ایران پس از انتخابات

واکنش ها به خبر بازداشت موسوی و کروبی

به روز رسانی همزمان گزارش همزمان بی بی سی فارسی
این بخش به طور خودکار به روز می شود

به روز رسانی

17:10 مجمع نمایندگان ادوار مجلس ایران که یک تشکل اصلاح طلب است، با انتشار بیانیه ای خطاب به مردم ایران از آنها خواسته که در مقابل حبس و حصر رهبران مخالفان دولت سکوت نکنند.

16:45 داماد فخر السادات محتشمی پور به بی‌بی‌سی فارسی گفت که خانم محتشمی پور به بند 2 الف زندان اوین که در اختیار سپاه پاسداران است منتقل شده و به نظر می رسد که علت بازداشت او فراتر از حضور در تظاهرات دیروز بوده است.

15:45 وزارت امور خارجه سوئد با احضار رسول اسلامی، سفیر ایران در سوئد، به حصر یا بازداشت میرحسین موسوی و مهدی کروبی اعتراض کرده است.

15:37 در بعضی از عکس هایی که خبرگزاری های ایران از سفر محمود احمدی نژاد به شهر خرم آباد منتشر کرده اند، پلاکاردهایی با شعارهای اعتراضی در دست حاضران دیده می شود. ببینید.

15:00 چهار تشکل دانشجویان ایرانیان خارج از کشور در نامه ای سرگشاده به رهبر ایران، او را مسئول تمام اعمال مأموران حکومتی دانسته و خواستار آزادی فوری رهبران مخالفان دولت شده اند.

14:45 حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران ایران گفت: آمریکایی ها در پی آن هستند که در فصل اول سال 90 با گره زدن تحریم ها به موج جدید هدفمندی یارانه ها، مردم را ناراضی جلوه دهند و در فصل چهارم سال به کودتای مخملی دست بزنند.

14:30 وبسایت سحام نیوز در گزارشی نوشته است که کارگران کارخانه کیان تایر دیروز و همزمان با اعتراض مخالفان دولت به بازداشت یا حصر آقایان موسوی و کروبی، اعتصاب کرده بودند.

13:10 مجتبی واحدی، یکی از مشاوران مهدی کروبی در مصاحبه با سحام نیوز سخنان امروز دادستان تهران در مورد حضور آقای کروبی در منزل خود را رد کرده و به آن پاسخ داده است.

12:15 سایت کلمه نوشته است که تعدادی از بازداشت شدگان اعتراضات دیروز به دلیل کمبود جا در بازداشتگاه ها، به پادگان های نظامی منتقل شده اند.

10:35 عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران گفته است که در جریان اعتراضات خیابانی دیروز "دستگیری خاصی" نداشته اند و رهبران مخالفان دولت هم به همراه همسرانشان در خانه های خود هستند.

10:26 غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل ایران گفته است که میرحسین موسوی و مهدی کروبی "با محدودیت هایی در ارتباطات" در خانه هایشان هستند.

10:15 وبسایت خبری مجلس شورای اسلامی متن گزارش هیأت ویژه مجلس ایران برای رسیدگی به اعتراضات روز 25 بهمن را منتشر کرده است.

06:58 علی لاریجانی گفته است: "آمریکا توجه کند بازیگری با منافع ملت ایران از منظر مجلس شورای اسلامی امری سرسری و بزن در رویی تلقی نمی شود و پاسخ ایران قاطع و گزنده خواهد بود."

06:57یک کمیته ویژه مجلس ایران گزارشی درباره آنچه غائله 25 بهمن توصیف کرده منتشر کرده است.

05:10 ویدئوی دیگری از تظاهرات روز سه شنبه که گفته می شود در حوالی میدان انقلاب رخ داده است. معترضان فریاد "موسوی، کروبی، آزاد باید گردند" سر می دهند.

04:40 این سایت می افزاید اعتراضات دهم اسفند "این افسانه را که با بازداشت و حبس موسوی و کروبی 'بساط فتنه جمع' می شود باطل کرد و با باطل شدن آن یکی از مهم ترین آس های حکومت سوخت. آن ها بدون شک بعد از دهم اسفند دست های خالی تری در برابر جنبش دموکراتیک مردم ایران دارند، زیرا برخی از مهم ترین ورق های خود را بر زمین زده اند و نتیجه ی مطلوبی نگرفته اند."

04:32 سایت اخبار روز درباره نتایج تظاهرات روز سه شنبه نوشته است: "در پایتخت و در مقایسه با ۲۵ بهمن، از شرق تا غرب و مرکز تهران را در نوردید و مهم تر از آن برای نخستین بار به برخی محلات جنوبی و زحمت کش سرک کشید و در مقیاس سراسر ایران شهرهای بیشتری را درگیر نبردی آزادی خواهان و مستبدین ساخت."

03:47 در یکی از ویدئوهایی که از تظاهرات روز سه شنبه منتشر شده مردم شعار می دهند: "ارتشی با غیرت، بیا به سمت ملت" و "هاشمی حیا کن، دیکتاتور را رها کن."

03:15 سحام نیوز گزارش کرده است که در اسلامشهر، واقع در جنوب غرب تهران، تجمعات گسترده ای در اعتراض به حبس رهبران مخالفان برگزار شد و عده ای بازداشت شده اند. گفته می شود در اطراف دانشگاه آزاد این شهر تجمع های پراکنده ای شکل گرفت.

02:55 کلمه یک روز پس از ناآرامی های دهم اسفند در گزارشی از تجمع های دیروز نوشت: "مردم راه مقابله با خشونت و ایجاد هراس را آموخته اند."

02:43 وبسایت کلمه نوشت: "جمعی از مردم تبریز در پی فراخوان شورای هماهنگی راه سبز امید برای برگزاری تجمع در حمایت از سران جنبش سبز که در بازداشت به سر می برند، دیروز دست به برگزاری تجمع های پراکنده زدند."

00:10 علی شکوری راد، از چهره های اصلاح طلب، طی مقاله ای انتخابات آتی مجلس خبرگان را تشریفاتی خوانده، اما افزوده ماندن یا نماندن اکبر هاشمی رفسنجانی در ریاست این مجلس "نماد عاقبت کار نظام" خواهد بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.