به روز شده:  20:31 گرينويچ - دوشنبه 29 نوامبر 2010 - 08 آذر 1389

مسائل امنیتی ایران

گمانه زنی در مورد عاملان ترور دو فیزیکدان ایرانی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در پی سوء قصدهای امروز دوشنبه ۸ آذر (۲۹ نوامبر) به دو فیزیکدان ایرانی، مسئولان جمهوری اسلامی گمانه زنی هایی را در مورد عاملان این سوء قصد ها مطرح کرده اند.

مقام های تهران در همین ارتباط، ایالات متحده آمریکا، اسرائیل، سازمان اطلاعات بریتانیا، سازمان ناتو، کشورهای گروه ۵ + ۱، اتحادیه اروپا و معترضان به دولت بعد از انتخابات ریاست جمهوری را، به طور مستقیم یا غیر مسقیم در ارتباط با حمله به فیزیکدانان ایرانی متهم دانسته اند.

این دو فیزیکدان، مجید شهریاری و فریدون عباسی، استادان دانشگاه شهید بهشتی بودند که هر دو توسط مهاجمان موتورسوار و از طریق اتصال بمب به بدنه خودروهایشان مورد سوء قصد واقع شدند.

سوء قصد های انجام شده، به کشته شدن دکتر مجید شهریاری و جراحت دکتر فریدون عباسی و همچنین همسران آقایان شهریاری و عباسی انجامید.

مقام های تهران، آمریکا، اسرائیل، سازمان جاسوسی انگستان، سازمان ناتو، کشورهای گروه ۵ + ۱، اتحادیه اروپا و معترضان به دولت بعد از انتخابات ریاست جمهوری را، در ارتباط با حمله به فیزیکدانان ایرانی متهم دانسته اند

محمود احمدی نژاد رئیس‌جمهوری ایران، امروز ۸ آذر (۲۹ نوامبر) با قطعیت از نقش داشتن دولت‌های غربی و اسرائیل در ترور دو فیزیکدان ایرانی سخن گفت و از مسئولان امنیتی خواست تا هرچه سریع تر عوامل این اقدام را معرفی کنند.

در اظهار نظرهایی دیگر، علی لاریجانی رئیس مجلس و اسماعیل کوثری نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، احتمال وابستگی عاملان ترورها را به اسرائیل مطرح کردند؛ و محمدرضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین، با دخیل دانستن آمریکا و اسرائیل در سوء قصدها هشدار داد که چنین اقدامی بی پاسخ نخواهد ماند.

همزمان، دفتر ریاست جمهوری با صدور اطلاعیه ای امکان حمایت عاملان ترورها از سوی سازمان اطلاعات خارجی بریتانیا (ام آی ۶) را مطرح کرد.

ترور دو فیزیکدان در تهران

سخنگوی فراکسیون حامی دولت در مجلس گفت که باید به جای "سران فتنه" از "سرمایه های علمی کشور" محافظت کرد

یک تحلیل منتشر شده در خبرگزاری فارس نیز، سازمان ناتو و سران کشورهای ۱+۵ (پنج عضو ثابت شورای امنیت و آلمان) را مرتبط با سوء قصد به فیزیکدانان ایرانی دانست تا به این وسیله، تهران در جریان مذاکرات هسته ای در موضع ضعف قرار بگیرد.

تمام این واکنش ها در شرایطی صورت گرفته است که "اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان کشور"، یک تشکل دانشجویی محافظه کار، "فتنه‌گران۸۸" یا معترضان به انتخابات ریاست جمهوری دهم را به "مهیا کردن فضا برای ترور اساتید کشور" متهم کرده؛ و حمید رسایی سخنگوی فراکسیون حامی دولت در مجلس (فراکسیون انقلاب اسلامی)، از محافظت نیروهای امنیتی از "سران فتنه" به جای"سرمایه‌های علمی کشور" انتقاد کرده است.

پنج مقام محلی کردستان در تابستان سال پیش مورد حمله قرار گرفتند که از میان آنها، ماموستا شیخ الاسلام نماینده کردستان در مجلس خبرگان، ماموستا برهان عالی امام جمعه مسجد قبای سنندج و مهدی تخت فیروز رئیس شورای شهر سنندج جان باختند

"سران فتنه" اصطلاحی است که توسط مدافعان دولت، برای اشاره به رهبران اعتراضات خیابانی بعد از انتخابات ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ مورد استفاده قرار می گیرد.

دیگر سوء قصدهای خبرساز بعد از انتخابات ریاست جمهوری

در دی ماه سال گذشته، یک فیزیکدان دیگر ایرانی به نام"مسعود علی محمدی"، بر اثر انفجای بمبی در یک موتورسیکلت پارک شده به قتل رسید.

خبرگزاری های حامی دولت ایران، مسعود محمدی را مدافع دولت و قتل او را نتیجه "اقدام تروریستی عناصر ضد انقلاب و استکبار" دانستند؛ و در مقابل، سایت های نزدیک به اصلاح طلبان نوشتند که وی جزو حامیان میرحسین موسوی در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری بوده است.

در پاییز گذشته نیز، در تهران سه پزشک مورد سوء قصد از طریق شلیک گلوله قرار گرفته و کشته شدند.

رسانه های مخالف دولت ایران، "دکتر غلامرضا سرابی" یکی از پزشکان مقتول را، از شاهدان پرونده بازداشتگاه "کهریزک" معرفی کردند؛ بازداشتگاهی که پس از کشته شدن چهار نفر از بازداشت شدگان حوادث بعد از انتخابات در آن، تعطیل شد.

در پاییز گذشته سه پزشک مورد سوء قصد از طریق شلیک گلوله قرار گرفته و کشته شدند. رسانه های مخالف دولت ایران، "دکتر غلامرضا سرابی" یکی از پزشکان مقتول را، از شاهدان پرونده بازداشتگاه "کهریزک" معرفی کردند

پلیس ایران چند روز بعد از قتل دکتر سرابی، از دستگیری دو عامل قتل وی خبر داد و سپس اعلام کرد که یکی از این دو نفر، بعد از اقدام به "خودکشی" جان باخته است.

در نمونه هایی جداگانه از سوء قصدهای زنجیره ای، پنج مقام محلی کردستان در تابستان سال پیش مورد حمله قرار گرفتند که از میان آنها، ماموستا شیخ الاسلام نماینده کردستان در مجلس خبرگان، ماموستا برهان عالی امام جمعه مسجد قبای سنندج و مهدی تخت فیروز رئیس شورای شهر سنندج جان باختند.

دو سوء قصد خبرساز دیگر پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم، علیه احمد معتمدی وزیر ارتباطات و فناوری در دولت خاتمی (در اردیبهشت گذشته) و علی موسوی حبیبی خواهرزاده میرحسین موسوی (در دی گذشته) صورت گرفت که حمله دوم، به مرگ آقای موسوی حبیبی انجامید.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.