عفو بین الملل: پنج عضو خانواده دانشجوی محکوم به اعدام دستگیر شدند

همزمان با متوقف شدن حکم اعدام حبیب الله لطیفی، دانشجوی کرد، سازمان عفو بین الملل اعلام کرده که تعدادی از اعضای خانواده آقای لطیفی از سوی نیروهای امنیتی ایران بازداشت شده اند.

دروری دایک یکی از سخنگویان سازمان عفو بین الملل در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت که خبر دستگیری پنج عضو خانواده آقای لطیفی را از منابع نزدیک به خانواده وی دریافت کرده و قابل اعتماد است.

به گفته آقای دایک، پدر، دو خواهر و یک برادر وی از جمله دستگیر شدگان هستند.

حبیب الله لطیفی دانشجوی کرد قرار بود بامداد یکشنبه به جرم "محاربه" اعدام شود اما اجرای حکم وی در آخرین لحظات متوقف شده است.

آقای دایک می گوید که دستگیری دسته جمعی اعضای خانواده آقای لطیفی نشان می دهد که مقامات ایران قصد دارند که اقدامات دیگری انجام دهند.

به گفته سخنگوی سازمان عفو بین الملل، نگرانی این است که این دستگیری ها با این هدف صورت گرفته باشد که آقای حبیب الله لطیفی در فضای سکوت اعدام شود.

آقای لطیفی قرار بود یکشنبه پنجم دی اعدام شود اما حکم اعدام وی در حالی متوقف شد که خانواده آقای لطیفی و جمعی از مردم در برابر زندان سنندج، محل اجرای اعدام، جمع شده بودند.

همزمان، تعدادی از فعالان حقوق بشر هم در بعضی از پایتخت های اروپایی در برابر سفارتخانه های ایران تحصن کرده بودند.

وبسایت خبری "اتحادیه میهنی کردستان" روز 26 دسامبر گزارش داد که حکم اعدام آقای لطیفی به درخواست جلال طالبانی رئیس جمهور عراق معلق شده است.

در گزارش این وبسایت آمده بود: "خوشبختانه، پس از تماس فوری رئیس جمهور جلال طالبانی با مقام های ارشد ایرانی که خواستار مد نظر قرار دادن جنبه های انسانی مسئله شد، حکم اعدام معلق شد."

خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا از قول صالح نیکبخت یکی از وکلای آقای لطیفی نوشته که "ادعای دخالت مقامات برخی کشورهای همجوار برای توقف احکام اعدام برخی متهمان از جمله آقای لطیفی اصلا واقعیت ندارد."

به گفته آقای نیکبخت، این حکم با "تلاش مقامات قضایی و اداری استان و درخواست والدین محکوم و وکیل مدافع" متوقف شده است.

حکم اعدام آقای لطیفی نخستین بار در تابستان سال ۱۳۸۷ صادر شده بود که با اعتراض وکلای او برای دادگاه تجدیدنظر ارسال شده بود اما در زمستان همان سال، دادگاه تجدید نظر نیز حکم اعدام را تایید کرده بود.

بنابر گزارشها، پرونده آقای لطیفی برای تجدید نظر نهایی به دیوان عالی ایران هم ارجاع داده شده بود و این دیوان در بهار سال ۱۳۸۸ این حکم اعدام را مجددا تایید کرده بود.

نعمت احمدی یکی دیگر از وکلای آقای لطیفی در باره علت بازداشت آقای لطیفی به بی بی سی گفت که حوادثی در سال ۸۵ در سنندج روی داد و یک فقره "آتش سوزی" از جمله آن بود و در پی آن چند نفر از جمله حبیب الله لطیفی، به اتهام محاربه بازداشت شده شدند.

آقای احمدی گفت که در زمان رسیدگی به پرونده آقای لطیفی، وکلای او نحوه بازرسی مربوط به اتهام حضور و دست داشتن آقای لطیفی در آن حوادث را "ناقص" ارزیابی کرده و خواستار تحقیقات بیشتر شده بودند.

سازمان عفو بین الملل، از سازمان های مدافع حقوق بشر با اشاره به نحوه محاکمه آقای لطیفی از ایران خواسته بود حکم اعدام او را لغو کند.

عفو بین الملل محاکمه آقای لطیفی را پشت درهای بسته و بدون حضور وکلای اعلام کرده اما صالح نیکبخت، وکیل آقای لطیفی به بی بی سی فارسی گفته است که او و نعمت احمدی، وکیل دیگر او در دادگاه حضور داشته و توانسته اند از موکلشان دفاع کنند.

مطالب مرتبط