به روز شده:  18:23 گرينويچ - دوشنبه 14 فوريه 2011 - 25 بهمن 1389

سیاست ایران

واکنش‌های جهانی به تظاهرات اعتراضی در ایران

  • تصویر کوچه ای که منزل میر حسین موسوی در آن است و خودرویی که برای ممانعت از خروج او و همسرش پارک شده است

در حالی که اعتراضات مخالفان دولت در ایران با وجود تاریک شدن همچنان ادامه دارد، برخلاف رسانه های نزدیک به حکومت، رسانه های خارجی پوشش خبری نسبتا گسترده ای از رویدادها و ناآرامی های روز 25 بهمن داشته اند.

همزمان نهادها و مقام های رسمی کشورهای مختلف به برخورد نیروهای حکومتی با معترضان واکنش نشان داده اند.

کلیک پوشش لحظه به لحظه تحولات روز ۲۵ بهمن

از جمله سازمان عفو بین الملل برخورد خشن نیروهای امنیتی ایران با تظاهرکنندگان در تهران و اصفهان را محکوم کرده است.

این سازمان، بار دیگر بر حق مردم ایران برای تظاهرات مسالمت آمیز در حمایت از مردم مصر و تونس تاکید کرده است.

همچنین، ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا هم گفته است که مقام های ایرانی باید به حق آزادی بیان و تجمع مسالمت آمیز مردم احترام بگذارند.

آقای هیگ با اشاره به تصاویر ضرب و جرح تظاهرکنندگان ایرانی که امروز منتشر شده، گفته اگر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران معتقد است مردم مصر حق دارند آزادانه عقایدشان را بیان کنند، دولت ایران نباید همین حق را از مردمش دریغ کند.

در پی فراخوان میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران مخالف دولت هزاران نفر از ایرانیان برای حمایت از مردم مصر و تونس دست به تظاهرات زده اند.

بنا به گزارش رسیده نیروهای امنیتی و انتظامی سعی در برهم زدن تجمعات داشته اند که گاهی به درگیری و خشونت نیز کشیده شده است.

پیشتر، عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه که به ایران سفر کرده، صبح روز دوشنبه خواستار توجه دولت های منطقه به خواسته های ملت هایشان شده بود.

همزمان با تظاهرات اعتراضی در ایران، جمعی از ایرانیان مقیم خارج ار کشور در مقابل سفارت های ایران در شهرهای مختلف اروپا، از جمله بروکسل، پاریس و لندن تجمع کردند و شعارهای اعتراض آمیز سردادند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.