'هدف بعدی استاکس‌نت می‌تواند توربین نیروگاه بوشهر باشد'

کامپیوتر
Image caption در ابتدا این احتمال داده می‌شد که استاکس‌نت برای جمع‌آوری اطلاعات صنعتی طراحی شده باشد

دیروز محمود احمدی نژاد در کنفرانس خبری در تهران خرابکاری در سانتریفیوژهای غنی سازی اورانیوم ایران را تایید کرد.

او گفته این خرابکاری که با قرار دادن برنامه هایی درقسمت های الکترونیکی سانتریفیوژها درگذشته صورت گرفته، توسط کارشناسان شناسایی شده و مشکل رفع گردیده است و کارشناسان راههای خرابکاری در آینده را بسته اند.

این در حالی است که علی اکبرصالحی، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی ایران روز سه شنبه ۲ آذر آسیب رسانی کرم کامپیوتری استاکس نت به برنامه هسته ای ایران را دروغ پردازی خوانده و گفته بود که کرم استاکس‌نت با در بسته روبرو شد و متخصصان ایرانی جلوی آن را گرفتند.

بعضی از کارشناسان امنیت کامپیوتر معتقدند که اظهارات احمدی نژاد تاییدی بر یافته های آنان در مورد استاکس نت است.

یکی از کارشناسان شرکت سیمانتک، از بزرگترین سازندگان نرم افزارهای امنیت کامپیوتر، روز جمعه ۲۱ آبان در گزارشی مدعی شده بود که هدف استاکس نت سانتریفیوژهای گازی است که بیشتر برای غنی سازی اورانیوم استفاده می شوند.

هدف بعدی استاکس نت

سایت پی سی ورلد روزگذشته مقاله ای به قلم رابرت مک میلان، کارشناس امنیت کامپیوتر انتشار داده که در آن هدف احتمالی بعدی استاکس نت را یکی از توربین های نیروگاه بوشهر دانسته است.

این هدف بر اساس پژوهش های شرکت آلمانی لانگنر اعلام شده است. شرکت لانگنر از اولین شرکت های امنیت کامپیوتری است که برای رمز گشایی استاکس نت پژوهش های گسترده ای را آغاز کرده است.

رالف لانگنر مدیر این شرکت می گوید که هدف بعدی بر اساس یکی از کدهای استاکس نت (کد حمله ۴۱۷) مشخص می شود.

کارشناسان این شرکت معتقدند که استاکس نت حداقل دو هدف صنعتی دارد. یکی از آنها سانتریفیوژهای غنی سازی اورانیوم است که آقای احمدی نژاد به آن اشاره کرده است؛ دومی می تواند توربینی در نیروگاه اتمی بوشهر باشد.

آقای صالحی روزشنبه ۶ آذر درخبری اعلام کرد که نیروگاه اتمی بوشهر در بهن ماه امسال به شبکه برق سراسری خواهد پیوست؛ اما اگر یافته های شرکت لانگنر درست باشد و استاکس نت به نیروگاه اتمی بوشهر وارد شده باشد، ممکن است که این نیروگاه هم با مشکلاتی روبرو شود.

مطالب مرتبط