به روز شده:  18:58 گرينويچ - 23 ژانويه 2011 - 03 بهمن 1389

ایران پس از انتخابات

رفسنجانی: هنوز به مواضع آخرین نماز جمعه ام معتقدم

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان، گفت: "در خصوص مسائل کشور مواضع خود را به صورت مشخص در آخرین حضورم در نماز جمعه تهران اعلام کردم و اکنون نیز به آن معتقدم."

به گزارش ایلنا، آقای هاشمی رفسنجانی امروز ۳ بهمن (۲۳ ژانویه) در دیدار با اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان تاکید کرد که تلاش می‌کند تا "به دور از جنجال‌های سیاسی"، پیگیر مواضع اعلام شده خود در این خطبه ها باشد.

تاکید رئیس مجلس خبرگان بر اظهارات خود در آخرین خطبه های نماز جمعه تهران، در شرایطی صورت می گیرد که مدافعان دولت و برخی منصوبان رهبر ایران، این اظهارات را به شدت محکوم کرده و نشان دهنده حمایت اکبر هاشمی رفسنجانی از مخالفان حکومت دانسته اند.

آقای هاشمی رفسنجانی در جریان این خطبه ها که در ۲۶ تیر ۱۳۸۸ ایراد شد، خواستار آزادی دستگیر شدگان بعد از انتخابات و فراهم شدن فضایی برای بیان دیدگاه های مختلف در رادیو و تلویزیون دولتی ایران شده بود.

رهبری از وضع جامعه مطلّع هستند و گزارش‌ها و نامه‌های فراوانی از سوی افراد و گروه‌های مختلف به ایشان می‌رسد که بعضاً متضاد نیز هست و قضاوت کردن در این موارد آسان نیست

اکبر هاشمی رفسنجانی

اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار امروز خود با دانشجویان، در پاسخ به پرسشی در خصوص اتهامات مطرح شده علیه خانواده خود گفت که در گذشته نیز در مقاطع مختلف، شاهد طرح چنین اتهاماتی از سوی سازمان مجاهدین خلق، "دشمنان خارجی"، "راست افراطی" و سپس "چپ افراطی" بوده است.

وی افزود این اتهامات اکنون نیز از سوی گروهی مطرح می شود که "در پوشش دفاع از اصول اخلاقی و اسلامی اتهامات کذب خود را مطرح می‌کند" و "حتی حاضر به تمکین در مقابل قانون نیز نیستند و نخواهند بود".

آقای هاشمی رفسنجانی دو هفته پیش هم با انتشار نوشته ای به مناسبت سالگرد حرکت اعتراضی مردم قم علیه حکومت شاه در ۱۹ دی ماه سال ۱۳۵۶، به انتقاد از کسانی پرداخته بود که "مزورانه" پشت آیت الله خامنه ای "پناه می گیرند" و به مراجع تقلید حمله می کنند.

اکبر هاشمی رفسنجانی

تعدادی از حامیان رهبر ایران، در ماه های اخیر خواستار کنار رفتن اکبر هاشمی رفسنجانی از ریاست مجلس خبرگان شده اند

این سخنان آقای رفسنجانی، مورد انتقاد تعدادی از روحانیان حامی دولت و رهبر جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت که خواستار شفاف شدن موضع آقای رفسنجانی در مقابل "جریان فتنه" (معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم) بودند.

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، بعد از انتخابات گذشته در چند نوبت از عدم موضع گیری برخی شخصیت های حکومتی علیه "فتنه" انتقاد کرده است که بسیاری از سیاستمداران و رسانه های محافظه کار، اکبر هاشمی رفسنجانی را از مخاطبان اصلی این انتقادات دانسته اند.

رئیس مجلس خبرگان در بخش دیگری از سخنان امروز خود، در مورد میزان اطلاع رهبر ایران از وضعیت کشور گفته است:" رهبری از وضع جامعه مطلّع هستند و گزارش‌ها و نامه‌های فراوانی از سوی افراد و گروه‌های مختلف به ایشان می‌رسد که بعضاً متضاد نیز هست و قضاوت کردن در این موارد آسان نیست."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.