اعضای خانواده حبیب الله لطیفی آزاد شدند

حبیب الله لطیفی، دانشجوی کرد
توضیح تصویر،

اعضای خانواده حبیب الله لطیفی آزاد شدند

تمام اعضای خانواده حبیب الله لطیفی، دانشجوی کرد محکوم به اعدام که توسط مأموران امنیتی بازداشت شده بودند، با سپردن وثیقه های ۲۰ میلیون تومانی آزاد شدند.

روز یکشنبه گذشته و همزمان با متوقف شدن حکم اعدام حبیب الله لطیفی، تعدادی از اعضای خانواده آقای لطیفی از جمله پدر، برادر و دو خواهر او بازداشت شده بودند.

یکی از اعضای خانواده آقای لطیفی در گفت و گو با بی بی سی فارسی آزادی تمامی اعضای دستگیر شده خانواده را تایید کرد و گفت که از هر کدام از آنها ۲۰ میلیون تومان وثیقه گرفته شده است.

حبیب الله لطیفی، دانشجوی حقوق دانشگاه ایلام، قرار بود یکشنبه پنجم دی ماه به جرم محاربه اعدام شود، اما حکم اعدام وی در حالی متوقف شد که خانواده آقای لطیفی و جمعی از مردم در برابر زندان سنندج، محل اجرای اعدام، جمع شده بودند.

همزمان، تعدادی از فعالان حقوق بشر هم در اعتراض به این حکم در بعضی از پایتخت های اروپایی در برابر سفارتخانه های ایران تحصن کرده بودند و سازمان عفو بین الملل نیز خواستار توقف حکم اعدام آقای لطیفی شده بود.

وبسایت خبری "اتحادیه میهنی کردستان" روز ۲۶ دسامبر گزارش داد که حکم اعدام آقای لطیفی به درخواست جلال طالبانی رئیس جمهور عراق معلق شده، اما خبرگزاری رسمی ایران به نقل از یکی از وکلای او این ادعا را رد کرد.

آقای لطیفی متهم است که در یک فقره "آتش سوزی" عمدی در سال ۱۳۸۵ در سنندج دست داشته است.