الشرق الاوسط: جندالله تهدید کرد گروگان خود را به تلافی اعدام های زاهدان خواهد کشت

جندالله
Image caption جندالله از تصمیم به "اعدام" گروگان خود به تلافی اعدامهای اخیر زاهدان خبر داده است

به نوشته روزنامه عرب زبان الشرق الاوسط، گروه جندالله تهدید کرده است که به تلافی اعدام های اخیر در زاهدان، فردی را که به گروگان گرفته است خواهد کشت.

روزنامه شرق الاوسط، مستقر در لندن، به نقل از مصاحبه با عبدالرئوف ریگی، برادر رهبر سابق گروه موسوم به جنبش مقاومت مردمی ایران - جندالله - گزارش کرده است که این گروه در نظر دارد امیر حسین شیرانی را که به گروگان گرفته است به تلافی اعدام یازده نفر در روز دوشنبه این هفته "اعدام کند."

به نوشته این روزنامه، عبدالرئوف ریگی، سخنگوی جندالله، گفته است امیرحسین شیرانی "براساس تصمیم شورای رهبری جندالله به زودی اعدام می شود."

شرق الاوسط نوشته است که سخنگوی جندالله، که در تماس تلفنی از مکانی نامعلوم با این روزنامه سخن می گفت، اتهام دولت ایران در این مورد را تکذیب کرد که یازده فرد اعدام شده در زاهدان از اعضای این گروه بوده اند.

عبدالرئوف ریگی به این روزنامه گفته است که اعدام شدگان صرفا دارای نسبت قبیله ای و فامیلی با اعضای جندالله بوده اند اما با عملیات این گروه هیچگونه ارتباطی نداشته اند.

امیرحسین شیرانی چند ماه پیش در اصفهان ربوده شد و گروه جندالله اعلام کرد که وی کارمند سازمان انرژی اتمی بوده است اما در همان زمان، برخی از مقامات دولتی ارتباط آقای شیرانی با سازمان انرژی اتمی را تکذیب کردند.

به گفته آنان، این فرد چند سال پیش به عنوان راننده در استخدام یکی از شرکت های وابسته به سازمان انرژی اتمی بود اما سمت مهمی در این سازمان نداشته است.

عملیات انتحاری

در ماه نوامبر، شبکه عربی العربیه یک نوار ویدیوئی از آقای شیرانی پخش کرد که وی در آن اظهار می داشت که در یک مرکز مخفی اتمی در نزدیکی اصفهان مشغول به کار بوده و در زمینه های غیرمجاز اتمی فعالیت داشته است.

Image caption پس از انفجارهای انتحاری چابهار مقامات امنیتی از بازداشت نه نفر خبر دادند

امیر حسین شیرانی، که در این نوار ویدیوئی لباس محلی بلوچی بر تن داشت، در مورد نوع فعالیت این مرکز و کارشناسان آن مطالبی را مطرح کرد که امکان بررسی مستقل آنها وجود نداشته است.

جندالله پیش از این به دولت ایران پیشنهاد کرده بود که در برابر آزاد کردن دویست تن از اعضای این تشکیلات از زندان، آقای شیرانی را آزاد کند اما ظاهرا این پیشنهاد مورد قبول مقامات دولتی قرار نگرفته است.

روز دوشنبه این هفته، دادگستری استان سیستان و بلوچستان در ایران اعلام کرد که یازده نفر از "افراد وابسته" به جندالله به اتهام ارتباط با این گروه و "ایجاد شرارت و ناامنی" در استان اعدام شده اند.

این یازده نفر پنج روز پس از انفجار انتحاری در مراسم عزاداری تاسوعا در چابهار اعدام شدند که در جریان آن، بیش از سی تن کشته و تعداد دیگری زخمی شدند اما در اطلاعیه دادگستری سیستان و بلوچستان، ارتباط با این انفجار از جمله اتهامات آنان نبود.

کوتاه مدتی پس از عملیات انتحاری چابهار، که جندالله مسئولیت آن را برعهده گرفت، مقامات امنیتی و قضایی ایران از بازداشت نه نفر در ارتباط با این واقعه خبر دادند و گفتند که آنان به زودی محاکمه و مجازات می شوند.

در پی انتشار خبر اعدام های اخیر در زاهدان، برخی ناظران در مورد خطر تشدید روند خشونت در سیستان و بلوچستان ابراز نگرانی کردند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست