دستگیری در ارتباط با انفجارهای چابهار؛ واکنش آمریکا، بریتانیا و فرانسه

نقشه منطقه
توضیح تصویر،

استان سیستان و بلوچستان در سال های اخیر شاهد اقدامات خشونت آمیزی بوده که عمدتا به گروه جندالله نسبت داده شده است

خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا به نقل از یک "مسئول آگاه در اداره کل اطلاعات سیستان و بلوچستان" از دستگیری یکی از عوامل بمب گذاری های انتحاری چابهار در هنگام خروج از مرز ایران خبر داده است.

همزمان دولت های آمریکا، بریتانیا و فرانسه این انفجارها را محکوم کرده اند.

بنا بر گزارش ایرنا از این فرد "مقداری تجهیزات نظامی به همراه اسناد و مدارک مرتبط" کشف و ضبط شده است.

خبرگزاری دولتی ایران به نقل از این مسئول اطلاعاتی از ورود "سه نفر عامل تروریست" از مرز یک کشور همسایه به ایران خبر داده که قصد داشته اند "عملیات جداگانه" در جنوب شرق ایران انجام دهند.

بنابر خبر ایرنا یکی از این افراد طی درگیری با ماموران امنیتی کشته شده و یک نفر دیگر عملیات بمب‌گذاری در چابهار را انجام داده است.

به گفته مسئول اطلاعاتی استان سیستان و بلوچستان، فرد سوم امروز (چهارشنبه، ۲۴ آذر) هنگام خروج از ایران دستگیر شده است.

پیش از این استاندار سیستان و بلوچستان گفته بود یکی از "عوامل حادثه تروریستی" پیش از اقدام برای انفجار دوم کشته شده است.

این درحالی است که علی عبداللهی، معاون امنیتی وزارت کشور ایران پیشتر از وقوع دو انفجار بین ساعت ۱۰ تا ۱۰ و سی دقیقه صبح در شهر چابهار و در فاصله کوتاهی از یکدیگر در یک دسته عزاداری روز تاسوعا خبر داده بود.

بنا بر گزارش ها تا کنون ۳۹ نفر در اثر انفجارهای انتحاری چابهار کشته و ده ها تن زخمی شده اند.

به گفته معاون اجتماعی و انتظامی سیستان و بلوچستان ۴ نفر از اعضای نیروی انتظامی هم در میان کشته‌شدگان هستند.

مسئولیت انفجارها

گروه "جنبش مقاومت مردمی ایران"، جندالله، در سایت اینترنتی خود طی بیانیه ای مسئولیت انفجارهای انتحاری چابهار را برعهده گرفته است و عکس دو نفر را با عنوان بمب گذاران انتحاری این حوادث منتشر کرده است.

برخی مقام های دولتی ایران، مانند عملیات مشابه در گذشته، سازمان های اطلاعاتی کشورهای خارجی، از جمله آمریکا را به دست داشتن در این عملیات متهم کرده اند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران هدف از بمب گذاری های چابهار را "اختلاف افکنی میان شیعه وسنی" دانسته و گفته " این رفتارها تنها از رژیم صهیونیستی و آمریکا برمی‌آید."

علی عبداللهی، معاون وزیر کشور ایران درباره مسئولیت این انفجار ها به خبرگزاری ایرنا گفت: "تجهیزات و امکانات پشتیبانی عاملان حادثه تروریستی بیانگر آن است که این عوامل توسط سرویس های پیشرفته اطلاعاتی منطقه و آمریکا حمایت شده اند."

استان سیستان و بلوچستان در سال های اخیر شاهد اقدامات خشونت آمیزی مانند بمب گذاری، حمله به ماموران دولتی، گروگانگیری و در مواردی کشتن گروگان ها بوده که عمدتا به گروه جندالله نسبت داده شده است.

واکنش های خارجی

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه قویا این انفجارها را به عنوان "حملاتی تروریستی که مایه انزجار است" محکوم کرد.

او نوشت: "قتل غیرنظامیان بی گناه در عبادتگاهشان در جریان عاشورا یک عمل زشت است و کسانی که دست به آن زده اند باید پاسخگو شناخته شوند. این عملی شرم آور و بزدلانه است."

آقای اوباما گفت آمریکا تروریسم را در هر کجا که اتفاق بیافتد محکوم می کند.

او گفت: "آمریکا در پی این بی عدالتی، با خانواده ها و عزیزان کشته ها، زخمی ها و مردم ایران همدردی می کند."

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز انفجارها در شهر چابهار را محکوم کرده است.

خانم کلینتون با انتشار بیانیه ای گفته است که وی به نمایندگی از مردم آمریکا، مراتب تسلیتش را به خانواده قربانیان این حادثه ابراز می دارد.

در ماه نوامبر سال جاری میلادی، وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای گروه "جندالله " را به دلیل حملاتی که در سال های اخیر در ایران انجام داده است، در فهرست گروه های تروریستی قرار داد.

پیشتر نیز دولت بریتانیا انفجارهای چابهار را به شدت محکوم کرد.

در بیانیه آلیستر برت، معاون وزیر خارجه بریتانیا در امور خاور میانه و آفریقا آمده است: "من از شنیدن خبر وحشتناک بمب گذاری در میان عزاداران عاشورا در شهر چابهار بسیار ناراحت شدم. دولت بریتانیا این عملیات خشونت آمیز را به شدت محکوم می کند. ما از تروریسم در هر شکل ممکن ابراز انزجار می کنیم."

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه فرانسه نیز این حملات را محکوم کرد.

برنار والرو سخنگوی وزارت خارجه فرانسه مراتب همدردی کشورش را پس از این "عمل تروریستی به ویژه زننده که یک عبادتگاه را در جریان مراسم عاشورا هدف می گرفت و ایران را در غم فرو برد" ابراز داشت.