احسان عبده تبریزی به هفت سال حبس تعزیری محکوم شد

احسان عبده تبریزی
Image caption احسان عبده تبریزی دانشجوی داکترا در دانشگاه دورهام انگلستان است

احسان عبده تبریزی، از زندانیان حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران که بیش از یک سال است در زندان اوین به سر می برد، به هفت سال حبس تعزیری محکوم شد.

حسین عبده تبریزی، دبیرکل اسبق بورس تهران و پدر احسان عبده تبریزی، به بی بی سی فارسی گفت فرزندش به اتهام ارتباط با بیگانه به دو سال حبس، برای توهین به رهبری به دو سال حبس و به دلیل حضور در تجمع روز عاشورا به سه سال حبس تعزیری محکوم شده است.

احسان عبده تبریزی که دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه دورهام انگلستان است، در تعطیلات کریسمس سال گذشته و هنگامی که برای دیدار خانواده اش به ایران رفته بود، در فرودگاه امام خمینی بازداشت شد.

حسین عبده تبریزی، ضمن تاکید بر بی گناهی فرزندش به بی بی سی فارسی گفت: "احسان یک فرد سیاسی نیست و تنها یک محقق تاریخ است. حدود یک سال است که در زندان به سر می برد و فکر نمی کنم کسی در دستگاه قضایی این حکم را قبول داشته باشد."

آقای عبده گفت: "برداشت ما از بازپرس و قاضی این است که اعتقاد به این جرم نداشتند. حتی دادیار اولیه این اتهامات را قبول نکرد و برگه کیفرخواست احسان را امضا نکرد تا دستگاه قضایی مجبور شد دادیار را تعویض کند. روشن نیست چرا دستگاه ایجاد کننده امنیت و آرامش کشور برای وطن پرست ترین فرزندانش رابطه و توطئه تعریف می کند. از مسئولان تقاضا دارم به این موضوعات رسیدگی کنند و اجازه ندهند این حجم از بی عدالتی ادامه پیدا کند.

احسان عبده تبریزی به همراه تعداد دیگری از زندانیان سیاسی در بند ۳۵۰ زندان اوین به سر می برد. او پس از چهار ماه از بازداشتش اجازه ملاقات کابینی با پدر و مادرش را دریافت کرد.

حسین عبده تبریزی پدر این دانشجو یکی از منتقدان سیاست های اقتصادی دولت احمدی نژاد و دبیرکل اسبق بورس تهران بوده است. وی بارها با نقدهای اقتصادی در روزنامه سرمایه، واکنش های دولتیان را برانگیخته بود. او از جمله ۷۰ اقتصاددانی بود که در نامه هایی سرگشاده، رفتار و عملکرد اقتصادی دولت را به نقد کشیده بودند.

مطالب مرتبط