حکم قاضی آمریکایی علیه ایران به خاطر شرکت لبنیاتی پاک

به این پرونده در دادگاهی واقع در پایتخت آمریکا رسیدگی شده است
توضیح تصویر،

به این پرونده در دادگاهی واقع در پایتخت آمریکا رسیدگی شده است

دادگاهی در واشنگتن ایران را به خاطر اقدام سی سال پیش جمهوری اسلامی در مصادره سهام یک کمپانی آمریکایی در شرکت لبنیات پاستوریزه پاک، به پرداخت حدود ۴۴ میلیون دلار محکوم کرده است.

قاضی ریچارد لئون که در پایتخت آمریکا مستقر است در حکم خود علاوه بر عرف بین المللی به قوانین مدنی و تجاری ایران استناد کرده است.

او دولت ایران را موظف کرده است که به شرکت مک کسون ۴۳ میلیون و ۹۸۹ هزار دلار غرامت بپردازد.

این حکم هرچند مورخ ۱۹ نوامبر است، تازه منتشر شده است.

بر اساس حکم قاضی، ۳۱ درصد سهام شرکت پاک پیش از انقلاب ایران به شرکت مک کسون تعلق داشت که جمهوری اسلامی آنرا مصادره کرد.

شرکت لبنیات پاستوریزه پاک در سال ۱۹۶۰ میلادی تاسیس شد. محصولات لبنی و بستنی های آن در ایران از شهرت زیادی برخوردار است.

بر اساس اطلاعات موجود در وب سایت شرکت پاک، "بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی" حدود ۳۴ درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد.

پرونده شرکت آمریکایی علیه ایران از سال ۱۹۸۲ در جریان بوده است.

قاضی در حکمش در واقع حکم دادگاه بدوی در سال ۲۰۰۰ که ایران را به پرداخت بیش از ۲۰ میلیون دلار محکوم کرده بود، معتبر دانسته و حدود ۲۴ میلیون دلار نیز به عنوان بهره و جریمه به آن اضافه کرده است.

وی با استناده به ماده ۳۰۸ قانون مدنی که "غصب" را تعریف می کند، ماده یک قانون مسوولیت مدنی، قانون تجارت ایران و نیز عرف بین المللی، جمهوری اسلامی را مسوول دانسته است.

توماس کُرکُران، وکیل آمریکایی که بارها از دولت ایران در دادگاه های کشورش دفاع کرده، احتمال درخواست تجدید نظر را رد نکرده است.

وی به شبکه بلومبرگ آمریکا گفت که مشکل شاکی پرونده این است که ایران در آمریکا دارایی و مالی ندارد که بتوان مبلغ ۴۴ میلیون دلار را از آن برداشت کرد.