به روز شده:  14:03 گرينويچ - جمعه 04 فوريه 2011 - 15 بهمن 1389

مصر

رهبر ایران تحولات خاورمیانه را ناشی از 'بیداری اسلامی' دانست

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، تحولات سیاسی خاورمیانه را "بیداری اسلامی" خواند و علت اصلی ناآرامی های مصر را "اطاعت محض" رئیس جمهوری این کشور از آمریکا ارزیابی کرد.

او که امروز جمعه (چهارم فوریه - پانزدهم بهمن) در مراسم نماز جمعه تهران سخن می گفت، با اشاره به تحولات سیاسی اخیر در برخی از کشورهای عربی گفت: "حوادث امروز شمال آفریقا برای ملت ایران معنی خاصی دارد. این همان چیزی است که همیشه به عنوان حدوث بیداری اسلامی به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی گفته می‌شود."

رهبر ایران، از حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، به عنوان "نوکر آمریکا" یاد کرد و گفت: "در تحلیل‌ها سعی می‌کنند عامل اصلی این قیام‌ها ندیده گرفته شود و اشاره به مسائل اقتصادی و غیراقتصادی می‌کنند که البته این مسائل در حوادث اخیر مؤثر است، اما عامل اصلی این حرکت عظیم مردم در تونس و در اوج آن در مصر، احساس تحقیری است که در مردم به خاطر وضعیت سرانشان و نوکری آنها نسبت به آمریکا به وجود آمد."

وی افزود: "این حرکت مردم مسلمان مصر از نماز جمعه و مساجد شروع شد و شعارها،‌ شعارهای الله اکبر است و مردم شعارهای دینی می‌دهند و قوی‌ترین جریان مبارز در آنجا جریان اسلامی است و می‌خواهند این ذلت را از روی خود پاک کنند، اما غربی‌ها نمی‌گذارند این تحلیل‌ در بین ملت‌ها و افکار عمومی عالم رواج پیدا کند و دائم به مسائل اقتصادی اشاره می‌کنند."

اخوان المسلمین: قیام مردم مصر، انقلاب اسلامی نیست

این در حالی است که گروه اخوان المسلمین مصر که اصلی ترین گروه سیاسی اسلامگرای مخالف دولت در این کشور است، ظاهرا در پاسخ به اظهارات امروز رهبر ایران، اعلام کرد که "قیام مردم مصر" شامل همه اقشار این کشور نظیر مسلمانان، مسیحیان و تمامی نگرش های سیاسی موجود در مصر است و یک "انقلاب اسلامی" نیست.

اخوان المسلمین که در روزهای اخیر مورد توجه بسیاری از مقام های سیاسی کشورهای غربی بوده است، در اطلاعیه ای کوتاه که امروز ظهر (جمعه ۱۵ بهمن) بر روی وبسایت رسمی خود قرار داده، تاکید کرده است که این گروه نه به دنبال کسب قدرت است و نه برنامه ای برای این کار دارد، بلکه تنها خواستار اصلاحات در مصر است.

آیت الله خامنه‌ای بخشی از خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران را به زبان عربی خواند، به نظر می رسید که مخاطب اصلی این بخش از سخنان او، شهروندان کشورهای عربی بودند.

این گروه اسلامگرا می گوید که تنها هنگامی آماده مذاکره با دولت مصر است که حسنی مبارک از قدرت کناره گیری کرده باشد.

در روزهای گذشته، بسیاری از مقام های ایرانی با مقایسه تحولات مصر و تونس با انقلاب اسلامی بهمن ۱۳۵۷، از این رویدادها به عنوان "تداوم انقلاب اسلامی ایران" یاد کردند.

از سوی دیگر، رهبران مخالفان دولت ایران نیز تحولات جاری در مصر و کشورهای عربی را متاثر از جنبش اعتراضی موسوم به "جنبش سبز" دانست و شیوه های برخورد با اعتراضات در مصر را با شیوه های مقابله حکومت ایران با اعتراضات سال گذشته این کشور مقایسه کرد.

'بن علی وابسته به سازمان سیا بود'

آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، در بخش دیگری از سخنان امروز خود در نماز جمعه تهران، از زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری سرنگون شده تونس، به عنوان "وابسته به سازمان جاسوسی آمریکا (سیا)" یاد کرد.

او همچنین در مورد آقای بن علی و علل سرنگونی او گفت: "برای یک ملت بسیار سخت است که رئیس‌ یک ملت، آنهم با آن تبختر و نخوت که آدم بسیار متکبری بود، نوکر رسمی دستگاه‌های آمریکایی باشد."

زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری سرنگون شده تونس، در پی اعتراضات مردمی روزهای پایانی دی ماه گذشته، از قدرت کنار رفت و جای خود را به طور موقت به محمد الغنوشی، نخست وزیر این کشور سپرد.

آقای بن علی، پس از کناره گیری از قدرت، از تونس گریخت و به عربستان سعودی رفت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.