به روز شده:  14:56 گرينويچ - جمعه 11 فوريه 2011 - 22 بهمن 1389

ایران پس از انتخابات

مخالفان دولت ایران از بازداشت شماری از فعالان خبر داده اند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

سایت های متعلق به مخالفان دولت ایران از بازداشت شماری از فعالان سیاسی در روزهای اخیر خبر داده و آن را با دعوت به راهپیمایی برای حمایت از اعتراضات مردم منطقه مرتبط دانسته اند.

روز جمعه، 22 بهمن (11 فوریه)، سایت کلمه، که خبرها و دیدگاه های میرحسین موسوی، از رهبران مخالف دولت ایران را منتشر می کند، گزارش کرد که ماموران امنیتی بعد از ظهر روز قبل، صدر الدین بهشتی، فرزند علیرضا بهشتی شیرازی را در محل کارش در تهران بازداشت کردند.

علیرضا بهشتی شیرازی ار مشاوران میرحسین موسوی بود که در جریان اعتراضات به نتایج بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران بازداشت و مدتی پیش با سپردن وثیقه آزاد شد.

صدر الدین بهشتی هنگام بازداشت پدرش از فشارهایی که بر او وارد شده بود خبر می داد.

سایت کلمه، با درج جمله "در آستانه 25 بهمن و آغاز موج بازداشت های گسترده فعالین و چهره های سیاسی"، گزارش کرده است که فریبا ابتهاج، منشی و مسئول دفتر معصومه ابتکار، عضو شورای شهر تهران و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی هم بازداشت شده است.

کوروش زعیم

کوروش زعیم عضو شورای مرکزی جبهه ملی سال گذشته هم بازداشت شده بود

این سایت نوشته است که طی چند روز گذشته، تعداد دیگری "از فعالان سیاسی و جنبش سبز" بازداشت شده اند.

صالح نقره کار، خواهر زاده زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی از کسانی است که کلمه از بازداشت آنان خبر داده و افزوده است که آقای نقره کار، که دبیر کمیته حقوقی ستاد میرحسین موسوی بود، شامگاه چهارشنبه و در پی چهار ساعت تفتیش خانه اش توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.

وی در جریان اعتراضات پس از انتخابات هم دستگیر شده و مدتی را در بازداشت به سر برده بود.

روز پنجشنبه، خبر بازداشت مثیم محمدی و امید محدث، از کارکنان سایت بنیاد شهید بهشتی هم در وبسایت کلمه منتشر شده بود.

همچنین، کلمه خبر داده است که غلامحسین محمودی میمندی، مسئول حوزه شرق حزب مشارکت در تهران، صبح جمعه در منزل خود بازداشت شد و دلیل بازداشت او شرکت در کلاس های موسسه صراط و فعالیت در حزب مشارکت ایران اسلامی بوده است.

این موسسه کلاس هایی را در ارتباط با کتاب های عبدالکریم سروش، پژوهشگر دگراندیش ایرانی، برگزار کرده است و سایت کلمه گزارش کرده که شرکت کنندگان در این کلاس "مورد هجوم نیروهای امنیتی قرار گرفتند" و در جریان آن یکی دیگر از شرکت کنندگان در کلاس به نام "شجاعی" هم بازداشت شد.

"ارتباط با دعوت به راهپیمایی"

همزمان، سایت راه سبز، که اخبار و گزارش های طرفداران جنبش سبز را منتشر می کند، روز جمعه نوشت که کوروش زعیم، از رهبران جبهه ملی داخل کشور شامگاه پنجشنبه بازداشت شد و به محل نامعلومی انتقال یافت.

کروبی و موسوی

مخالفان دولت بازداشتهای اخیر را با دعوت کروبی و موسوی به راهپیمایی مرتبط دانسته اند

این وبسات منبع خبر خود را "رهانا" اعلام کرده و نوشته است که ماموران امنیتی کوروش زعیم را در خانه او دستگیر کردند و قبل از انتقال وی، این محل را برای چند ساعت مورد تفتیش قرار ددند و برخی وسایل شخصی آقای را با خود بردند.

کوروش زعیم، عضو شورای مرکزی جبهبه ملی ایران، سال گذشته هم دو بار بازداشت شده بود.

این وبسایت یادآور شده است که محمد شریف زادگان، از وزیران دولت محمد خاتمی و عضو ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی، تقی رحمانی، مشاور مهدی کروبی، مصطفی میراحمدی زاده، استاد حقوق عمومی دانشگاه مفید قم از دیگر بازداشت شدگان روزهای اخیر بوده اند و این بازداشت ها را با دعوت رهبران مخالف دولت برای راهپیمایی مرتبط دانسته است.

جبهه مشارکت ایران اسلامی از احزاب اصلاح طلب با صدور بیانیه ای به دستگیری محمد حسین شریف زادگان و تقی رحمانی و "تعدادی از جوانان بیگناه اما علاقمند به آزادی و آبادانی" ایران اعتراض کرده است.

این حزب اصلاح طلب دستگیری های جدید را "نشانه هراس روز افزون متقلبان از رشد آگاهی مردم" دانسته که سبب شده تا حکومت گمان کند "با ایجاد ارعاب خواهند توانست مسیر آگاهی و پویایی ملت و پیشروی جنبش سبز را سد کنند."

هفته گذشته، میرحسین موسوی و مهدی کروبی با ارسال نامه ای به وزیر کشور، خواستار صدور مجوز راهپیمایی "به منظور همبستگی با حرکت های مردمی در منطقه به ویژه قیام آزادیخواهانه مردم تونس و مصر بر علیه حکومت استبدادی" شدند.

آقایان کروبی و موسوی با استناد به اصل بیست و هفتم قانون اساسی ناظر بر آزادی راهپیمایی های مسالمت آمیز، گفتند که در نظر دارند از مردم "در جهت حمایت از قیام مردم این دو کشور مسلمان" برای راهپیمایی در بعد از ظهر روز 25 بهمن از میدان امام حسین تهران تا میدان آزادی تهران دعوت به عمل آورند.

از زمان آغاز اعتراضات نسبت به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران، آقایان کروبی و موسوی چندین بار خواستار دریافت مجوز برگزاری تجمع های اعتراضی شدند اما با هیچیک از این درخواست ها موافقت نشد.

روز گذشته وبسایت سحام نیوز، متعلق به حزب اعتماد ملی، گزارش کرد که ماموران امنیتی مانع از ورود بازدیدکنندگان به محل اقامت مهدی کروبی می شوند و تنها به همسر وی اجازه ورود و خروج می دهند.

سحام نیوز نوشت که "به احتمال زیاد" این اقدام با درخواست مشترک آقایان کروبی و موسوی برای راهپیمایی روز 25 بهمن ارتباط دارد.

منابع رسمی و رسانه های دولتی ایران در مورد این بازداشت ها، دلیل آن و همچنین محل نگهداری بازداشت شدگان گزارشی نداده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.