جبهه مشارکت: جنبش سبز به دنبال سقوط نظام نیست

جبهه مشارکت اسلامی
Image caption جبهه مشارکت ایران اسلامی گفته است که دیگر نمی توان بدون توجه به مطالبات بیان شده در کف خیابانها، فرد مورد نظر را از صندوق بیرون آورد

جبهه مشاركت ايران اسلامى، با انتشار بيانيه اى در روز شنبه ۲۳ بهمن ( ۱۲ فوريه) اعلام كرد كه بر خلاف مصر، سقوط رژيم، موضوع اجماعى جنبش سبز نيست و "ملت ایران" خواهان اصلاحات براى مصون سازى نظام از سقوط است.

در بيانيه جبهه مشاركت نوشته شده است كه سبزها خواهان اجراى بدون تنازل قانون اساسى و عدم دخالت نيروهاى امنيتى و نظامى در عرصه سياست و انتخابات‌ اند.

در بيانيه اين جبهه آمده است: "دیگر ديكتاتورها و نظاميان مداخله گر در سياست نمى توانند بدون توجه به مطالبات بيان شده در كف خيابان ها فرد مورد نظر خود را از صندوق انتخابات بيرون بياورند."

اين تشكل اصلاح طلب، گستردگى جنبش مردم مصر را مديون "تكثر بيكران شبكه هاى اجتماعى همچون مساجد، قهوه خانه ها، سازمان هاى مدنى، جنبش زنان و دانشجويان" دانسته و گفته است: "ديكتاتورى ها نمى‌توانند همچون سابق انتخابات را در جايى كاملاً دور از حوزه نظارت مردمى و بويژه نظارت چشمان مسلح به اينترنت برگزار كنند."

جبهه مشاركت اسلامی با "مشابه خواندن ادبيات روزنامه الاهرام و رسانه هاى رسمى مصر" در متهم كردن تحول خواهان به "فتنه جويى" با ادبيات تريبون هاى رسمى مشابه در ايران نظير "كيهان و صدا و سيما" تشابه ديگر اين دو جنبش را "توازن دل انگيز روياها و آرمان هاى جوانان عرب و ایران" براى مصر فردا و ایران فردا خوانده است.

جنبش اعتراضی سه هفته گذشته در مصر باعث سقوط حسنی مبارک، رئیس جمهور پیشین این کشور پس از سه دهه حکومت بر این کشور در شب گذشته شد. اعتراضاتی که ده ها کشته و صدها زخمی برجای گذاشت.

به گفته عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری مصر، اختیارات حسنی مبارک به شورای عالی نیروهای مسلح واگذار شد. محمد حسین طنطاوی، وزیر دفاع مصر ریاست این شورا را به عهده گرفته است.

هزاران مصری که از هجده روز قبل در مرکز قاهره دست به تظاهرات زده اند، با خوشحالی از استعفای آقای مبارک استقبال کرده اند.

امیدواری مجمع مدرسین و محققین

Image caption مجمع محققین و مدرسین تحولات قاهره را پایانی بر نظام های دیکتاتوری منطقه دانسته است

همزمان مجمع مدرسين و محققين حوزه علمیه قم با انتشار بيانيه اى ابراز اميدوارى كرده است كه ملت آزاديخواه ايران با شركت در راهپيمايى هاى مستقل و غير دولتى به جمع حاميان بيدارى اسلامى در سراسر جهان بپيوندند.

در بيانيه مجمع محققين و مدرسين آمده است: "هميشه در آموزه هاى اسلامى بر حمايت از مظلومان و اعتراض به ظالمان تاكيد شده است."

پیش از این میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالفان دولت در ایران، در نامه ای به وزیر کشور درخواست کرده بودند روز 25 بهمن مجوز راهپیمایی برای همبستگی با "قیام آزادیخواهانه مردم تونس و مصر برعلیه حکومت استبدادی" صادر شود.

اما روز چهارشنبه 20 بهمن، غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل ایران و سخنگوی قوه قضاییه، در واکنش به درخواست رهبران مخالف گفت که "تعیین یک روز دیگر به معنی آن است که این افراد خود را از صف مردم جدا کرده اند و همین امر موجب جدایی و تفرقه است."

همچنین سرتیپ حسین همدانی، فرمانده سپاه تهران تلاش مخالفان دولت برای برگزاری راهپیمایی در روز 25 بهمن را تلاشی برای کاهش حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن دانسته و گفت: "فتنه گران باید بدانند که دیگر آنها را فریب خوردگانی نمی دانیم که به نتیجه انتخابات معترض هستند، بلکه قطعا آنها را ضد انقلاب و جاسوس می دانیم و به شدت با آن ها برخورد خواهیم کرد".

مجمع مدرسین و محققین در ادامه بیانیه خود، "تحقير از جانب استعمار خارجى، استبداد داخلى و افراطى گري‌هاى مذهبى" را "سه عامل تحقير ملل مسلمان خاورميانه" دانسته و اعلام كرده است كه جوانان تونسى و مصرى با "اراده اصلاح" بار ديگر "نسيم بيدارى به همراه ارزش هاى مردم سالارى" را در اين جغرافيا زنده كرده اند.

این تشکل اصلاح طلب، "انقلاب آفريقاى مسلمان" را نشانه آغاز حرکتی فراتر از "یک شورش مقطعی و محدود به مرزهای این دو کشور" دانسته که "آینده جهان اسلام" را رقم خواهد زد.

در بيانيه مجمع مدرسين و محققين آمده است که تحولات قاهره، پايانى بر نظام هاى ديكتاتورى منطقه است و از اين پس حكومت هاى اقتدارگراى منطقه، چالشى دائمی با "نسل جديد آزادى خواه و دموكراسى طلب خواه خواهند داشت."