موسوی: ریشه وقایع قاهره و تونس در حوادث سال گذشته تهران است

موسوی
Image caption آقای موسوی برای معترضان در مصر، تونس، اردن و یمن آرزوی موفقیت کرده است

میرحسین موسوی، یکی از رهبران مخالفان دولت ایران با مقایسه اعتراضات انتخاباتی سال گذشته این کشور با وقایع جاری در مصر، گفت که اگر حکومت مصر "آرای مردم را نمی دزدید"، کار به شعار "اسقاط نظام" نمی کشید.

آقای موسوی روز شنبه ۹ بهمن (۲۹ ژانویه) با انتشار یادداشتی در سایت کلمه، حرکت های اعتراضی هفته های اخیر در تونس، یمن و مصر را ادامه تظاهرات معترضان به نتایج انتخابات ایران در روزهای ۲۵، ۲۸ و ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ در تهران دانست.

او نوشت: "برای کشف راز این پیوندها و مشابهت ها... کافی است که شیوه انتخابات اخیر مصر را با انتخابات های خود مقایسه کنیم و [به یاد آوریم که] رئیس شورای نگهبان از بی نیازی به آرای میلیون ها شهروند سبز سخن راند".

آقای موسوی شیوه برخورد "نظام های در حال سقوط" منطقه با مخالفان خود را مشابه هم توصیف کرد و حمله به شبکه های اجتماعی، مطبوعات و فضای مجازی، قطع اس ام اس ها، تلفن ها و اینترنت و زندانی کردن معترضان را از جمله این شباهت ها دانست.

حکومت ایران هم در جریان وقایع پس از انتخابات سال گذشته این کشور، دقیقا از روش های مشابهی استفاده کرد و به نظر می رسد که تأکید آقای موسوی بر این روش ها به منظور نشان دادن این مشابهت بوده است.

او از نحوه بازتاب حوادث وقایع مصر در تریبون های رسمی در ایران انتقاد کرد و نوشت که "منافع پشت سر ایدئولوژی حاکم در کشور" اجازه دیده شدن واقعیت ها را نمی دهد.

آقای موسوی نوشت: "خطیبان و تریبون های گوش به فرمان، به عملکرد مفسدانه و جبارانه فرعون مصر که با بازداشت ها، اعتراف گیری ها، پرونده سازی ها و غارت مردم از طریق باندها و اطرافیان، این شرایط انفجاری را در مصر ایجاد کرده اند، توجهی نشان نمی دهند".

او با اشاره تلویحی به رفتار حکومت ایران، هشدار داد که ادامه سیاست "غلبه به وسیله ایجاد خوف" می تواند در نهایت به ضد خود تبدیل شود و به بروز خشم عمومی بینجامد.

آقای موسوی نوشت: "فراعنه معمولا زمانی صدای ملت را می شنوند که بسیار دیر شده است".

مطالب مرتبط