به روز شده:  16:33 گرينويچ - سه شنبه 11 ژانويه 2011 - 21 دی 1389

مسائل امنیتی ایران

وزیر اطلاعات: بعد از انتخابات حفره اطلاعاتی در نظام ایجاد شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران گفته است که بعد از اعتراضات انتخاباتی سال گذشته این کشور، یک "حفره اطلاعاتی" در جمهوری اسلامی ایجاد شده بود که رهبران مخالفان دولت باید پاسخگوی آن باشند.

آقای مصلحی امروز ۲۱ دیماه (۱۱ ژانویه) در یک نشست خبری با اشاره به سوء قصد های انجام شده در دوره بعد از انتخابات گفت: "دشمن امید داشت که بتواند از این حفره اطلاعاتی استفاده کند و با این امید و خیال خام که دستگاه‌های اطلاعاتی کشور درگیر بحث فتنه است به اقداماتی دست زد."

وزارت اطلاعات ایران، بعد از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور، دستخوش تغییرات زیادی بوده که از جمله آنها می توان به تغییر غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات سابق و شش تن از معاونان این وزارتخانه اشاره کرد.

حیدر مصلحی

وزیر اطلاعات، رهبران اصلاح طلبان معترض به دولت را در ایجاد "حفره اطلاعاتی" در کشور مقصر دانست

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران بعد از انتخابات در یک برنامه زنده تلویزیونی در مورد عزل آقای محسنی اژه ای گفت که وزارت اطلاعات در دوره وزارت او مأموریت خود را به درستی انجام نداده و همین امر باعث وقایع پس از انتخابات بوده است.

از زمان روی کار آمدن حیدر مصلحی، تاکنون چندین مورد اقدام تروریستی در ایران انجام شده است که از جمله آنها می توان به سوء قصد به سه فیزیکدان اشاره کرد.

وزارت اطلاعات ایران دیروز اعلام کرد که عاملان ترور یکی از این فیزیکدانان، مسعود علیمحمدی، را دستگیر کرده است.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، اطلاعیه خود در این زمینه را دو روز مانده به سالگرد ترور دکتر علیمحمدی صادر کرده است.

یک ماه و نیم پیش، به دنبال سوء قصد به جان دو فیزیکدان دیگر ایرانی، عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران با گلایه ای تلویحی از عملکرد وزارت اطلاعات گفته بود: "دستگاه‌های امنیتی باید قاطعانه ترورها را پیگیری و عوامل ترور را معرفی کنند و نگذارند که عاقبت این پرونده مانند پرونده استاد علیمحمدی شود."

وزیر اطلاعات: بر موساد غلبه کردیم

حیدر مصلحی در نشست خبری امروز خود، دستگیری "عوامل ترور" آقای علیمحمدی را نشانه "موفقیت اطلاعاتی جمهوری اسلامی در غلبه بر سیستم اطلاعاتی موساد" دانست.

آقای مصلحی گفت که دستگیری عوامل ترور آقای علیمحمدی، از طریق "نفوذ در تشکیلات اطلاعاتی" اسرائیل و "با کمک اطلاعاتی مردم" صورت گرفته است.

وی تاکید کرد که علاوه بر شناسایی عوامل ترور آقای علیمحمدی، "شبکه های دیگر اسرائیل" در ایران هم شناسایی و منهدم شده اند.

خبرگزاری فارس به نقل از همسر مسعود علیمحمدی نوشته است که ۱۰روز قبل از ترور این فیزیکدان، سازمان مجاهدین خلق با او تماس گرفته اما "وی هیچ پاسخی به آنها نداده است"

شبکه تلویزیون دولتی ایران شب گذشته فیلمی را تحت عنوان "اعترافات عامل اصلی ترور" آقای علیمحمدی پخش کرد که در آن، مردی به نام "مجید جمالی فش" می گفت که سازمان های اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل او را برای این ترور آموزش داده و به ایران فرستاده اند.

وزیر اطلاعات، کسانی که به گفته وی موساد جهت انجام ترورها در ایران از آنها استفاده می‌کند را، "مزدورهای لمپن و بی‌ریشه" معرفی کرده و اعضای گروه جندالله، سازمان مجاهدین خلق و احزاب دموکرات، کومله و پژاک را از مصادیق این افراد دانست.

همزمان با انتشار اظهارات وزیر اطلاعات، خبرگزاری فارس به نقل از همسر آقای علیمحمدی نوشته است که ۱۰روز قبل از ترور این فیزیکدان، سازمان مجاهدین خلق "برخی اسناد مهم مربوط به مباحث هسته‌ای کشور" را از طریق اینترنت برای او ارسال کرده بودند تا درباره صحت یا عدم صحت اسناد نظر بدهد، اما "وی هیچ پاسخی به آنها نداده است".

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.