عزاداری در حضور رهبر ایران با شعار علیه ‘خواص بی بصیرت’

آیت لله خامنه ای
توضیح تصویر،

رهبر ایران، بعد از انتخابات بارها از "خواصی" که در مقابل "دشمنان" موضع شفاف نمی گیرند انتقاد کرده است

شرکت کنندگان در مراسم عزاداری محرم در حضور رهبر جمهوری اسلامی، برای دومین شب متوالی علیه "خواص بی بصیرت شعار" دادند.

خبرگزاری دولتی ایرنا امروز ۲۴ آذر (۱۵ دسامبر) گزارش کرد که در مراسم عزاداری شب تاسوعا که در حضور آیت الله خامنه ای و با شرکت جمعی از مردم و مسئولان کشور برگزار شده، احمد علم الهدی امام جمعه موقت مشهد از برخی جریانات سیاسی انتقاد کرده که "منافقین" را "مردم خدا جو" نامیده یا "برای حفظ ژست پدرانه خود" سکوت کرده اند.

ظاهرا اشاره امام جمعه موقت مشهد، به سخنان میرحسین موسوی پس از اعتراضات ضد دولتی عاشورای سال گذشته بوده است که حاضران در این اعتراضات را "مردم خداجو" نامیده بود.

اگرچه آقای علم الهدی توضیح بیشتری در مورد کسانی که به گفته وی در مقابل "منافقین" سکوت کرده اند نداده، اما این سخن در شرایطی عنوان شده که بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم، تعدادی از روحانیان بانفوذ ایران، از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان، به علت محکوم نکردن معترضان انتخاباتی مورد انتقاد شدید هواداران دولت قرار گرفته اند.

به گزارش ایرنا، در مراسم عزاداری شب تاسوعا، حاضران شعارهایی از قبیل "لبیک یا خامنه ای، لبیک یا حسین است " و "خواص بی بصیرت، مایه ننگ ملت" سر داده اند.

انتقاد از "مدارا با مخالفان"

روز گذشته نیز همین خبرگزاری، با چاپ گزارشی از نخستین شب برگزاری مراسم عزاداری محرم در اقامتگاه رهبر ایران، از سر داده شدن شعار "خواص بی بصیرت، مایه ننگ ملت" توسط حاضران خبر داد.

در این مراسم علیرضا پناهیان، از روحانیان نزدیک به آیت الله خامنه ای، در سخنرانی خود با موضوع "اقتدار ولایت" گفت: "وجود افکار مخالف در جامعه نشانگر اقتدار جامعه ولایی است، اما اگر ولایت مداران با مخالفان مماشات کردند... اقتدار جامعه پایین آمده و دشمن فشارش را بیشتر خواهد کرد." آقای پناهیان در بیان "آداب ولایت مداری" افزود: "در روایات آمده است که ۳۱۳ یار حضرت مهدی مانند کنیزانی در برابر مولای خود از آن حضرت اطاعت می کنند و آداب ولایت مداری نیز این گونه است".

به گزارش ایرنا، بعد از سخنرانی آقای پناهیان، منصور ارضی از مداحان مشهور نزدیک به گروه انصار حزب الله، با خواندن اشعاری مذهبی از در هم شکسته شدن "فتنه" در راهپیمایی "۹ دی" سال گذشته تقدیر کرد. تظاهرات ۹ دی، گردهم آیی مدافعان دولت در واکنش به تظاهرات معترضان به انتخابات ریاست جمهوری بود.

۱۰ روز پیش، احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران به مداحان توصیه کرده بود "فتنه یزیدی را با فتنه سال ۸۸ گره بزنند".

این در حالی بود که یک روز بعد از آن، آیت الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید، در پیامی به مناسبت آغاز ماه محرم، از خطبا و مداحان خواسته بود که از طرح "مسائل جناحی و سیاسی" در مراسم عزاداری بپرهیزند.