آمانو: استاکس نت خطرناک است، اما ایران و روسیه هوشیار بوده اند

یوکیا آمانو
Image caption آقای آمانو گفت که آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاعات زیادی درباره استاکس نت ندارد

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که حملات کامپیوتری از جمله مانند آنچه با استاکس نت انجام شد می تواند به مراکز اتمی صدمه بزند اما ایران و روسیه "توجه کافی" برای جلوگیری از هرگونه حادثه احتمالی نشان داده اند.

یوکیا آمانو که در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز اظهار نظر می کرد گفت که آژانس بین المللی انرژی اتمی تحولات را زیر نظر دارد و با علاقه مشغول جمع آوری اطلاعات درباره کرم رایانه ای استاکس نت است.

ایران تایید کرده است که استاکس نت، کامپیوترهای کارکنان راکتور اتمی بوشهر را آلوده کرده اما به سیستم های اصلی آن صدمه نزده است. استاکس نت علاوه بر ایران در بعضی از کشورهای دیگر نیز ظاهر شده است اما به نظر می رسد که ایران بیشترین آلودگی را تجربه کرده باشد.

آقای آمانو اذعان کرد که آژانس تحت نظر او اطلاعات محدودی درباره این کرم کامپیوتری دارد.

بسیاری از کارشناسان امنیتی به این نتیجه رسیده اند که این نرم افزار که احتمالا پشتیبان دولتی دارد، از آمریکا یا اسرائیل سرچشمه گرفته است.

به عقیده برخی کارشناسان استاکس نت ممکن است عاملی در کند کردن فعالیت های غنی سازی اورانیوم در نطنز بوده باشد.

آقای آمانو در مصاحبه با رویترز که سه شنبه منتشر شد گفت: "استاکس نت یا حملات فضای مجازی به طور کلی، می تواند برای ایمنی تاسیسات و کارهای اتمی کاملا خسارت بار باشد."

دمیتری روگوزن نماینده روسیه در ناتو هفته گذشته گفته بود که استاکس نت ممکن بود فاجعه ای هسته ای مانند چرنوبیل در بوشهر به راه اندازد.

اما آقای آمانو گفت: "فکر می کنم آنها [ایران و روسیه] برای جلوگیری از حادثه ای احتمالی در اثر حملات سایبری توجه کافی نشان می دهند."

او افزود که آژانس بین المللی انرژی اتمی فعلا خواستار تعلیق در شروع به کار نیروگاه بوشهر نیست و گفت: "کشورهای مربوطه توجه زیادی به این موضوع نشان می دهند."

راکتور اتمی بوشهر که فعالیت رسمی آن برای تولید برق به زودی آغاز خواهد شد توسط روسیه ساخته شده است. مدیریت نیروگاه به عهده ایران است.

آقای آمانو همچنین گفت که آژانس بین المللی انرژی اتمی به برگزاری نشستی با کارشناسان برای بحث درباره مساله حملات فضای مجازی علاقه مند است.

او افزود که تولید اورانیوم در ایران با غلظت پایین "با آهنگ ثابت ادامه دارد" و ذخایر سوخت اتمی اش درحال افزایش است.

او می گوید که وقفه در تولید اورانیوم با غلظت پایین در اواسط ماه نوامبر فقط برای مدت کوتاهی ادامه داشت.

مدیر کل آژانس گفت که نمی داند آیا ایران در پی ساخت سلاح اتمی است یا نه، اما نگران است که بعضی فعالیت های ایران جنبه نظامی داشته باشد.

مطالب مرتبط