علی لاریجانی: مردم مصر دموکراسی شتری نمی‌خواهند

درگیری در قاهره
توضیح تصویر،

مصر دهمین روز ناآرامی‌ها را در حالی تجربه می‌کند که مخالفان تا روز جمعه به حسنی مبارک فرصت داده‌اند که از قدرت کنار برود

در ادامه واکنش مقامات و چهره‌های مذهبی ایران به تحولات مصر، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی از قطع اینترنت در مصر انتقاد کرده و آیت الله مکارم شیرازی خواهان مشارکت رهبران مذهبی در این تحولات شده است.

آقای لاریجانی قیام مردم تونس و مصر را "بیداری اسلامی" توصیف کرد و گفت: "دولت آمریکا در امور مصر دخالت نکند، زیرا مردم مصر دموکراسی شتری نمی خواهند."

او که در بابلسر سخن می گفت، با اشاره به سخنان مقامات آمریکایی که اعلام کرده بودند خواهان دموکراسی واقعی در مصر هستند، گفت: "اگر به دنبال دموکراسی واقعی بودید، دستور نمی دادید که با خشونت و اسب و شتر به مردم حمله شود، این دموکراسی شتری است."

اشاره آقای لاریجانی به وقایع چهارشنبه شب قاهره است که در آن گروهی از هواداران حسنی مبارک سوار بر اسب و شتر به تجمع مخالفان او حمله کرده بودند.

آقای لاریجانی همچنین نسبت به قطع اینترنت در مصر واکنش نشان داد و گفت: "جوانان امروز از مسائل سیاسی مطلع هستند و با قطع اینترنت و شبکه ها دردی دوا نمی شود."

دولت مصر با آغاز ناآرامی ها در این کشور کوشیده بود با جلوگیری از دسترسی عمومی به اینترنت و قطع شبکه های تلفن همراه جلوی سازماندهی مخالفان و تبادل اطلاعات و تصاویر را بگیرد.

در این حال آیت الله مکارم شیرازی، یکی از مراجع تقلید شیعه در قم نیز در پیامی به مخالفان مصری حفظ وحدت را مهمترین عامل پیروزی دانست.

در بخشی از پیام آقای مکارم شیرازی با اشاره به تجربه انقلاب اسلامی در ایران چنین آمده است: "عامل پیشرفت سریع و غلبه بر موانع عظیم دو چیز است، نخست حفظ وحدت صفوف توام با استقامت و سپس انتخاب رهبر واحد است".

او از چهره های مذهبی و روحانیان دانشگاه الازهر خواسته است نقشی فعال تر در تحولات جاری در مصر ایفا کنند.

به عقیده آقای مکارم شیرازی، پیروان مذاهب دیگر در مصر هم می توانند با تکیه بر "مشترکات مذهبی" با اکثریت مسلمان همصدا شوند.