روسیه ایران را قدرتمندترین کشور منطقه می داند

  • خشایار مهیم
  • بی بی سی
توضیح تصویر،

مارگلف می گوید رهبران ایران باید مطابق قواعد جامعه بین المللی عمل کنند

روسیه ایران را قدرتمندترین کشور منطقه می داند و خواستار رفتار رهبران آن بر اساس قواعد جامعه بین المللی است.

میخائیل مارگلف، رئیس کمیسیون روابط خارجی شورای فدراسیون روسیه می گوید روابط تهران و مسکو در حال حاضر از ثبات برخوردار است ولی تعامل با همسایه جنوبی کشورش را مشکل می داند.

ایران و روسیه در ماه های گذشته روابط پرتنشی را پشت سر گذاشته اند.

همراهی روسیه با آمریکا و سایر کشورهای غربی در رای به تشدید تحریم های ایران در شورای امنیت و لغو قرارداد فروش سامانه دفاع ضدهوایی اس-۳۰۰ به این کشور از مشکلات اصلی در روابط دو کشور بوده اند.

روسای جمهوری روسیه و ایران ماه گذشته در حاشیه اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر در باکو دیدار کردند. دیداری که به گفته مقام های روسیه با گفت و گوی صریح دو طرف و مطرح شدن مسائل ناخوشایند همراه بود.

آقای مارگلف در گفت و گو با بی بی سی فارسی گفت روسیه فقط به خاطر منافع ملی خود با آمریکا در تشدید تحریم های بین المللی ایران همراهی کرده است.

شورای فدراسیون روسیه، مجلس اعلای پارلمان روسیه است و از جایگاهی مشابه با مجلس سنا در ایالات متحده برخوردار است.

متن مصاحبه میخائیل مارگلف با بی بی سی فارسی را در زیر می خوانید:

آقای مارگلف، موقعیت بین المللی ایران را در شرایط کنونی چطور می بینید؟

"در نتیجه عملیات نظامی در عراق و سرنگونی صدام حسین، ایران به قوی ترین کشور منطقه تبدیل شد. ایران طوری رفتار می کند که نشان می دهد از نقش جدید خود در منطقه و موقعیت راهبردی خود مطلع است. ایران یک بازیگر مهم در منطقه و یک بازیگر مهم در سیاست داخلی عراق، لبنان، سوریه و دیگر کشورهای همجوار است.

توضیح تصویر،

به گفته منابع روسی احمدی نژاد و مدودف در دیدار ماه نوامبر با صراحت و همراه با بیان موارد ناخوشایند گفت و گو کردند

فکر می کنم دولت پیشین آمریکا تبعات حمله به عراق و نقش آن در افزایش نفوذ منطقه ای ایران را درست ارزیابی نکرده بود. امروز ما شاهد نتیجه کمبود درایت (در دولت قبلی آمریکا) هستیم."

آیا موقعیت جدید ایران، روسیه را نگران کرده است؟

"ایران همسایه ماست. البته کار کردن با آن همیشه آسان نیست. ما امروز روابط با ثباتی با این کشور داریم. البته فکر کنم روابط دو کشور جای پیشرفت بیشتری دارد. فکر می کنم رهبران ایران و حکومت این کشور باید بر اساس قواعد جوامع بین المللی عمل کنند و در تعامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی با شفافیت بیشتری عمل کنند."

در یک سال گذشته شاهد تغییر رفتار روسیه در قبال ایران بوده ایم.

"از چه نظر؟"

نزدیک شدن روسیه به آمریکا و افزایش تحریم های ایران.

"روسیه به روسیه نزدیک تر می شود نه کشورهای دیگر. ما از منافع کشورهای دیگر دفاع نمی کنیم. اولویت اصلی ما، برقراری روابط دوستانه یا حداقل خنثی در مناطق همجوار مرزهایمان است. این به ما امکان می دهد در جهت مدرن سازی روسیه حرکت کنیم.

ما با دولت قبلی آمریکا در رابطه با ابزار مورد نظر آنها برای مواجهه با حکومت ایران اختلاف داشتیم. ما بر این باوریم که روابط سیاسی با کشورهای شرقی مانند بازی شطرنج است و نه فوتبال آمریکایی. امروز هم همان موضع را داریم."

توافقنامه فروش سیستم پدافندی اس-۳۰۰ چرا لغو شد؟

"فقدان شفافیت، فقدان اعتماد، عدم اطمینان به کاربرد درست و صلح آمیز این تسلیحات علت لغو معامله بود."

عاقبت گفت و گوهای هسته ای با ایران را چگونه می بینید؟

"سیاستمداران ایرانی عاقل و با تجربه هستند. آنها با قواعد بازار آشنا هستند. فکر می کنم، دیر یا زود شاهد این خواهیم بود که رهبران ایران در مذاکراتشان با جامعه جهانی واقع گراتر خواهند شد. در غیر این صورت تحریم ها که واقعا به ایران فشار آورده اند، ادامه خواهند یافت و این کشور را ضعیف تر خواهد کرد. فکر نمی کنم، این به صلاح حکومت ایران باشد."