره به حملات هواداران دولت به اکبر هاشمی رفسنجانی تصریح داشت: "هر بار که احتمال مراجعت اینجانب قوی شده است، شاهد اوج گیری شانتاژها بوده ایم و این خود نشان این است که این جریان دستش خالی است و مایل به برقراری این محکمه نیست و بی شک هدف اینها شخص اینجانب نیست، بلکه هدف پدر مظلوم من است."

در ادامه نامه آمده بود که اگر مهدی هاشمی امکان حضور در دادگاهی "مستقل و مصون از تحمیل های نیروهای امنیتی" را داشته باشد، آماده محاکمه است.

اما آقای رئیسی در سخنان امروز خود، در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در مورد این نامه تصریح کرد که مهدی هاشمی از نظر دستگاه قضایی "تفاوتی با دیگر متهمان ندارد".

خبرگزاری ایسنا نیز در نقل قول خود از اظهارات امروز معاون اول قوه قضائیه، آورده است که انتساب به "شخصیت‌ها و افراد شناخته شده"، در تصمیم های این قوه تأثیری نخواهد داشت.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان ایران ۱۰ روز پیش بدون نام بردن مستقیم از مهدی هاشمی، از تلاش هایی سخن گفت که برای تاثیر گذاری بر چگونگی برخورد با مهدی هاشمی، در صورت بازگشت وی به ایران در جریان است.

آقای جنتی با تاکید بر اینکه "اگر چنین افرادی به کشور باز گشتند، باید سریعا دستگیر شوند" از شرط هایی خبر داد که برای بازگشت "این گونه افراد" مطرح شده است، اما روشن نکرد که این درخواست ها را چه کسانی مطرح کرده اند.

مطالب مرتبط