اطلاعیه بی بی سی در مورد پارازیت اندازی روی برنامه تلویزیون فارسی

.

بر اساس گزارش‌های رسیده از ایران، دریافت برنامه‌های تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی روی ماهواره های هاتبرد و یوتل ست W3A مختل شده است. در چند روز گذشته، دریافت برنامه های تلویزیون فارسی بی بی سی به دلیل ارسال امواج پارازیت که کارشناسان منشاء آن را از ایران می دانند، با اختلال هایی همراه بوده است.

سرویس جهانی بی بی سی در همین رابطه اطلاعیه ای صادر کرده است. در این اطلاعیه آمده است:

بی بی سی اعلام می کند که در پی پوشش خبری نا آرامی های مصر، از داخل ایران بر روی سرویس تلویزیون فارسی این سرویس پارازیت اندازی می شود.

تلویزیون فارسی بی بی سی در همکاری نزدیک با تلویزیون عربی بی بی سی اخبار مصر را به شکلی گسترده و لحظه به لحظه از جمله از طریق گزارش ها و ارتباط زنده، پوشش داده و چنین به نظر می رسد که پوشش خبری وقایع در مصر علت اقدام کنونی به پارازیت اندازی باشد که از روز پنجشنبه، 10 فوریه، آغاز شده است.

همچنین، دیگر برنامه هایی که ممکن است باعث نگرانی در ایران شده باشد شامل پخش برنامه مشترک تلویزیون های عربی و فارسی در روز گذشته است که در آن، این دو بخش با همکاری یکدیگر، برنامه ویژه ارتباط مستقیم با مخاطبان را پخش کردند. در این برنامه، بییندگان ایرانی و مصری از طریق برقراری تماس با این برنامه، به تبادل نظر پرداختند. بسیاری از ایرانیانی که با این برنامه تماس گرفتند گفتند که سیر تحولات در قاهره و سایر نقاط منطقه را از نزدیک دنبال کرده اند.

پیتر هاروکس، مدیر سرویس جهانی بی بی سی، در مورد پارازیت اندازی روی برنامه های تلویزیون فارسی این سرویس، گفته است: "این پارازیت اندازی باید فورا متوقف شود. تمامی جهانیان حوادث مصر را دنبال می کنند و محروم کردن بینندگان ایرانی، که جامعه وسیعی از مخاطبان بی بی سی را تشکیل می دهند، از دسترسی به اخبار و اطلاعات بی طرفانه تلویزیون فارسی زبان بی بی سی اقدامی نادرست است."

مدیر سرویس جهانی بی بی سی افزوده است: "تحولات مصر یک واقعه منطقه ای است که تلویزیون فارسی بی بی سی به طور جامع آن را پوشش داده و از بازخورد دریافتی از مخاطبان چنین بر می آید که مردم ایران می خواهند از حوادث مصر آگاه شوند. بی بی سی پوشش خبری مصر را متوقف نمی کند و به پخش برنامه برای مردم ایران ادامه خواهد داد."

پارازیت اندازی الکترونیکی قوی روی ماهواره هایی صورت می گیرد که بی بی سی از آنها برای فرستادن برنامه های تلویزیونی فارسی به روی آنتن مخاطبان ایرانی خود استفاده می کند و کارشناسان ماهواره با ردیابی اختلالات ارسالی، تایید کرده اند که مرکز پارازیت اندازی در خاک ایران واقع است.

تلویزیون فارسی بی بی سی در سال 2009 راه اندازی شد و از آن زمان، هر از چند گاهی هدف اقدامات عمدی برای مختل کردن برنامه ها قرار داشته است.

پارازیت اندازی روی برنامه تلویزیون فارسی بی بی سی از سوی ایالات متحده تقبیح شده است.

تامی ویتور، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده، گفته است که "موج اخیر بازداشت ها و تلاش دولت ایران برای مسدود کردن مجاری بین المللی اطلاع رسانی نشانه دورویی رهبران ایران است."

وی افزوده است: "دولت ایران با توجه به شعارهای توخالی خود در مورد مصر، باید درباره مردم تهران نیز همان حقوق مردم قاهره در زمینه آزادی برگزاری اجتماعات و تظاهرات مسالمت آمیز و برقراری ارتباط را رعایت کند."

در مورد پارازیت اندازی مجدد بر تلویزیون فارسی بی بی سی، صادق صبا، رئیس بخش فارسی بی بی سی، گفته است بینندگانی که برای دریافت برنامه های تلویزیون فارسی بی بی سی از طریق ماهواره های هاتبرد و یوتل ست W3A با مشکل مواجه هستند، می توانند این برنامه ها را از ماهواره Telstar 12 ، Eurobird 2 و اینترنت بر روی وبسایت فارسی بی بی سی دریافت کنند. برنامه های رادیو فارسی بی بی سی همچنان قابل دریافت است.

ماهواره Telstar 12:

ترانسپوندر ۱۰

۱۵ درجه غربی

فرکانس: ۱۲.۶۰۸ افقی

سیمبل ریت: ۱۹۲۷۹

اف.ای.سی: ۲/۳

یوروبرد ۲ (عرب ست):

ترانسپوندر ۱۵۴

۲۵/۵ درجه شرقی

فرکانس: ۱۱.۵۸۵ عمودی

سیمبل ریت: ۲۷۵۰۰

اف.ای.سی: ۳/۴

یوروبرد ۲ (عرب ست):

ترانسپوندر ۱۲۵

۲۵/۵ درجه شرقی

فرکانس: ۱۱.۰۱۳ عمودی

سیمبل ریت: ۲۷۵۰۰

اف.ای.سی: ۳/۴