کلمه: تمامی ارتباطات میرحسین موسوی و رهنورد قطع شده است

رهنورد و کروبی
توضیح تصویر،

به گفته کلمه هدف از قطع ارتباطات موسوی و رهنورد جلوگیری از شرکت در راهپیمایی است

تمامی ارتباطات میرحسین موسوی و همسرش، زهرا رهنورد، ظاهرا به مناسبت راهپیمایی روز دوشنبه قطع شده است و برخی منابع از اجتماع تظاهرکنندگان در یکی از میدان های تهران خبر داده اند.

روز دوشنبه، 25 بهمن (14 فوریه)، سایت کلمه، که خبرها و دیدگاه های مربوط به میرحسین موسوی، از رهبران مخالف دولت ایران را منعکس می کند، گزارش کرد که تمامی ارتباطات تلفنی آقای موسوی و خانم رهنورد قطع و کوچه منتهی به خانه مسکونی آنان مسدود شده است.

براساس این گزارش، که ساعاتی قبل از آغاز برنامه مخالفان دولت برای راهپیمایی در حمایت از جنبش های سیاسی اخیر در برخی کشورهای منطقه انتشار یافته، نیروهای امنیتی از بامداد روز دوشنبه، یک ون پلیس و چند اتومبیل را سر کوچه بن بستی که منزل آقای موسوی و خانم رهنورد در آن واقع است پارک کرده اند.

به نوشته کلمه، به این ترتیب امکان رفت و آمد به این خانه وجود ندارد.

در ادامه این گزارش آمده است که از روز گذشته، خطوط تلفن منزل و همچنین خط های تلفن همراه آقای موسوی و خانم رهنورد قطع شده است و امکان برقراری هیچگونه ارتباط با این خانه و ساکنان آن وجود ندارد.

کلمه در ادامه این گزارش می افزاید: "اگرچه محدودیت ها و فشارهای غیرقانونی برای رفت و آمد موسوی و رهنورد مدتهاست که از جانب چند نهاد موازی اعمال می شود، اما به نظر می رسد محدودیت های جدید در روز گذشته برای جلوگیری از حضور آنان در راهپیمایی حمایت از قیام مردم مصر و تونس باشد."

سایت کلمه در گزارش دیگری خبر داده است که صبح روز دوشنبه، لباس شخصی های مستقر در مقابل خانه آقای موسوی، مانع از خروج خانم رهنورد از محل سکونت خود شدند و در پاسخ به اقدام خود، گفتند که "ماموریم و معذور."

توضیح تصویر،

ماموران تنها به همسر مهدی کروبی اجازه رفت و آمد به خانه آنان را داده اند

هفته گذشته، اعضای خانواده مهدی کروبی، رهبر حزب اعتماد ملی و از دیگر رهبران مخالف دولت، گفتند که ماموران انتظامی مستقر در برابر خانه وی، از ورود بازدیدکنندگان، حتی اعضای خانواده به این محل جلوگیری می کنند.

به گفته آنان، تنها به فاطمه کروبی، همسر آقای کروبی اجازه رفت و آمد به این خانه داده شده است.

روز 16 بهمن، آقایان کروبی و موسوی با ارسال نامه ای برای وزیر کشور، از او خواستند به منظور همبستگی با حرکت های اخیر در منطقه "به ویژه قیام آزادیخواهانه مردم تونس و مصر علیه حکومت استبدادی" مجوز یک راهپیمایی را صادر کند.

در این نامه، زمان آغاز راهپیمایی ساعت 3 بعد از ظهر روز دوشنبه، 25 بهمن و مسیر آن میدان امام حسین تا میدان آزادی تهران قید شده بود.

در خبری در مورد برنامه راهپیمایی، سحام نیوز به نقل از وبسایت ندای سبز آزادی، گزارش کرده که از ساعاتی قبل گروهی از مردم در فلکه صادقیه اجتماع کرده اند.

این محل در جریان تظاهرات علیه نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، از محل های مهم تجمع و درگیری بین نیروهای امنیتی و مردم بود.

درخواست جلوگیری از خشونت

در حالیکه به گفته ناظران، بعید به نظر می رسید که وزارت کشور با این درخواست موافقت کند، روز گذشته، اسماعیل گرامی مقدم، سخنگوی حزب اعتماد ملی و مشاور مهدی کروبی، در مصاحبه ای با بی بی سی گفت که براساس اصل 27 قانون اساسی، این راهپیمایی نیازی به مجوز ندارد.

همچنین، اردشیر امیر ارجمند، از مشاوران میرحسین موسوی، در گفتگو با بی بی سی، با تاکید براینکه دولت، مطابق قانون اساسی، موظف به حفظ امنیت راهپیمایان روز 25 بهمن است، گفت که آقایان موسوی و کروبی در نظر دارند در این راهپیمایی شرکت کنند.

در خبری دیگر، روز دوشنبه سایت سحام نیوز، متعلق به حزب اعتماد ملی، اطلاعیه ای را از سوی "شورای هماهنگی راه سبز امید" منتشر کرده که در آن، از مردم خواسته شده است "در هر حالتی اجازه تغییر روند راهپیمایی و اعمال خشونت را ندهند."

این اطلاعیه، با تبریک کناره گیری حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، گفته است که اعتراض شدید نسبت به بازداشت های غیرقانونی گسترده اخیر و نیز افزایش شدید محدودیت های غیرقانونی بر آقایان موسوی و کروبی نیز از جمله اهداف راهپیمایی روز دوشنبه است.

در این اطلاعیه، با ابراز تاسف "از تشدید روند قانون شکنی های مسئولین اجرای قانون" از وزارت کشور خواسته شده است تا در اجرای اصل 27 قانون اساسی، با انتشار اطلاعیه ای، صدور مجوز راهپیمایی روز 25 بهمن و همچنین "تدابیر متخذه برای حفظ امنیت شهروندان و برگزاری مسالمت آمیز راهپیمایی" را به اطلاع همگان برساند.

شورای هماهنگی راه سبز امید در اطلاعیه خود گفته است: "عدم پاسخگویی به ابن درخواست و نبود تمهیدات لازم جهت برگزاری مسالمت آمیز آن موجب سرافکندگی بیشتر دولت ایران در سطح ملی و بین المللی خواهد بود و عملا مواضع رسمی آن را در حمایت از جنبش های مردمی تونس و مصر زیر سئوال برد."

این اطلاعیه از مردم خواسته است "با عزم راسخ و حفظ آرامش در این راهپیمایی مسالمت آمیز شرکت نمایند و به عوامل نفوذی خشونت طلبان در هر حالتی، اجازه تغییر روند راهپیمایی و اعمال خشونت را ندهند."