منوچهر متکی نحوه برکناری خود را توهین آمیز خواند

منوچهر متکی، محمود احمدی نژاد
توضیح تصویر،

منوچهر متکی تنها وزیر کابینه آقای احمدی نژاد بود که بیشتر از پنج سال سمتش را حفظ کرد

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست روز یکشنبه (۲۸ آذر) از نحوه برکناری منوچهرمتکی، وزیر خارجه سابق دولت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران انتقاد کرد.

منوچهر متکی، وزیر خارجه سابق ایران هم در گفت و گویی از نحوه برکناری خود انتقاد کرده و آن را توهین آمیز خوانده است.

آقای لاریجانی در آغاز نشست علنی مجلس ایران گفت: "حق این بود که چنانچه قصد بر جا به جایی بود، با حفظ حرمت انجام گیرد، نه در حین سفر وزیر امور خارجه در خارج از کشور."

محمود احمدی نژاد، روز دوشنبه ۲۲ آذر (۱۳ دسامبر) در حالی که آقای متکی در سفر سنگال به سر می برد، او را از وزارت برکنار و علی اکبر صالحی را به عنوان سرپرست وزارت خارجه معرفی کرد.

مراسم تودیع منوچهر متکی و معارفه علی اکبر صالحی، روز گذشته بدون حضور آقای متکی در این وزارتخانه برگزار شد.

در این مراسم محمد رضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور ایران گفت که "آقای متکی قبل از سفر سنگال در صحبت مشروحی که با رئیس جمهور داشته اند در جریان تغییرشان قرار داشته و می دانستند که آقای صالحی در چنین روزی معارفه خواهند شد."

اما آقای متکی گفت که در شب سفرش به چند کشور با آقای احمدی نژاد در باره موضوع سفرها تبادل نظر کرده و "هرگز در جریان تعیین فردی به فاصله 24 ساعت بعد از عزیمت به ماموریت و مضحک تر از آن تعیین روز تودیع و معارفه قرار نگرفته است."

آقای رحیمی همچنین گفته بود که در مراسم دیگری با حضور آقای احمدی نژاد، از وزیر پیشین امور خارجه تقدیر خواهد شد.

این در حالی است که وزیر خارجه سابق ایران در گفت و گو با خبرگزاری مهر، سخنان معاون اول رئیس جمهور در مورد آگاهی قبلی در مورد تعیین سرپرست برای وزارت خارجه را تکذیب کرده و نحوه برکناری خود را غیر اسلامی، خارج از عرف سیاسی و دیپلماتیک و توهین آمیز خوانده است.

منوچهر متکی در این مصاحبه بر ضرورت رعایت صداقت در گفتار از سوی مسئولان تاکید کرده است.

دلیل تغییر؟

علی اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی آقای احمدی نژاد و مدیرعامل خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) در باره دلیل برکناری آقای متکی گفته است که ایجاد تحولات گسترده در عملکرد دستگاه سیاست خارجی کشور، مهمترین دلیل این تغییر بوده است.

آقای جوانفکر روز شنبه، ۲۷ آذر در گچساران گفت "طی سال های اخیر شاهد تحول خاصی در وزارت خارجه نبودیم" و موفقیت های کشور در سیاست خارجی تنها به خاطر عملکرد آقای احمدی نژاد بود.

مشاور مطبوعاتی رئیس جمهور ایران گفت وزارت امور خارجه دستگاه وسیعی است که به دلیل داشتن ویژگیهای خاص فنی و تخصصی لازم است از هرگونه گرایشهای خاص حزبی و گروهی به دور باشد.

پیش از این هم در جریان انتصاب نمایندگان ویژه رئیس جمهور در امور مناطق خارجی و انتقاد منوچهر متکی از این اقدام، آقای جوانفکر از واکنش آقای متکی انتقاد کرده و آن را دور از انتظار خوانده بود.

در آن زمان، آقای متکی اقدام آقای احمدی نژاد را دخالت در وظایف وزارت امور خارجه و تشکیل ارگانهای موازی دانسته بود. پس از ورود آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران به این ماجرا و انتقاد او از موازی کاری در امور خارجی، آقای احمدی نژاد احکام نمایندگان ویژه خود را به مشاور تغییر داد.

آقای متکی با روی کار آمدن آقای احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴، به عنوان وزیر خارجه ایران معرفی شد و تنها وزیر کابینه آقای احمدی نژاد بود که بیشتر از پنج سال سمتش را حفظ کرد.